Katolik Kilisesi'nin utanç tablosu:Çocuklara cinsel istismar!

Katolik Kilisesi içerisinde son yıllarda yoğunlaşan, çocuklara cinsel istismar ve taciz iddiaları Katoliklerin merkezi Vatikan'ın en önemli

Katolik Kilisesi'nin utanç tablosu:Çocuklara cinsel istismar!

Katolik Kilisesi içerisinde son yıllarda yoğunlaşan, çocuklara cinsel istismar ve taciz iddiaları Katoliklerin merkezi Vatikan'ın en önemli sorunlarından biri haline geldi.


ABD, Avrupa ve Avustralya'daki Katolik kiliselerinde görev yapan birçok rahip ve kardinal son zamanlarda, ya pedofili olarak adlandırılan çocuklara cinsel taciz ve suistimalle ya da görev bölgelerinde yaşanan bu vakaları örtbas etmekle suçlanıyor. Özellikle, Katolik Kilisesi içinde Papa'dan sonra en önemli mevki olan kardinallik makamından olan Kardinal George Pell'in gözaltına alınması ve Eski Washington Başpiskoposu Theodore McCarrick'in papazlıktan men edilmesi konuyu daha fazla gündeme getirdi. Birçok Katolik din adamıyla ilgili yargı süreçleri devam ederken, kardinal ve papazlar, geçmişte karıştıkları veya göz yumdukları cinsel taciz suçlamaları için mahkeme karşısında hesap veriyor. Kiliselerdeki din adamlarına yönelik taciz suçlamaları 1950'li yıllarda gündeme gelmeye başlasa da medya ilk kez 1980'lerde Kanada ve ABD'deki kiliselerde yaşanan taciz olaylarına geniş yer verdi. 1990'lı yıllarda Arjantin ve Avustralya'daki kiliselerde gündeme gelen pedofili vakaları meselenin daha da büyümesine yol açtı. Viyana Başpiskoposu'nun 1995'te cinsel istismar iddiaları nedeniyle istifa etmesi o dönemde adeta bir şok etkisi yarattı. Kiliselerde çocuklara karşı taciz skandallarının 1990'lı yılların sonunda İrlanda'da da gündeme gelmesiyle kiliselerdeki cinsel istismar sorunu küresel boyutta ele alınmaya başlandı.

PEDOFİLİ SKANDALI BEYAZ PERDEYE DE TAŞINDI

ABD'nin Boston kentinde 2002'de patlak veren cinsel taciz skandalında, John Geoghan adlı eski bir rahibin 1962-1995 yıllarında 130'dan fazla çocuğa cinsel tacizde bulunduğu ortaya çıktı. Dönemin bölge Kardinali Bernard Law ise olayı öğrenmesine rağmen skandalın üzerini örttüğü gerekçesiyle eleştirildi. Olayı kamuoyunun gündemine taşıyan Boston Globe gazetesinin haberi, 2015 yılında seyirciyle buluşan "Spotlight" adlı filme konu olurken, söz konusu film kamuoyunda geniş yankı uyandırdı. ABD Katolik Başpiskoposlar Konferansına bağlı John Jay College tarafından 2004'te yapılan araştırmaya göre, 1950-2002 arasında 4 binden fazla Katolik rahip, 10 bin 667 çocuğa cinsel istismarda bulunmakla suçlandı.

ABD'Lİ KARDİNAL MESLEKTEN MEN EDİLDİ

Son dönemde medyaya yansıyan ve hakkında pedofili iddiası olan bir diğer din adamı Eski Washington Başpiskoposu Theodore McCarrick ise yaklaşık 2 hafta önce papazlıktan men edildi. Vatikan'dan yapılan açıklamaya göre, ABD vatandaşı olan emekli din adamı McCarrick görev yaptığı dönemde, itiraflarını dinlediği bir kişiye ilişki teklif ettiği, yetişkin ve çocuklara cinsel tacizde bulunduğu gerekçesiyle papazlıktan men edilmesine karar verildi. Emekli olduktan sonra ABD'nin Kansas eyaletinde bir manastırın lojmanında yaşayan 88 yaşındaki McCarrick'in men kararının ardından dini tören ve ayinlere katılmasına izin verilmeyeceği kaydedildi. Katolik din adamlarına yönelik pedofili suçlamalarının olduğu Fransa'da da davalar sürüyor. Lyon Katolik Kilisesi Kardinali Philippe Barbarin ve 6 papaz, taciz ve cinsel saldırıları gizlediği iddiasıyla yargılandığı mahkeme sürüyor. Din adamları, 1989 ila 1991'de meydana gelen taciz vakaları ve bu vakaların üstünü örtme suçundan hakim karşısında hesap veriyor.

"GELECEĞİN PAPASI" TACİZLE SUÇLANIYOR

Katolik Kilisesi’nin en kıdemli kardinallerinden ve "Geleceği Papası" olarak anılan Mumbai Başpiskoposu Oswald Gracias da kilisenin dahil olduğu ve çocuklara yönelik cinsel istismarı içeren iddiaları yanıtlamamakla suçlanıyor. Bu hafta Vatikan'da çocuklara yönelik cinsel taciz temasıyla düzenlenen konferansı hazırlayan dört kişiden biri olan Gracias, cinsel tacize uğrayan çocuklar için gerekli destek sağlamamakla eleştiriliyor. Tacize uğrayan kişilerin, durumu Kardinal Gracias'a anlattıkları fakat onun bu durumu ciddiye almadığı öne sürülüyor. (AA)
Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2019, 17:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19