Terör olaylarıyla turizm dibe vurdu

TERÖR OLAYLARIYLA TURİZM DİBE VURDU - TÜRSAB GÜNEY MARMARA BYK BAŞKANI MEHMET AKKUŞ: - “TERÖR BURSA’DAKİ TURİSTLERİ KARADENİZ BÖLGESİNE KAÇIR

Terör olaylarıyla turizm dibe vurdu
TERÖR OLAYLARIYLA TURİZM DİBE VURDU
- TÜRSAB GÜNEY MARMARA BYK BAŞKANI MEHMET AKKUŞ:
- “TERÖR BURSA’DAKİ TURİSTLERİ KARADENİZ BÖLGESİNE KAÇIRDI”
- “ULUDAĞ TURİZMİNİ 12 AYA YAYMAK İÇİN BÜYÜK ÇABA SARF EDİYORUZ”
- “BURSA RAMAZAN AYINDA İNANÇ TURİZMİNİN GÖZBEBEĞİ”

(FOTOĞRAFLI - GÖRÜNTÜLÜ)

HABER : ABDULLAH ÇİBİR
KAMERA : ABDULLAH ÇİBİR
BURSA (İHA) - Türkiye’nin turizmde dibe vurmuş vaziyette olduğunu ifade eden TÜRSAB Güney Marmara BYK Başkanı Mehmet Akkuş, güven ve huzurun olmadığı yere turistin gelmeyeceğini söyledi.
Bursa ve Yalova’da faaliyet gösteren turizm ve seyahat acenteleri, turizm sektöründe yaşanan sıkıntıları masaya yatırdı. Türkiye’nin turizmde dibe vurmuş vaziyette olduğunu ifade eden TÜRSAB Güney Marmara BYK Başkanı Mehmet Akkuş, Rusya krizi ile başlayan ve son olarak yaşanan terör olaylarında en büyük sıkıntıyı turizm sektörünün çektiğini söyledi. Akkuş, “Bursa’ya turisti nasıl getiririz diye toplantılar gerçekleştiriyoruz. Huzurun olmadığı yere hiç kimse gelmez. Ama huzur ve güvenliğin olduğu yere herkes gitmek ister. Turizmde güvenlik birinci planda yer almaktadır. Gerçekten de son zamanlarda yaşanan terör olayları rezervasyonların iptaline sebep oldu. Biz bunu telafi etmek için iç turizmi canlandırmaya çalışıyoruz. Bursa, Arapların yoğun tercih ettiği bölgelerden bir tanesiydi. Dağı, denizi, şelaleleri, yeşili olan tam turizm bölgesiydi. Yaşanan terör olayı çekincelere sebep oldu. 1980’li yıllarda Bursa Arap mahallesi gibiydi. 2000’li yıllarında ise Ortadoğu ile hiç çalışamaz vaziyete geldik. Son 5 yılda ise 1980’li yıllara geri dönmüş gibi çalışmalarımız oluyordu. Hem tatil, hem de ticaret bakımından çok alışverişimiz oluyordu” diye konuştu.
Son senelerde Karadeniz bölgesinin turizme çok önem verdiğini ifade eden Akkuş, “Birlik ve beraberlik içerisinde oradaki yetkililer turistlerimizi elimizden alma gibi bir çalışma içerisine girdiler. Ama Karadeniz bölgesi de Türkiye’nin bir köşesi olmasına rağmen, Bursa gibi hiçbir özellik ve güzellik oralarda yok. Yüzde 20’ye yakın Bursa’dan Karadeniz bölgesine bir kayma oldu. Sezonunu sonunda ise gezilecek görülecek yerler bittikten sonra Bursa’ya dönüşler başladı. Bizim bu konuda bir kaygımız yok. Yeter ki turist gelsin, Bursa, Trabzon, Rize, İzmir, İstanbul hiç fark etmez” dedi.
Uludağ’ın sadece kış aylarında değil, yaz aylarında da kullanılması için çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Akkuş, “Çünkü Uludağ sadece kış mevsiminde değil, 12 ay boyunca gezilip görülebilecek bir mekan. Turizme kazandırmak için bu toplantıları sıklaştıracağız ve faaliyete geçeceğiz. Şuanda sadece günü birlik turlarımız oluyor. Ama bizim isteğimiz buraya gelen turistlerin yaz aylarında en azından 1 gece Uludağ’da konaklamalarını sağlamak” şeklinde konuştu.
Ramazan ayının yaz sezonuna gelmesi, Bursa için daha avantajlı olduğuna dikkat çeken Akkuş, “Çünkü buraya yapılan inanç turizmiyle türbeler, camiler, hanlar ve düzenlenen ramazan ayı etkinlikleri birçok turistin dikkatini çekiyor. 4 yıl sonra daha serin aylara gelecek. O zaman daha verimli olabileceğiniz düşünüyoruz” dedi.
Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2016, 12:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24