'O nur ile onurlandık'

Tüm İslam âleminde olduğu gibi Bursa’da da Kutlu Doğum Haftası Bursa İl Müftülüğü’nün düzenlediği Kuran ziyafetleri, paneller, konserler ve k

'O nur ile onurlandık'

Tüm İslam âleminde olduğu gibi Bursa’da da Kutlu Doğum Haftası Bursa İl Müftülüğü’nün düzenlediği Kuran ziyafetleri, paneller, konserler ve kampanyalarla kutlanacak...Kutlu Doğum Haftası tüm yurtta ve İslam aleminde olduğu gibi Bursa il ve ilçelerinde de Bursa İl Müftülüğü’nün organize edeceği etkinlikler kutlanacak. Kutlama haftası kapsamında Kurân ziyafetleri, paneller, konserler ve kampanyaların düzenlendiğini belirten Bursa İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, ‘Yine şehit ve gazi ailelerini ziyaretler, mevlid ve hatim programları, cezaevi, huzurevi ve hastane ziyaretleri gerçekleşecektir. Son olarak bu hafta içerisinde düzenlenecek olan “7. Kitap Kültür ve El Sanatları Günleri”ne tüm hemşehrilerimizi davet ediyorum’ dedi. Kutlu Doğum Haftası’nın önemine değinen Bursa İl Müftüsü Prof.Dr.Mehmet Emin Ay şunları söyledi: Diyanet İşleri Başkanlığımızın Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle “Hz. Peygamber ve İnsan Onuru” temasının hem ülkemiz insanının hem de bütün insanlığın gündemine taşınması son derece önem arz etmektedir. İslâm’ın, insan onurunu merkeze alarak tesis ettiği insan anlayışının esaslarını Hz. Peygamberin (sas) çağlar üstü örnek hayatında, sünnet-i seniyyesinde, söz ve davranışlarında, en genel hatlarıyla da Veda Hutbesi’nde görmek mümkündür. Rahmet Peygamberi (sas), on binlerce insana hitaben yaptığı o tarihî konuşmasında insanların canlarının, mallarının ve ırzlarının yani kişilik değerlerinin ve insanlık onurlarının dokunulmaz olduğunu bildirmiştir. Böylece o, İslâm’ın, insanın yaşama ve mülkiyet hakkı ile manevî kişiliğine ilişkin bütün haklarını aynı ölçüde güvence altına aldığını ilan etmiştir. Sevgili Peygamberimizin (sas) tanımıyla iyi Müslüman, din kardeşinin canına ve malına olduğu gibi kişilik onuruna da saygı gösteren ve onun şahsiyetini dokunulmaz gören kimsedir.

İnsan bizatihi değerli ve onurlu bir varlıktır. Efendimizin (sas) nazarında onun siyahı da değerlidir beyazı da; fakiri de onurludur, hizmetçisi de. Sevgili Peygamberimizin (sas) kutlu doğumu vesilesiyle bir kez daha hatırlatmak gerekir ki; bütün âlemleri onurlandırmak için gönderilen rahmet yüklü adalet, hikmet yüklü ahlâk peygamberinin onur mücadelesini ve insana bakışını yeniden keşfetmeye ve bu keşfimizi toplumun bütün katmanlarına açmaya her zamankinden daha fazla muhtacız. Bu duygu ve düşüncelerle aziz milletimizin, tüm İslâm âleminin Kutlu Doğum Haftası’nı tebrik ediyor, insanlık onurunun yeniden yücelmesine ve korunmasına vesile olmasını Yüce Rabbimizden niyaz ediyoruz.”

 

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2013, 22:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8