İşte PKK'nın kirli yüzü; İşkence odaları!

Zeytin dalı Harekatıyla bölücü terör örgütü PKK'dan temizlenen Afrin'de hayat normale dönmeye başladı. Çatışmalarda evlerini terk etm

İşte PKK'nın kirli yüzü; İşkence odaları!

Zeytin dalı Harekatıyla bölücü terör örgütü PKK'dan temizlenen Afrin'de hayat normale dönmeye başladı. Çatışmalarda evlerini terk etmek zorunda kalan Afrinliler yeniden evlerine dönerken PKK'nın terk ettiği hücre evlerindeki işkence odaları da gün yüzüne çıktı. 


Terör örgütü PKK/PYD/YPG’nin kontrolündeki Afrin, Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümünde, 18 Mart’ta Zeytin Dalı harekâtıyla kurtarıldı. Teröristlerden temizlenen Afrin’de hayat normalleşirken, çatışmalar döneminde evlerini terk edenler geri dönüyor.

MERKEZİN NÜFUSU 200 BİNE ULAŞTI


Hürriyet Gazetesi'nden Fevzi Kızılkoyun'un haberine göre; PKK’nın kontrolünde olduğu dönemde nüfusu 50 bine kadar düşen Afrin kent merkezinin nüfusu bugün 200 bine ulaştı. Günde ortalama 1000 kişi dönüyor. Afrin genelinde ise toplam nüfus 350 bini geçti. Eğitim, sağlık ve yargı sistemi yeniden hayata geçirilirken, Türkiye’de eğitilen 1700 yerel polis gücü görev yapıyor. Şehirde hayat yeniden canlandı. İnşaat, ticaret ve üretim canlanırken 120 zeytin fabrikası da faaliyete geçti.

İLAÇLAR TÜRKİYE’DEN GETİRİLİYOR


Zeytin Dalı harekâtının hemen ardından kentteki hastaneler onarılarak sağlık hizmetleri verilmeye başlandı. Afrin ve Cinderes’te 2 büyük hastane hizmete başlarken, diğer bölgelerde ise sağlık ocakları açıldı. Türkiye’den gelen doktorlar yerel doktorlar ile birlikte Afrinlilere sağlık hizmeti verirken, ilaç ihtiyacı ise yine Türkiye’den karşılanıyor.

ADALET SİSTEMİ YENİDEN KURULDU


Afrin’de adalet sistemi de yeniden hayata geçirildi. Yerel meclisin aldığı kararlar sonrasında yerel hâkim ve savcılar, aktif göreve başladı. Türkiye’nin onardığı adliyelerin faaliyete geçirilmesiyle yerel savcılar ve hâkimler burada görev yapıyor. Suç işleyen, suça karışanlar yerel yasalara dayanılarak buradaki savcı ve hâkimlerce yargılandıktan sonra tutuklanan kişiler Türkiye tarafından onarılan cezaevine gönderiliyor.


PKK’NIN İŞKENCE VE SORGU ODALARI


Zeytin Dalı harekâtı başlamadan önce YPG ve PKK’nın Afrin’de büyük yığınak yaptığı ve bu amaçla tüneller açtığı belirlendi. PKK’nın karargâh olarak kullandığı binaları birbirlerine bağlayacak şekilde yeraltından tüneller oluşturduğu, bu betonarme tüneller içinde ayrıca küçük küçük odalar yaptıkları da gözlendi. Terör örgütü tarafından açılan bu tünellerin, içinden mühimmat taşımak için araçların bile geçebileceği büyüklükte olması dikkat çekti. Terör örgütünün, kendisine karşı gelen, haraç adı altında topladıkları vergiyi ödemeyenleri sorguladıkları ve işkence yaptığı odalar da dikkat çekti. Örgütün söz konusu kişileri bu odalara alarak işkence yaptığı, sorguladığı öğrenildi. Terör örgütünün ayrıca her aileden bir kişiyi silah altına aldığı, çocuğunu vermek istemeyen, buna karşı çıkan aile bireylerini de bu odalarda sorguladığı bilgisi paylaşıldı. (DHA)
Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2018, 12:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24