Nişanyan'a 1 yıl 45 gün hapis

Hz. Muhammed'e hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanan yazar Sevan Nişanyan, 1 yıl 45 gün hapis cezasına çarptırıldı. Nişanyan'ın sabıkası

Nişanyan'a 1 yıl 45 gün hapis
Hz. Muhammed'e hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanan yazar Sevan Nişanyan, 1 yıl 45 gün hapis cezasına çarptırıldı. Nişanyan'ın sabıkası olduğundan verilen ceza ertelenmedi.

Yazdığı bir yazıda Hz. Muhammed'e hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanan gazeteci-yazar Sevan Nişanyan, "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan 1 yıl 45 gün hapis cezasına çarptırıldı.İstanbul 14. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmaya sanık Sevan Nişanyan katılmazken, müştekiler Birsen Koneralp, Galip Karayiğit, Hasan Temiz, Veysi Barak ve Ali Keskin duruşmada hazır bulundu. Hakim, sanık Nişanyan'ın talimatla ifadesinin alındığını belirtti. Daha sonra, duruşmada kimlik tespiti yapılan müştekilerin ifadeleri alındı. Müştekiler, savcılık beyanlarını tekrarladıklarını söyleyerek, sanığın dini değerlere ve Hz. Muhammed'e hakaret ettiğini dile getirdi. Nişanyan'dan şikayetçi olduklarını ifade eden müştekiler, davaya katılma talebinde bulundu. Hakim, müştekilerin davaya katılma taleplerini doğrudan zarar görmedikleri gerekçesiyle reddetti. Son sözü sorulan müştekiler, sanıktan şikayetçi olduklarını ve sanığın cezalandırılmasını istediklerini bildirdi.

CEZA ERTELENMEDİ

Davayı karara bağlayan hakim, sanık Nişanyan'ı "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan 9 ay hapis cezasına çarptırdı. Verilen cezayı, suçun basın-yayın yoluyla işlenmesi nedeniyle 1 yıl 45 güne çıkaran hakim, sanığın sabıkalı oluşundan cezanın ertelenmemesine hükmetti. Hakim, koşullar oluşmadığından ve sanık talep etmediğinden, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına karar verdi.

'DİNİ DEĞERLERİ AŞAĞILADI'
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, dava konusu yazının yayımlanmasından sonra kamuoyunda eleştiri, tepki ve tartışmalara neden olduğu, bu şekilde yazının kamu barışını bozduğu belirtilerek, "Bu suretle şüphelinin ifadeyi açıklama ve düşünce özgürlüğü ile eleştiri sınırlarını aşarak, halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama suçunu işlediği ve yazının internette yayımlanması nedeniyle de söz konusu atılı suçun basın yayın yoluyla işlendiği anlaşılmıştır" ifadelerine yer verilmişti.

İddianamede, şüpheli Sevan Nişanyan'ın "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan 9 aydan 1,5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmişti.
Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2013, 15:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8