Suriye'de İnsani Trajedi' sergisi yarın açılıyor

TBMM ve Anadolu Ajansı işbirliğiyle hazırlanan, "Suriye'de İnsani Trajedi" başlıklı sergi yarın Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda aç

Suriye'de İnsani Trajedi' sergisi yarın açılıyor
TBMM ve Anadolu Ajansı işbirliğiyle hazırlanan, "Suriye'de İnsani Trajedi" başlıklı sergi yarın Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda açılacak. 

Türkiye Büyük Milet Meclisi (TBMM) ve Anadolu Ajansı (AA) işbirliğiyle hazırlanan "Suriye'de İnsani Trajedi/Humanitarian Tragedy in Syria" başlıklı sergi, yarın Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda açılacak. Sergide, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Parlamenter Asamblesi (AGİTPA) 22. Genel Kurulu kapsamında İstanbul'a gelecek, 56 ülkeden yaklaşık 350 misafire, fotoğraflarla "Suriye'deki dram" anlatılacak.

TBMM'nin ev sahipliğinde yapılacak AGİTPA 22. Genel Kurulu'nun açılış töreni, yarın 14.30'da Lüfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapılacak.

Kuzey Amerika, Avrupa ve Orta Asya'dan 56 ülkeden katılımcıların yer alacağı açılışta, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile AGİTPA Başkanı Wolfgang Grossruck konuşacak.

"30 bin fotoğraf arasından seçildi"

Törenin ardından saat 16.00'da, TBMM'nin, genel kurul kapsamında İstanbul'a gelecek 56 ülkeden yaklaşık 350 parlamenter, basın mensubu, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve misyon şeflerine Suriye'deki dramı anlatabilmek ve dikkatleri Suriye üzerine çekebilmek için AA ile ortaklaşa hazırladığı "Suriye'de İnsani Trajedi" başlıklı sergi açılacak.

Sergide, AA foto muhabiri ve muhabirleri tarafından Suriye'nin çeşitli yerleri ile Türkiye-Suriye sınırında 2011-2013 yılları arasında çekilen, 30 bin fotoğraf arasından seçilen 75 fotoğraf yer alacak.

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'ndaki sergi, genel kurulun sona ereceği 3 Temmuz'a kadar görülebilecek.

Sergiyle yabancı misafirlere fotoğraflarla Suriye'de yaşanan dram gösterilerek, kamuoyu oluşturulması amaçlanıyor.

"Suriye'de İnsanı Trajedi" başlıklı sergi, İstanbul'un ardından Ankara'da da açılacak.

Helsinki Anlaşması güncellenecek

AGİTPA 22. Genel Kurulu'nun ikinci gününde ise "Diyalog ve İşbirliğinin Artırılması: Irkçılık, Yabancı Düşmanlığı ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Dünyaya Ortak Bir Mesaj" konulu özel oturum düzenlenecek. Bu oturuma Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türkiye Ermenileri Patriği Genel Vekili Ruhani Meclis Başkanı Başpiskopos Aram Ateşyan, Türk Musevi Cemaati Hahambaşı İsak Haleva ve Süryani Katolik Kilisesi Korepiskopos Yusuf Sağ'ın katılımı bekleniyor.

Genel Kurulda, parlamenterler İstanbul Deklerasyonu'nu şekillendirmek üzere tartışacak ve oylama yapacak, güvenlik, insan hakları ve çevre/ekonomi sorunlarını içeren 1975 tarihli Helsinki Anlaşması'nı güncelleyecek.
Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2013, 16:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19