TBMM'den ortak 'Soykırım' bildirisi

TBMM Genel Kurulu'nda, ABD Başkanı Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesinin kınanması ve reddedilmesine ilişkin bildiri kabul edildi.

TBMM'den ortak 'Soykırım' bildirisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde, ABD Başkanı Joe Biden tarafından ifade edilen sözde soykırım nedeniyle bir karşı bildiri okundu.

Okunan bildiride, Biden'ın 'Soykırım' ifadesi sert bir dille kınandı.

HDP, BİLDİRİYE İMZA ATMADI

Bildiri, Meclis'te bulunan AK Parti, CHP, MHP ve İyi Parti tarafından kabul edildi.

Ayrıca bildiriye HDP'nin imza atmaması dikkatlerden kaçmadı.

"BU TEMELSİZ İFTİRALARI EN GÜÇLÜ ŞEKİLDE REDDEDİYORUZ"

Bildiride şu ifadeler yer aldı:

"ABD Başkanı Joe Biden’in, 24 Nisan 2021 tarihli açıklamasıyla 1915 olaylarına ilişkin Ermeni lobilerinin iddialarını içeren tezleri sahiplenmesini, Türkiye Büyük Millet Meclis’i olarak esefle ve şiddetle kınıyor, tarihin siyasi saiklerle tahrifinden başka anlam taşımayan bu temelsiz iftiraları en güçlü şekilde reddediyoruz.

"OLUMSUZ ETKİLER YARATACAK BU KARARDAN GERİ DÖNMEYE DAVET EDİYORUZ"

Tarihi konularda hüküm vermeye hukuken ve ahlaken yetkisi bulunmayan ABD Başkanı’nın yaptığı bu açıklama, nezdimizde yok hükmündedir.

Biden’i, tarihi gerçeklerle bağdaşmayan, milletimizin vicdanını derinden yaralayan bu hatalı açıklamasını değiştirmeye, başta Türk ve Ermeni halkları olmak üzere, bölge halkları için barış, istikrar ve güven içinde yaşama çabalarını desteklemeye ve ikili ilişkilerimiz üzerinde kaçınılmaz olarak olumsuz etkiler yapacak bu karardan geri dönmeye davet ediyoruz.

ABD Başkanı’nın yaptığı bu açıklama, nezdimizde yok hükmündedir."

Anadolu Ajansı ( AA )

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24