Nişanyan'a Hazreti Muhammed'e hakaretten dava

Yazdığı bir yazıda Hz. Muhammed'e hakaret ettiği iddiasıyla gazeteci-yazar Sevan Nişanyan hakkında 1,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle

Nişanyan'a Hazreti Muhammed'e hakaretten dava
Yazdığı bir yazıda Hz. Muhammed'e hakaret ettiği iddiasıyla gazeteci-yazar Sevan Nişanyan hakkında 1,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. 

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, şüpheli Sevan Nişanyan'ın kendi internet sitesinde yazdığı bir yazıda Hz. Muhammed'e hakaret ettiği iddiasıyla ile ilgili 15 kişinin şikayeti üzerine başlatılan soruşturma tamamlandı.

İddianamede, "Düşünce ve ifadelerin açıklanması ile eleştirilerin yapılması sırasında, bu dinlerin mensubu olan kişilerin dini inançlarının gereği olan, önem verdikleri değerleri aşağılamaktan ve bu kişileri incitmekten kaçınılması gerekir" denildi.

İddianamede, şüpheli Sevan Nişanyan hakkında ''halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama'' suçundan 9 aydan 1,5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istendi. Şüpheli Nişanyan, gelecek günlerde İstanbul Sulh Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2013, 16:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8