Şarlatanlar teker teker hesap veriyor

FETÖ yancısı Furkan Vakfı ve Adnan Oktar’ın ardından, kurduğu televizyon kanalları ile ot zerzevat üzerinden insanlara umut satıp doland

 Şarlatanlar teker teker hesap veriyor

FETÖ yancısı Furkan Vakfı ve Adnan Oktar’ın ardından, kurduğu televizyon kanalları ile ot zerzevat üzerinden insanlara umut satıp dolandıran ve kendini profesör olarak lanse eden şarlatan Haydar Baş’ın mallarına mahkeme tedbir kararı koydu. Binlerce insanı kandıran Baş’ın yurtdışına çıkması da yasaklandı.


Bursa Şehir Gazetesi’nin sık sık gündeme getirdiği, hasta insanların umutlarıyla oynayarak milleti dolandıran bir şarlatanın boyaları daha Türk yargısı kanalıyla dökülmeye başladı.

Başkasına ait mal varlığını zorla üzerine geçirdiği iddiasıyla aralarında Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Haydar Baş'ın da bulunduğu 15 sanığın yargılandığı davada, Baş ve avukatının 3 milyon lira değerindeki taşınmazlarına tedbir konulmasına hükmedildi.

Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 16 Temmuz'da yapılan duruşmasına, 2 sanık ile müştekiler Mustafa ve Meral Eraslan katıldı. Duruşmada mahkeme heyetine dilekçe sunan müşteki avukatları, sanıkların taşınmazlarına tedbir konulması ve cezalandırılmalarını talep etti.

SAVCI 10 YILA KADAR HAPİS İSTEDİ


Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, sanıklardan Haydar Baş’ın azmettirmesi sonucu sanıklardan Avukat Lütfullah Önder’in müştekilerin kendisi ve çocuklarını etkileyen tehdit içerikli sözlerinin etkisiyle, maruz kaldıkları manevi cebir sonucunda suça konu senetleri imzaladıklarının anlaşıldığını belirtti. Alınan senetlerin yağma suçunun unsurlarını oluşturduğu, dolayısıyla imzanın kötüye kullanılması suretiyle sahteciliğin, yağma suçunun unsuru olarak değerlendirilmesi gerektiğini aktaran cumhuriyet savcısı, bu şekilde sanıklardan Haydar Baş’ın azmettirmesi sonucu sanık Önder'in yağma suçunu işlediğini ifade etti. Sanık Haydar Baş’ın "yağmaya azmettirme", sanık Lütfullah Önder’in "yağma" suçundan altışar yıldan onar yıla kadar ayrı ayrı hapisle cezalandırılmasını isteyen savcı, sanıklardan Maşallah Tarhan’ın ise "silahla kasten yaralama" suçundan 1,5 yıldan 4,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etti. Savcı ayrıca, diğer 12 sanığın eylemine uyan atılı suçları işlediklerine dair yeterli delil elde edilememesi nedeniyle ayrı ayrı beraatlerine karar verilmesini istedi.

MAHKEMEDEN TAŞINMAZLARA TEDBİR KARARI


Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Haydar Baş ve sanık Avukat Lütfullah Önder’in 3 milyon lira değerindeki taşınmazlarına tedbir konulmasına ve bu sanıkların yurt dışına çıkışlarının yasaklanmasına hükmetti. Mahkeme, tarafların mütalaaya karşı beyanlarını hazırlaması için süre vererek, duruşmayı erteledi.

NİTELİKLİ YAĞMA


Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Niyazi Erarslan, Mustafa Eraslan ve Meral Eraslan "müşteki", Haydar Baş’ın da arasında bulunduğu 15 kişi "sanık" olarak yer alıyor. İddianamede, şüpheli Haydar Baş’ın "cebir ve şiddet kullanarak birden fazla kişiyle birlikte nitelikle yağmaya azmettirme" suçundan 10 yıldan 15 yıla kadar, "açığa imzanın kötüye kullanılmasına azmettirme" suçundan ise 2,5 yıldan 8 yıl 9 aya kadar olmak üzere, toplam 12,5 yıldan 23 yıl 9 aya kadar hapisle cezalandırılması isteniyor. İddianamede, diğer sanıkların da "yağma" ve "zincirleme şekilde açığa imzanın kötüye kullanılması" suçlarından cezalandırılmaları talep ediliyor. Davanın 14 Aralık 2016’da yapılan ilk duruşmasında savunma yapan Haydar Baş, ticaretle uğraştığını ve aylık gelirinin 5 bin lira olduğunu savunarak, müşteki Mustafa Eraslan’ın kendisiyle aynı apartmanda oturduğunu söylemişti. Eraslan’ın maddi durumunun kötüleşmesi sebebiyle sürekli haciz geldiğini iddia eden Baş, "Ben de içine düştüğü bu durumdan dolayı kendisi adına üzülüyordum. Kendisinin bana teklifi ile bir ortaklığımız söz konusu oldu. Bu ortaklıkta ben o zaman için kendisine 20 milyon dolar destek çıktım, ailemin olan Kibarlı şirketinin pazarlamasını da yapmakla bir işe girdik. Bu işte 2010 yılında iyi paralar kazandık. Hatta 5 milyon doları bana o yıl içinde ödedi. Daha sonra bunu genişletmekten bahsetti ve benden yine destek istedi. Kayseri’de bir fabrika kurduk. Kendisine 30 milyon lira destek çıktık. Daha sonra bana karşı ödemelerin aksadığını fark ettim. Kendisine bu durumu sorduğumda ödeme yapamadığını söyledi." ifadelerini kullanmıştı.

"BAŞ’A AİT CEMAAT MENSUBU OLDUĞUMUZU KABUL EDİYORUM"


Müşteki Meral Eraslan da aynı duruşmadaki ifadesinde, şunları anlatmıştı: "Ben de eşim de Haydar Baş’a ait cemaat mensubu olduğumuzu kabul ediyorum. Onlara duymuş olduğumuz saygıdan dolayı eşimi kendilerine borçlandırarak senetler alınması durumu söz konusudur. Hatta bir gün tam anlamıyla hatırlamıyorum ama Haydar Baş’ın ya da eşinin telefonundan bizzat arandım. 'Bir çocuğun öldü, diğerlerinin de ölmesini istiyorsun.' gibi tehdit edildim. Haydar Baş’ın dünürü olan ablam tarafından bir alışveriş merkezine davet edilerek aramızda geçen konuşmada bana 'Kocana söyle bu parayı ödesin. Yoksa cemaat onu öldürecek. Hocam onu tutuyor.' dendi.” Oluşan manevi baskı ile bu senetleri imzaladıklarını iddia eden Eraslan, sanıklardan şikayetçi olduğunu belirtmişti.

(AA)

 

 
Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2018, 20:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24