Türkiye, Endonezya'nın yaralarını sarıyor

Endonezya'nın önemli bir bölümünü yerle bir eden 7,5 büyüklüğünde deprem ve ardından oluşan tsunamide evlerini kaybeden afetzedelere T

Türkiye, Endonezya'nın yaralarını sarıyor

Endonezya'nın önemli bir bölümünü yerle bir eden 7,5 büyüklüğünde deprem ve ardından oluşan tsunamide evlerini kaybeden afetzedelere Türk Kızılayı yardım elini uzattı. Türkiye’den getirilen 250 çadır ile bölge halkının barınma ihtiyacı karşılanacak.


Endonezya'nın Sulawesi Adası'nda 28 Eylül'de medyana gelen doğal afetler nedeniyle zor günler geçiren bölge insanına Türkiye'nin yardımları devam ediyor. Bu kapsamda Türkiye'den iki askeri kargo uçağıyla getirilen 250 çadırın kurulması için ilk olarak bölge tespit çalışması yapıldı. Çadırlar daha sonra Türk Kızılayı, Endonezya Kızılhaç'ı ve askeri personel tarafından afetin en yoğun yaşandığı Palu'da ihtiyaç duyulan alanlara kuruldu. Barınma ihtiyacını karşılayacak çadırların kurulduğu alanlarda tuvalet, banyo, duş, ibadet alanı, okul ve sosyal tesis gibi bölümler de unutulmadı. Türk Kızılayı ekipleri, çadırların kurulduğu alanlarda kendi imkanlarıyla hayatlarını sürdürmeye çalışan ailelerin çocuklarıyla yakından ilgilendi. Endonezyalı afetzedeler yapılan planlama doğrultusunda bu çadırlara yerleştirilecek. Türkiye'den askeri kargo uçaklarıyla getirilen bin uyku tulumu ise afetzedelere dağıtılacak.


TÜRK KIZILAYI 10 GÜNDÜR ENDONEZYA’DA


Türk Kızılayının Endonezya ekip başkanı Ali Akgül, yaptığı açıklamada, 10 günden bu yana Endonezya'da bulunduklarını ve afetin hemen ardından Cakarta'da Endonezya Kızılhaç'ı ile çalışmalara başladıklarını söyledi. Endonezya'da daha önce farklı bölgelerde yaşanan afetlerde de hemen yardıma koştuklarını hatırlatan Akgül, bundan dolayı Türk Kızılayının coğrafyaya hakim olduğunu kaydetti. "Buradaki insanlara yardım elini uzatmak ve yaralarını sarmak için harekete geçtik." diyen Akgül, bölgeye ilk ekibin Bangladeş'ten geldiğini, ardından Türkiye'den de bir ekibin buraya ulaştığını ve yardım faaliyetlerine başladıklarını anlattı. Akgül, Türkiye'den iki askeri kargo uçağıyla yardımların getirildiğini, daha sonra da Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın bölgeyi ziyaret ettiğini dile getirdi.

ENDONEZYA'DAKİ DEPREMDE ÖLÜ SAYISI ARTIYOR


Endonezya’nın Orta Sulawesi eyaleti yetkilileri, 28 Eylül'de meydana gelen deprem ve tsunamide hayatını kaybedenlerin sayısının 2 bin 91’e çıktığını açıkladı. Depremin ardından düne kadar bölgede 534 artçı sarsıntı yaşandığı bilgisini paylaşan yetkililer, afet sonrası yerinden olan yaklaşık 80 bin kişi için çadır, yemek ve su gibi temel ihtiyaçlar konusunda çalışmaların devam ettiğini ifade etti. Resmi arama-kurtarma çalışmalarının sona erdiği bölgede, yetkililer izniyle gönüllüler ve kayıp yakınlarının arama çalışmaları devam ediyor. Bölge için ilan edilen acil durum 26 Ekim'e kadar uzatılmıştı. (AA)

 
Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2018, 16:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24