Teknoloji ve Sosyal medya boşanma rakamlarını arttırdı

Türkiye’de ve Bursa’da boşanma rakamlarında artış meydana geldi. Uzmanlar, boşanma nedenlerinin teknoloji, internet ve sosyal medya ile yaşanan doyum

Teknoloji ve Sosyal medya boşanma rakamlarını arttırdı
Türkiye’de ve Bursa’da boşanma rakamlarında artış meydana geldi. Uzmanlar, boşanma nedenlerinin teknoloji, internet ve sosyal medya ile yaşanan doyumsuzluğun evliliklere yansıdığını söyledi.
Bursa Özel Hayat Hastanesi’nden Uzman Psikolog Dilek Kaymak, Türkiye’de istatistiklere bakıldığında boşanma oranlarının ciddi bir şekilde arttığını belirterek, “2013 yılında Türkiye geneline baktığımızda 108 bin çift, Bursa’da ise 3 bin 700 çift boşandı. 33 bin çift, evliliklerinin ilk 5 yılı içerisinde, 20 bin çift ise evliliklerinin 6 ile 10 yılı arasında boşandı. Bu rakamlar da gösteriyor ki, evliliğin ilk 5 yılı boşanma oranlarının daha fazla olduğu, çiftlerin birbirlerinden daha kolay vazgeçtiğini gösteriyor” dedi.
“ÇİFTLER ARTIK DOYUMSUZ OLDU”
Boşanma nedenlerin iki sebepten kaynaklandığını dile getiren Kaymak, “Çalışan kadın sayısının artmasıyla zorunluluk ortadan kalkıyor. Çünkü mecburiyet yok ortada. Eskilere bakıldığında ‘gelinlik ile girilen evden kefenle çıkılır’ zihniyeti vardı. Bu durum ortadan kalktı. Dolayısıyla kadınlar artık kendilerine güvenebiliyorlar. Çabuk da karar verebiliyor. Çiftler arasında bir doyumsuzluk, tatminsizlik oluşmaya başlıyor. Hayat teknoloji ile birlikte çok hızlı ilerliyor. Teknoloji insanları çabuk doyumsuzlaştırıyor ve tatminsizleşme artıyor. Yeni, eskimeyen kıyafetlerimiz olmasına rağmen onlardan çabuk sıkılıyoruz. Evliliklerde ilişkiler de böyle olmaya başlıyor” diye konuştu.
“EŞYALAR GİBİ EŞLERDEN DE SIKILIYORUZ”
Eşyalara yapılanın eşler için yapıldığını vurgulayan Kaymak, “İlişkilerimizi de çabuk yıpratıyoruz. Bu sefer de ilişkilerimizden çabuk vazgeçiyoruz. Sonra da suçu aşka atıyoruz. Aşkın bittiğini zannediyoruz. Eşleri aynı karakterde toplamaya çalışıyoruz. Hem çok kendinden emin, hem de baskın bir karakter olmasını istemiyoruz. Farklı özelliği aynı kişide bulamayınca farklı arayışlar içerisine giriyoruz. Bu da boşanma oranlarını da arttırmış oluyor” şeklinde konuştu.
“SOSYAL MEDYA ALDATMA VE BOŞANMALARI ARTTIRDI”
Sosyal medyanın ciddi manada yaşamın içerisine girdiğine de dikkat çeken kaymak, şunları kaydetti;
“İnternet, aldatma oranlarını da artırdı. Çiftlerde aldatmanın büyük bir çoğunluğu sosyal medyayı kullanmakla yaşanıyor. Çok bilinçsizce bir kesim oluştu. İnsanlara ulaşmak çok kolay. Bu da boşanmaları arttırdı. Teknolojinin ilerlemesi, aldatmayı ve beraberinde boşanmaları da arttırıyor.”
“Evliliklerde ilk 2 yıl çok önemlidir” diyen Kaymak, “Çünkü, ne kadar uzun flört dönemleri olmuş olsa bile birbirlerini tanımaları açısından zaman vermeleri gerekiyor. Aynı evi paylaşmak, aynı evi, eşyaları kullanmak çok sıkıntı olabiliyor. Bu süreçte iki taraf da anlayışlı ve saygılı olması gerekiyor. Bunu yakaladıklarında zaten uyum sağlanmış oluyor. Evliliklerde en önemli durum zamandır” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2014, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24