Meğer hazine arazisiymiş

  İşadamı Cavit Çağlar’ın Kurşunlu’da 1980’li yıllarda yaptırdığı ve şirketlerinin üst düzey yöneticilerine sattığı Yeşim Tati

Meğer hazine arazisiymiş
 

İşadamı Cavit Çağlar’ın Kurşunlu’da 1980’li yıllarda yaptırdığı ve şirketlerinin üst düzey yöneticilerine sattığı Yeşim Tatil Sitesi arazisinin hazineye ait olduğu ortaya çıktı. Bursa Defterdarlığı tarafından satışa çıkarılan ve birçok müteahhidin gelip baktığı arazinin dün yapılan ihalesine kimse girmedi.

Bursa Defterdarlığı, Gemlik Kurşunlu’da İşadamı Cavit Çağlar’ın üzerine 1980’li yıllarda Yeşim Tatil Sitesi’ni yaptırdığı araziyi satışa çıkardı. 14 bin metrekarelik arazi 7 milyon 421 lira muhammen bedelle satışa çıkarken, dışarıdan Gemlik’e gelen birçok müteahhidin araziyi incelediği bildirildi.
TURİZM TESİSİ KURACAKTILAR AMA…
Gemlik Mal Müdürlüğü tarafından satışa çıkarılan 3 arsaya ilişkin ihale dün yapılacaktı ancak başvuran olmayanca ihaleler ertelendi. Arsaların 2’sinin çok ilginç bir özelliği, Bursalı İşadamı Cavit Çağlar’ın 1980’li yıllarda kurduğu Yeşim Villaları arsasının olması. Gemlik Kurşunlu Mahallesi yolu üzerinde, Kurşunlu Jandarma Karakolu bitişiğindeki Yeşim Villaları, o yıllarda batak arazi kurutulup “turizm amaçlı” olarak hazine arazisi üzerine yapılmıştı. Turizm amaçlı tahsis edilen arazi hiçbir zaman bu amaca yönelik kullanılmadı.
HER ORTAĞA BİR VİLLA YAPTILAR
Bursalı tanınmış işadamlarının ortak olduğu turizm şirketi, yatırım yapmak yerine her ortağa bir villa inşa etti. Sitede Çağlar’ın üst düzey yöneticileri de villa sahibi odu. Konu zaman zaman ulusal basına da yansırken, Çağlar’ın villalarına kimse dokunamadı. Kamu arazisi üzerine yapılan villaların sakinleri, bugüne kadar hazine arazisi işgali nedeniyle ecrimisil ödüyordu. Bursa Defterdarlığı arazileri satışa çıkarma kararı aldı almasına ancak nedendir bilinmez kimse o ihaleye girmedi. Arazi için 45 gün içinde yeni ihale yapılması bekleniyor.
İŞTE O ARSALAR
Yeşim Tatil Sitesi’nin üstüne kurulduğu-/3015 ada da, 10.196.94 metrekare arsa Defterdarlık tarafından 5 milyon 608 bin 500 lira bedelle satışa çıkarıldı. Yine aynı alandaki 2. arsa 267/2 ada da 3.504.31metrekare. Satışa çıkarılan bedel ise 1 milyon 752 bin 500 lira. Araziler konut alanı olarak terksiz şekilde açık artırma usulüyle ihaleye çıkarıldı. Milli Emlak Müdürlüğü internet sitesinden de ilan edilen ihale, katılım olmadığı gerekçesiyle ertelenmiş oldu. Şimdi gözler ikinci ihaleye çevrildi.
ÇAĞLAR’IN OLAY’I 5 OCAKTA SATILACAK
Çağlar’ın devlete olan borçları nedeniyle mülkiyeti TMSF’de olan, Olay Medya Ticari ve İktisadi Bütünlüğü’nün iki kez ertelenen ihalesi ise 5 Ocak 2016'da yapılacak. Son teklif verme süresi 4 Ocak 2016 olan Olay Medya ihalesi 5 Ocak 2016 saat 11.00’da gerçekleştirilecek. İhalenin pazarlığa kalması durumunda ise bu işlem 8 Ocak 2016’da gerçekleştirilecek.
Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2015, 06:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24