Terör örgütü PKK'ya iki ayda ağır darbe

Türkiye'nin barış ve huzurunu bozmak için saldırılar gerçekleştiren, siviller ve çocukları dahi hedef almaktan çekinmeyen terör örgütü PKK'ya

Terör örgütü PKK'ya iki ayda ağır darbe

Türkiye'nin barış ve huzurunu bozmak için saldırılar gerçekleştiren, siviller ve çocukları dahi hedef almaktan çekinmeyen terör örgütü PKK'ya yönelik eylül ve ekim aylarında düzenlenen operasyonlarda bin 528 terörist etkisiz hale getirildi.


Türkiye'nin barış ve huzurunu bozmaya yönelik saldırılar gerçekleştiren, siviller ve çocukları dahi hedef almaktan çekinmeyen terör örgütü PKK'ya operasyonlarla karşılık verildi, eylül ve ekim aylarında bin 528 PKK'lı teröristetkisiz hale getirildi.


Ülke genelinde barış ve huzur ortamını bozmayı hedefleyen, genç, yaşlı ve çocuk ayırt etmeksizin saldırılarında sivilleri de hedef alan PKK'lı teröristlere karşı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Türk Polis Teşkilatı'nın amansız takibi sürüyor.


"Gece, gündüz, şehir merkezi ya da kırsal" demeden yurt içindekiler başta olmak üzere yurt dışında da PKK'lı teröristlerin peşini bırakmayan, haftalarca arazide kalarak operasyonlarını sürdüren güvenlik güçleri, terör örgütü PKK'ya iki ayda ağır darbe vurdu.


Güvenlik güçleriyle karşı karşıya gelmemek için genellikle patlayıcılarla tuzak kuran ya da pusu şeklinde eylemler yapan PKK'lı teröristlerin, ağır kayıp verdikleri için bombalı araçlarla yapmak istediği birçok eylem de ekiplerin dikkati sayesinde önlendi.


AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, 1 Eylül-31 Ekim'de terör örgütü PKK'nın saldırılarında 35'i köy korucusu, 86'sı asker, 4'ü polis olmak üzere 125 güvenlik görevlisi şehit oldu.


Saldırılarda Hakkari'de 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi'nde AK Parti 1. sıra adayı Ahmet Budak, İçişleri Bakanlığınca Erciş Belediyesi Meclis üyeliği için görevlendirilen Latifiye Mahallesi Muhtarı Mehmet Şerif Doğu, AK Parti Özalp İlçe Başkan Yardımcısı Aydın Muştu ve AK Parti Dicle İlçe Başkanı Deryan Aktert'in de aralarında bulunduğu 16 sivil yaşamını yitirdi, hamile bir kadın ve çocukların da olduğu 32 sivil, operasyonlarda da 12 korucu, 165 asker ve 17 polis yaralandı.Bin 528 terörist etkisiz hale getirildi


Güvenlik güçleri, ülkenin barış ve huzurunu bozmaya yönelik saldırılar gerçekleştiren terör örgütü PKK'ya yurt içi ve dışında hava ve kara operasyonlarıyla karşılık verdi.


Eylül ve ekimdeki operasyonlarda bin 528 PKK'lı terörist (bin 426 ölü, 24 teslim, 78 yakalanan) etkisiz hale getirildi.


PKK ve örgütün gençlik yapılanmasına yönelik olmak üzere pek çok ilde 1 Eylül'den 31 Ekim'e kadar gerçekleştirilen operasyonlarda da 964 şüpheli gözaltına alındı. Bunlardan, aralarında HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Alp Altınörs, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ile DBP'li Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Fırat Anlı'nın da bulunduğu 333'ü tutuklandı.33 bomba yüklü araç imha edildi


Karayollarına döşenen 25 patlayıcı ile kent merkezleri ve ilçelerde bombalı saldırılarda kullanılmak üzere hazırlanan 33 araç, güvenlik güçlerinin dikkati sayesinde imha edildi.Silahlı İHA'lar teröristlere göz açtırmıyor


Son dönemde ihbar ya da istihbarat beklemeden zorlu hava ve arazi koşullarına rağmen didik didik terörist arayan ve örgüt mensupları ya da yandaşlarınca "ulaşılamaz", "tespit edilemez" denilen sığınak, depo ve terör örgütü mevzilerini imha eden Jandarma Özel Harekat (PÖH) ve Polis Özel Harekat (JÖH) timleri, silahlı insansız hava araçlarıyla (İHA) terör örgütüne ağır darbe vurdu.Ağır zayiat veren örgüt, moral bozukluğu yaşıyor


Güvenlik güçlerince Çukurca'da düzenlenen operasyonda kaçan teröristlerin bıraktıkları eşyalar arasındaki notlarda örgütte moral bozukluğu yaşandığı, teröristler arasında birbirlerine silah çekecek seviyede tartışmalar olduğu, bölgedeki terör örgütü mensuplarının sözde grup liderlerine itaat etmedikleri, psikolojik sorunlar yaşadıkları ve örgütten kaçmayı düşündüklerine ilişkin ifadeler yer aldı.


Teröristler korucuları ve siyasileri hedef aldı


Bölge halkından destek göremeyen bölücü terör örgütü üyeleri, köy korucularını ve kendilerine muhalif siyasetçileri de hedef aldı.Son iki ayda öne çıkan terör olayları


Eylül ve ekim aylarındaki önemli terör olaylarının bazıları şöyle:


- Teröristler, Kurban Bayramı'nın ilk gününde Van'da AK Parti İl Başkanlığı önündeki polis noktasına bomba yüklü araçla saldırı düzenledi. Saldırıda 50'si sivil, 4’ü polis olmak üzere 54 kişi yaralandı.


- Şırnak-Van karayolunda güvenliği sağlayan askerlere PKK'lı teröristlerce düzenlenen saldırıda 6 asker şehit oldu, 2 asker yaralandı.


- Van'ın Çaldıran ilçesinde terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda 8 asker şehit oldu, 8 asker yaralandı.


- Hakkari'nin Çukurca ilçesinde terör örgütü PKK üyelerine yönelik operasyonda 7 asker şehit oldu, 20 asker yaralandı. Operasyonda 104 terörist etkisiz hale getirildi.


- Ağrı'nın Doğubayazıt ile Van'ın Çaldıran ilçesi sınırları arasında bulunan Tendürek Dağı'nın Gökçebulak köyü mevkisindeki korucu noktalarına PKK'lı teröristlerce saldırı düzenlendi. Saldırıda 7 korucu, 2 asker ve bir emekli köy korucusu şehit oldu, 3 asker ve 2 vatandaş yaralandı.


- Hakkari'nin Çukurca ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarınca gerçekleştirilen havanlı saldırıda 3 asker şehit düştü, biri ağır 5 asker yaralandı.


- Van'ın Başkale ilçesinde PKK'lı teröristlerce yola tuzaklanan el yapımı patlayıcının askeri aracın geçişi esnasında infilak ettirilmesi sonucu 8 asker yaralandı.


- Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde askeri üsse PKK'lı teröristlerce düzenlenen saldırıda bir asker şehit oldu, 6 asker yaralandı.


- Diyarbakır'ın Hani ilçesinde PKK'lı teröristlerce tuzaklanan patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu 2 asker şehit oldu, 2 asker yaralandı.


- Terör soruşturması kapsamında gözaltına alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ile DBP'li Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Fırat Anlı, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.


- Milli Eğitim Bakanlığınca, terör örgütü ve uzantılarına destek verici nitelikte faaliyetlerde bulundukları belirlenen 11 bin 285 öğretmen açığa alındı.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2016, 14:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8