Suriyeli düşmanları yine iş başında

İstanbul Küçükçekmece’de 12 yaşındaki bir kız çocuğuna taciz iddiasının yanlış anlaşılma olduğu ortaya çıktı. Ancak Sinan Oğa

Suriyeli düşmanları yine iş başında

İstanbul Küçükçekmece’de 12 yaşındaki bir kız çocuğuna taciz iddiasının yanlış anlaşılma olduğu ortaya çıktı. Ancak Sinan Oğan, iddiaları fırsat bilerek yine Suriyeliler aleyhinde halkı kışkırtacak paylaşımlarda bulundu.


Türkiye’yi Suriyeliler üzerinden karıştırmak isteyen şer odaklarının planları yine suya düştü. Önceki gün İstanbul Küçükçekmece’de 12 yaşındaki kız çocuğuna taciz iddiasıyla bir kişi gözaltına alınmıştı. Bunu fırsata çeviren Suriyeli düşmanları ise sosyal medya üzerinden provokasyonlara başladı. Olayın Suriyeli bir genç tarafından gerçekleştirildiğini iddia eden provokatörler, toplumu galeyana getirmekten yine geri durmadı.

OĞAN HER FIRSATTA ORTALIĞI KARIŞTIRIYOR


Bu olayların ardından İkitelli Mahallesi’nde toplanan bir grup, Suriyeli ailelerin, dükkanlarına ve evlerine saldırdı. MHP’den ihraç edilen eski milletvekili Sinan Oğan, yangının üzerine körükle gitti. Twitter hesabından Suriyelileri rencide eden bir video paylaşan Oğan, paylaşımının üzerine şu sözleri yazdı: “Önlem alın, geç olmadan, daha fazla sorun çıkmadan bu olayları önleyin! Bu artık üstü örtülecek, saklanılacak bir konu değil. Bu mesele toplumsal bir soruna dönüşmüş durumdadır. İpini koparan gelmiş. Ülkesini savunması gereken Gençler sahillerde kadınları taciz ediyor....” Oğan Mart ayında da yaptığı bir paylaşımda, Suriyelilerin kadınları taciz ettiğini iddia ederek halkı kışkırtmaya çalışmıştı.

ÖZEL’DEN PROVOKATÖRLERE MÜPTEZEL BENZETMESİ


Olayın tacizle hiçbir alakasının olmadığı ve bir yanlış anlaşılmanın olduğunun açıklanmasının ardından AK Parti Hatay Milletvekili Abdülkadir Özel, Twetter hesabından şu açıklamayı yaptı: “Emniyete intikal eden olay 12 yaşında bir çocuğun akranı olan bir diğer çocuğu camdan çağırmasından ibaret. Ortada ne bir taciz ne de bir tecavüz söz konusu. Bu gece bu olay üzerinden provakatif çağrılar yapan tüm hesaplar incelenmeli ve başta Sinan Oğan ve Ümit Özdağ adlı müptezeller başta olmak üzere sokaklarımızı karıştırmak isteyen herkes hukuk önünde hesap vermeli. Biz de takipçisi olacağız.”


YANLIŞ ANLAMA OLDUĞU AÇIKLANDI


İstanbul Emniyet Müdürlüğü, önceki gün Küçükçekmece'de yaşanan olayla ilgili ailenin yanlış anlaşılma olduğunu belirterek, Suriyeli çocuktan şikayetçi olmadığını bildirdi. İstanbul Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, "Küçükçekmece'de yaşanan olaylara ilişkin iddialarla ilgili aile yanlış anlaşılma olduğunu belirtip Suriyeli çocuktan şikayetçi olmamıştır." ifadeleri kullanıldı. Bu arada, olayla ilgiyi 18 kişiye 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü muhalefetten işlem yapıldığı, şüphelilerin dün sabah emniyetten serbest bırakıldığı bildirildi.

İSTANBUL VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA


İstanbul Valiliğinden de konuyla ilgili bir açıklama geldi. Yapılan yazılı açıklamada,  ALO 155 hattına, bir çocuğa yönelik sözlü cinsel taciz iddiasına dair ihbar gelmesinden sonra harekete geçildiği belirtildi. Yabancı uyruklu şüpheli E.A. (suça sürüklenen çocuk) ile mağdur olduğu iddia edilen çocuğun önceki akşam 21.15'te Çocuk Polisi Şubesine teslim edildiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Olayın görgü tanığı, mağdur olduğu iddia edilen çocuk ve çocuğun anne-babasının ifadelerinde, 'konunun yanlış anlamadan kaynaklandığı ve herhangi bir kişiden şikayetçi olmadıklarını' beyan ettikleri anlaşılmış olup, adli ve idari tahkikatı sürdürülmektedir. Şüphelinin alınması ve sonrasında, çevrede toplanan vatandaşlarımızca yapılan gösterilerde bazı iş yeri ve araçlar zarar görmüş, kalabalığın dağılması ve taşkınlıkların önlenebilmesi için zorunlu olarak polis ekiplerimizce müdahalede bulunulmuştur."

PROVOKATİF PAYLAŞIMLAR TESPİT EDİLECEK


Açıklamada, bu ve benzeri olaylarda vatandaşların, toplumsal huzur ve barışı hedef alan provokasyonlara karşı dikkatli olmaları ve güvenlik güçlerine destekte bulunmaları gerektiği vurgulanarak, "Durumu olduğundan çok farklı gösteren, şahsi kimliğini gizleyerek sosyal medya yoluyla provokatif paylaşımlarda bulunanlar mutlaka tespit edilecek ve haklarında yasal işlemler yapılacaktır." ifadelerine yer verildi. (AA-İHA)

 

-
Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2019, 20:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24