Müsilaj denetimlerinde 8 işletmeye kapatma cezası

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, müsilaj denetimlerine ilişkin, "4 bin 41 denetim gerçekleştirdik. 8 işletmeye kapatma cezası ve 12,5 milyon lira para cezası uygulandı" dedi.

Müsilaj denetimlerinde 8 işletmeye kapatma cezası

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Marmara Denizi'nde yapılan müsilaj temizliği ve denetimlerine ilişkin açıklama yaptı.

Bakan Kurum, açıklamasında şunları kaydetti;

"Marmara'nın kirletilmesine izin vermeyeceğiz"

4 bin 41 denetim gerçekleştirdik. 8 işletmeye kapatma cezası ve 12,5 milyon lira para cezası uygulandı. 7 gün 24 saat denetimlerimiz devam edecek. Marmara'nın kirletilmesine izin vermeyeceğiz.

Kapattığımız işletmelerin 3'ü Yalova'da, 3'ü Balıkesir'de, 2'si Tekirdağ'da. Bugüne kadar çalışmalar çerçevesinde toplamda 3 bin 850 metreküp müsilajın temizliğini sağlayarak bertaraf tesislerine gönderdik.

Biyolojik ve teknik çalışmalarımız sürüyor. Göllerde oksijen seviyesini artırdığını tespit ettiğimiz araçları da buraya getiriyoruz. Salı günü de Marmara'da belirleyeceğimiz 2 noktada denizdeki oksijen seviyesini artırmak adına bu çalışmayı başlatacağız. Deniz dibindeki azotun yüzde 40 azalması halinde bilim insanlarımız Marmara'nın eski haline dönebileceğini söylüyorlar.

"Atılması gereken tüm adımları atıyoruz"

Amacımız, 25 milyon vatandaşımızın yaşadığı bu alanımızı koruma altına alarak gelecek nesillere bugünden daha iyi şekilde bırakmaktır. Bizim çalışmalarımız takvim çerçevesinde ilerliyor. Atılması gereken tüm adımları da atıyoruz. Müsilajdan aldığımız numuneler ağır metaller içermediği yönünde.  

TRT HABER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24