Örnek madenciye 'duygusal' iş teklifi

Soma'daki maden faciasında sedye kirlenmesin diye "çizmelerimi çıkarayım mı?" diye soran madenci Murat Yalçın'a sürpriz iş teklifi geldi.

Örnek madenciye 'duygusal' iş teklifi
Soma'daki maden faciasında sedye kirlenmesin diye "çizmelerimi çıkarayım mı?" diye soran madenci Murat Yalçın'a sürpriz teklifi geldi.


Soma'daki maden faciasından sonra getirildiği hastaneden ayrılırken sedye kirlenmesin diye "çizmelerimi çıkarayım mı?" diye soran ve tüm Türkiye'ye duygulandıran Murat Yalçın, Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşlarından olan SOCAR Türkiye'den sürpriz iş teklifi aldı. Şirket Başkanı Kenan Yavuz'un, yapımı devam eden rafineride işçi sağlığı ve iş güvenliği teknisyenliği teklifini kabul eden Yalçın, Aliağa'daki lojmana taşınıyor. Maden kazası sonrasında bölgeye destekte bulunmaya çalıştıklarını anlatan Yavuz, şehit aileleri için düzenledikleri bir iftar programı sırasında kaymakam Bahattin Atçı'nın aracılığıyla Murat Yalçın ile sohbet etme fırsatı bulduğunu belirtti.

Yalçın'a, davranışının herkese örnek olduğunu söylediğini ifade eden Kenan Yavuz, "Sohbet sırasında Murat Yalçın'ın edindiği deneyim nedeniyle aslında iyi bir iş güvenliği görevlisi olabileceği aklıma geldi. Spontane olarak yapımı devam eden rafineride iş güvenliği ve işçi sağlığı teknisyeni olarak görev yapmak isteyip istemeyeceğini sordum. Kabul etti. Şu an belgelerini hazırlıyor. Ailesiyle birlikte Aliağa'daki lojmanlarımıza taşınıyor. Davranışıyla örnek olan Murat'ın çalışmalarıyla da örnek olmaya devam edeceğine inanıyorum" dedi.

Murat Yalçın'ın gösterdiği davranışın dünyada benzerine az rastlanır nitelikte olduğunu, bu insanın sahiplenilmesi gerektiğini ifade eden Yavuz, petrokimyanın da en az maden kadar, işçi sağlığı ve iş yeri güvenliğinin ön planda tutulduğu bir sektör olduğuna dikkat çekti.

SOCAR Türkiye Başkanı Yavuz, Yalçın'ın işçi sağlığı ve iş yeri güvenliği konularında eğitim alarak uzmanlaşacağını, bu bilgilerini deneyimleriyle buluşturarak diğer işçileri eğitebileceğini de belirterek, "Murat hepimiz için bir rol model, onun unutulmaması ödüllendirilmesi gerekiyordu" dedi.

"Kim istemez böyle işi"

Murat Yalçın, maden faciası sonrası şoka girdiğini artık orada çalışmak istemediğini, yeni iş teklifinin de mübarek ramazan ayında kendisini çok sevindirdiğini söyledi.

Teklif karşısında çok sevindiğini ve kabul ettiğini dile getiren Murat Yalçın, "Kim istemez böyle bir işi. Henüz ücreti ve ne zaman işe başlayacağımı konuşmadık. Evi, işi bırakıp oraya gideceğiz. Mübarek ramazanda hayırlısı olsun" dedi.

Yeni işinden kazanacağı parayla önce ev tutacağını, hayatını kuracağını daha sonra da yoksullara ve şehit ailelerine yardım edeceğini kaydeden Yalçın, "Bir de kızımın okul masraflarını karşılamak istiyorum. Evime, aileme bakmak istiyorum" dedi.

Madenciliği bıraktığını ama birçok arkadaşının hala madenlerde çalışmak zorunda kalacağını da kaydeden Murat Yalçın, şöyle konuştu:

"Herkesin ayrı bir görüşü var. Kimseye bir şey diyemem ama benim arkadaşım vefat etti. Ben orada artık çalışamam, nasıl gidip çalışacağım? Allah tekrarını göstermesin, dua ediyoruz" dedi.
Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2014, 15:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner19

banner24