Vatikan'ın istismarcı rahipleri dünyanın dört bir yanında 

Amerika Birleşik Devletleri’nin Pensilvanya eyaletinde çocuk istismarcısı yüzlerce Katolik rahibin skandallarının ortaya çıkmasının ard

Vatikan'ın istismarcı rahipleri dünyanın dört bir yanında 

Amerika Birleşik Devletleri’nin Pensilvanya eyaletinde çocuk istismarcısı yüzlerce Katolik rahibin skandallarının ortaya çıkmasının ardından bunun ABD ile sınırlı olmadığı, dünyanın dört bir yanında pek çok Katolik rahibin çocuklara cinsel istismar uyguladığı öğrenildi.  


ABD'nin Pensilvanya eyaletinde yüzlerce Katolik rahibin, binden fazla çocuğa cinsel istismarda bulunmakla suçlanması, Katolik dünyasının cinsel istismar vakalarını yeniden tartışmaya açtı. Pensilvanya Başsavcısı Josh Shapiro, iki yıllık bir soruşturmanın ardından çocuklara yönelik cinsel istismarların, Pensilvanya ve Vatikan'daki kıdemli kilise yetkililerince ''sistematik'' bir şekilde örtbas edildiği sonucuna ulaşsa da suçlamalar sadece ABD ile sınırlı değil. Vatikan Basın Ofisi Müdürü Greg Burke, işlenen suçlardan "utanç ve üzüntü" duyduklarını açıklasa da Katolik dünyası Şili'den Avustralya'ya kadar on binlerce çocuk istismarı vakasıyla çalkalanıyor.

ABD’DE 10 BİNDEN FAZLA ÇOCUK CİNSEL İSTİSMAR KURBANI


ABD, Katolik Kilisesi'nin cinsel istismarla ilgili olarak en çok suçlandığı ve Katolik rahiplerin skandallara karıştığı ülkelerden biri olarak kabul ediliyor. Pensilvanya'daki olaydan sadece bir ay önce Papa Franciscus, uzun yıllar cinsel tacizlere adı karışan 88 yaşındaki Kardinal Theodore McCarrick'in istifasını kabul etti. Birleşmiş Milletler (BM), Katolik Kilisesi'ndeki yaygın çocuk istismarı hakkında 2014'te bir rapor yayımladı. Raporda, Vatikan, kendisine bağlı kiliselerin bulunduğu çok sayıda ülkede papazlar hakkındaki cinsel taciz iddialarının üstünü örterek on binlerce çocuğun istismara uğramasına göz yummakla suçlandı. ABD Katolik Başpiskoposlar Konferansına bağlı John Jay College tarafından 2004'te yapılan araştırmaya göre, 1950-2002 arasında 4 binden fazla Katolik rahip, 10 bin 667 çocuğa cinsel istismarda bulunmakla suçlandı. Boston'da 2002'de patlak veren cinsel taciz skandalında, John Geoghan adlı eski bir rahibin 1962-1995 yıllarında 130'dan fazla çocuğa cinsel tacizde bulunduğu ortaya çıktı. Dönemin bölge Kardinali Bernard Law ise olayı öğrenmesine rağmen skandalın üzerini örttüğü gerekçesiyle eleştirildi. Olayı kamuoyunun gündemine taşıyan Boston Globe gazetesinin hikayesi daha sonra "Spotlight" adlı filme konu oldu.


İRLANDA


Ezici çoğunluğu Katolik olan İrlanda'da 2009'da yayımlanan bir rapor başkent Dublin'de görev yapan dört başpiskoposun 1975-2004 yıllarında yaşanan cinsel istismarlara göz yumduğunu ortaya koydu. Raporda adı geçen piskoposlar Vatikan'a çağrılırken Papa'ya istifalarını sunan dört piskopostan sadece ikisinin dilekçesi kabul edildi. Ülkede 2010'da yayımlanan ikinci bir rapor da Katolik Kilisesi'ne bağlı 18 tarikatın işlettiği kuruluşlarda son 60 yılda yaşanan fiziki, cinsel ve duygusal istismarları gözler önüne serdi.

ALMANYA


Almanya'nın Hessen eyaletindeki Fritzlar kentinde 6 kilise öğrencisine yıllarca cinsel tacizde bulunduğunu itiraf eden rahip, 2010'da Kassel Eyalet Mahkemesi tarafından 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Almanya'nın Berlin kentinde Canisus College’de Katolik bir öğretmenin yıllarca erkek öğrencilere cinsel tacizde bulunduğu 2010'da ortaya çıktı. Ülkede gündeme oturan olay, 1970 ve 1980 yıllarında okula giden öğrencilerin o dönemde cinsel tacize uğradıklarını okul müdürüne topluca bildirmeleri sonucu gün yüzüne çıktı. Öte yandan, Alman basınında, ülkedeki 27 piskoposluk bölgesinde yapılan araştırmada. Başka bir olayda ise 2016'da Almanya'da tanınmış Katolik Kilisesi'nin tarihi korolarından olan "Regensburger Domspatzen"da ve okulunda papaz ve öğretmenlerin çocuklara yıllarca cinsel tacizde bulunduğu ve şiddet uyguladığı tespit edildi. Katolik Kilisesi ve söz konusu okul tarafından çocuk tacizlerinin aydınlatılması için görevlendirilen avukat Ulrich Weber, 2017'de hazırladığı raporunda da 1945-1990 yıllarında en az 547 çocuğun şiddet gördüğünü ve cinsel tacize uğradığını kaydetti.

HOLLANDA


Hollanda'da 2010'da başlayan tartışmalar sonucunda bir kilise tarafından kiliselerdeki cinsel istismarı araştırmak için komisyon kuruldu. Komisyonun geçen yıl sunduğu raporda, 8 yılda 3 bin 712 cinsel istismar bilgisi geldiği belirtildi. Ardından, bin 599 kişi şikayette bulundu ve mağdur olan 941 kişiye tazminat ödendi. Bunun 381'i ağır istismara maruz kalanlardan oluşurken, bu kişilerin arasında 65 kişiye en yüksek tazminat miktarı olan 100 bin avro ödendi.

FRANSA
Fransa'da Lyon Katolik Kilisesi Kardinali Philippe Barbarin'in, taciz ve cinsel saldırıları gizlediği iddiasıyla yargılandığı dava devam ediyor. Barbarin ve 6 kişinin daha yargılandığı davanın duruşması Ocak 2019'da görülecek. Fransa'da tacizci papazların adalete teslimi ve görevine son verilmesi yerine Afrika ülkelerinde görevlendirildiğinin ortaya çıkması kamuoyunda büyük tepkiyle karşılandı.

 

AVUSTRALYA
Avustralya'da çocuklara yönelik tacizlerin yapıldığı kurumların başında yüzde 62 ile Katolik kiliseleri geliyor. Avustralya Kardinali ve Vatikan Ekonomi Bakanı George Pell, 1970'li yıllarda görev yaptığı Katolik kilisesinde çocuklara cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla Melbourne Sulh Mahkemesine çıkarıldı. Pasaportuna el konulan ve kefaletle serbest kalan Pell, Melbourne Asliye Ceza Mahkemesinde 1990'larda Melbourne’daki St Patrick Katedrali'nde ve 1970'lerde Ballarat ketindeki bir yüzme havuzunda yaşanan cinsel taciz iddialarının da aralarında bulunduğu davalardan yargılanıyor. (Haber Merkezi)
Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2018, 18:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24