Köln'den FETÖ ve Özil tepkisi

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'nın Köln şehrinde cami açılışında konuştu. Irkçılıkla mücade

Köln'den FETÖ ve Özil tepkisi

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'nın Köln şehrinde cami açılışında konuştu. Irkçılıkla mücadele edilmesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, Mesut Özil ve İlkay Gündoğan’a da sahip çıkarak, “Mesut Özil'imiz, İlkay Gündoğan'ımız bir fotoğraf çekindik diye dışlandı. Ben bunu Cumhurbaşkanı olarak hazmedemedim. İsterdik ki ırkçılık savrulmasına düşenlere karşı ortak bir tavır alınsın" diye konuştu.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Köln’de Diyanet İşleri Türk-İslam Birliği Camii’nin açılış töreninde konuştu. Almanya ziyaretini değerlendiren Erdoğan, "Kritik bir dönemde son derece verimli, son derece başarılı bir ziyaret yaptık. İki gün boyunca yaptığımız temasların köklü Türk-Alman dostluğunu daha da perçinlediğini düşünüyorum." dedi. Erdoğan, şu açıklamalarda bulundu: "Gerek Sayın Steinmeier gerekse Sayın Merkel ile görüşmelerimizde iki ülkeyi yakından ilgilendiren meseleleri samimiyetle ele aldık. Son dönemdeki bazı fikir ayrılıklarını bir yana koyarak bundan sonra ortak menfaatlerimize odaklanmamız gerektiğini vurguladım." 

"BU TOPRAKLARDAKİ VARLIĞIMIZIN TİMSALİ OLMALI"


Erdoğan, açılışı yapılan DİTİB Camisine ilişkin "Burası, bizi Avrupa'nın ötekisi, düşmanı gibi göstermeye çalışanlara inat, bu topraklardaki varlığımızın timsali olmalıdır." dedi. Almanya'da 3,5 milyon Türk vatandaşı bulunduğunu belirten Erdoğan, "Önlerini açsalar, onlar da çifte vatandaş olarak Almanya'da bulunsa ne olur sanki?" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Adı, iddiası, ideolojisi ne olursa olsun teröre bulaşan, şiddete bulaşan, Müslümanların canına kasteden hiçbir yapının İslam'la, Müslümanlıkla, bizim inancımızla bağı yoktur." değerlendirmesinde bulundu.

"KARDEŞLERİMİZİ CENDEREYE ALMAYA ÇALIŞIYORLAR"


Erdoğan, şöyle devam etti: "Bir süredir belli çevreler, bilhassa yurt dışında yaşayan kardeşlerimizi iki taraflı bir cendereye almaya çalışıyor. Bir yanda DEAŞ, FETÖ ve PKK gibi katil sürüleri üzerinden gençlerimiz terör tuzağına çekilirken diğer yandan ırkçı örgütler Müslümanların hak ve hukukunu hiçe sayıyor. 15 Temmuz gecesi FETÖ'cü alçaklar tarafından sırf iradesine sahip çıktığı için şehit edilen 251 şehidimizi, 2193 gazimizi nasıl görüyorsak, dünyanın dört bir yanındaki terör kurbanlarını da aynı görüyoruz." diyen Erdoğan, "Bizim nazarımızda Berlin'de pazar yerindeki sivilleri katleden DEAŞ'lı caniler neyse 2 ay önce 11 aylık Bedirhan bebeği annesiyle beraber şehit eden PKK'lı katiller de odur. Bugüne kadar en fazla zararı Müslümanlara vermiş, en çok Müslüman kanı dökmüş terör örgütleri İslamist ve Cihadist gibi ifadelerle yine Müslümanlara yamanmak isteniyor" şeklinde konuştu.

"HALA NEYİN KANITINI İSTİYORSUN?"


Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ ile ilgili batının söylemlerine de ağır şekilde tepki göstererek, "Hala stratejik ortaklarımız delil diyor, ya ne delili! Türk mahkemeleri bunlarla ilgili kararı verdi. Sizin yargılarınızın verdiği kararlar geçerli, bizim ülkemizdekiler geçersiz. Hangi kanıtı istiyorsun daha!" dedi.

“MEYDANLARI CADDELERİ PAÇAVRALARIYLA KİRLETMEMELİ”


Demokrasi düşmanlarının, Avrupa'nın demokratik kurumlarını istismar etmesine daha fazla göz yumulmaması gerektiğini söyleyen Erdoğan, "Avrupa başkentlerinin caddeleri ve meydanları terör örgütünün paçavralarıyla daha fazla kirletilmemelidir." dedi.

“DOSTLUĞU ZEDELEMELERİNE İZİN VERMEYİN”


Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: "Şimdi bazı şeyler söylüyorlar, 'FETÖ'nün okullarında şöyle kaliteli öğrenciler yetişiyor.' O pilotlar da çok kaliteliydi, omuzları falan da doluydu. Ama o omuzları kalabalık olanlar geldiler benim vatandaşımı şehit ettiler. FETÖ ve PKK sempatizanı bir avuç kifayetsizin, insanımızın huzurunu kaçırmasına, Türk-Alman dostluğunu zedelemesine fırsat vermeyeceğiz."

"FOTOĞRAF ÇEKTİRDİK DİYE BU TOPLUMDAN DIŞLANDILAR"


Mesut Özil'le ilgili de açıklama yapan Erdoğan, "Bir Mesut Özil, bir İlkay'ımız... İngiltere'de kendileriyle bir fotoğraf çektirdik diye bu toplumdan dışlandılar. Alman Milli Takımı'na kadar yükselmiş olan bu iki gencimizin dışlanmasını ben onun Cumhurbaşkanı olarak doğrusu hazmedemedim. İsterdik ki bu ırkçılık savrulmasına düşenlere karşı bir ortak tavır alınsın." dedi.


“KADINLAR CAMİLERE GELECEK”


Kadınların ayağının camilerden kesilmesine yönelik söylemlere ve eylemlere de tepki veren Erdoğan,  "Kadınların ayaklarını camilerden kesiyorlar. Kadınlarımız da camilerimizde yerini alacak. Gayrimüslimlerin de buraya gelmelerine izin vermeliyiz. Onlar da gönül rahatlığı ile gelsin. Burası bizi Avrupa'nın ötekisi gibi gösterenlere inat, bu topraklarda varlığımızın timsali olmalıdır" dedi. (AA)

 
Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2018, 21:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24