Yargıtay'dan şike kararı! Yeniden yargılanacak

Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi, "Futbolda şike" davasında, aralarında eski Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 36 sanık hakkında yeniden yargılama sonucu verilen beraat kararlarını usulden bozdu.

Yargıtay'dan şike kararı! Yeniden yargılanacak

"Futbolda şike" davasında, İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesinin  yeniden yargılama sonucu, Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 36 sanık  hakkında verdiği beraat kararının temyiz incelemesi Yargıtay 5'inci Ceza  Dairesince tamamlandı.
 
Daire, İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi kararını usul eksikliği  nedeniyle bozdu.
 
"Futbolda şike" sürecini firari FETÖ'cü Zekeriya Öz başlatmıştı
 
Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ile spor dünyasında  tanımış çok sayıda kişinin adının karıştığı, 3 Temmuz 2011'de başlayan "Futbolda  şike" soruşturması, dönemin özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı FETÖ  firarisi Zekeriya Öz'ün talimatıyla başlatılmıştı.
 
Süper Lig ve Bank Asya 1. Lig'de 2010-2011 sezonundaki birçok maçta  şike ve teşvik faaliyetlerinin gerçekleştirildiği, bunun için organize suç örgütü  kurulduğu iddia edilmişti.
 
Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ile spor dünyasında  tanımış çok sayıda kişi 3 Temmuz 2011'de başlatılan "Futbolda şike"  soruşturmasıyla gözaltına alınmıştı.
 
Yıldırım, 2 Temmuz 2012'de çıkarıldığı mahkeme tarafından "Spor  müsabakalarının sonucunu etkilemek amacıyla Türkiye Profesyonel Süper Ligi'nde  şike ve teşvik primi suçlarını işlemek suretiyle suç örgütü kurup yönettiği"  gerekçesiyle 6 yıl 3 ay hapis cezası cezasına çarptırılmış, diğer bazı sanıklar  da şike suçundan mahkumiyet almıştı.
 
Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi, İstanbul 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesinin  85 sanıkla ilgili verdiği kararın temyiz incelemesini 17 Ocak 2014'te  tamamlayarak Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve Olgun Peker hakkında  verilen cezaları onarken, diğer sanıklarla ilgili de onama, bozma ve düşme  kararları almıştı.
 
Aziz Yıldırım, özel yetkili savcılık ve mahkemelerin kaldırılması,  "Futbolda şike" operasyon, soruşturma ve kovuşturmasını yürüten dönemin polis  yetkilileri, savcı ve hakimlerine yönelik Paralel Devlet Yapılanması iddiaları  nedeniyle yeni soruşturmalar açılması gerekçeleriyle kendisi ve kulübüne kumpas  kurulduğunu iddia ederek İstanbul 18'inci Ağır Ceza Mahkemesine, 21 Nisan 2014'te  yeniden yargılanma ve infazının ertelenmesi talebiyle başvurmuştu.
 
Yeniden yargılama yapan İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi,  Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 36 sanığın "Futbolda şike" davasında  beraatine karar vermişti.
 
Kumpas kuranlar yargılanıyor
 
Beraat eden Aziz Yıldırım'ın şikayetiyle FETÖ adına hareket ettikleri  ve yargılanan kişilere kumpas kurdukları iddiasıyla dönemin sorumluları hakkında  yeni bir soruşturma başlatılmıştı.
 
Yeni atamalarla kadrosu değişen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının  başlattığı "Şikede kumpas" soruşturması kapsamında, 23 Nisan 2016'da 12 kişi  tutuklandı, aralarında eski Zaman gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem  Dumanlı'nın da olduğu bazı kişiler hakkında da yakalama kararı çıkarıldı.
 
FETÖ'nün "Futbolda şike" soruşturmasında kumpas kurduğu iddiasıyla  15'i tutuklu 107 sanığın yargılanmasına devam ediliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24