Yargıtay 'duvarları' kaldırdı

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yapılan düzenlemeyle vatandaşların dosyalarıyla ilgili bilgilere internet üzerinden ulaşmasının

Yargıtay 'duvarları' kaldırdı
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yapılan düzenlemeyle vatandaşların dosyalarıyla ilgili bilgilere internet üzerinden ulaşmasının önü açıldı. 

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, yargı hizmetlerinin etkin ve verimli kullanılması, ilgililerin hızlı ve kolay şekilde bilgiye ulaşmalarını sağlamak amacıyla şeffaflaşıyor. Başsavcılıkça yapılan düzenlemeyle vatandaşların internet üzerinden dosyalarıyla ilgili bilgilere ulaşmasının önü açıldı.

Başsavcılığın hizmetleri konusunda bilgi veren İdari Savcı İsmail Hakkı Şentürk, yargı hizmetlerinin etkin ve verimli kullanılması, ilgililerin hızlı ve kolay şekilde bilgiye ulaşmalarını sağlamak amacıyla,www.yargıtaycb.gov.tradresindeki internet sayfasının ''Dosya Sorgu'' bölümü yeni şekliyle hizmete sunduklarını bildirdi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının tebliğname numarası, Yargıtay Ceza Dairesi esas numarası, mahalli mahkeme esas ve karar numarası veya TC Kimlik numarası ile dosya sorgulaması yapıldığında dosya hakkında detaylı bilgi alınabildiğini anlatan Şentürk, tarafların, TC kimlik numarası ve cüzdan seri numarası girmesi durumunda ise tebliğnamenin tam metnini görebildiklerini kaydetti.

İsmail Hakkı Şentürk, şunları söyledi:
''Eskiden vatandaşlar, yerel mahkeme kararını temyiz ettikten sonra Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen dosyalarının gelip gelmediğini öğrenemiyordu. Dosyalar aylarca kayıt sırasında bekliyordu. Şimdi günlük, bugün gelen dosya anında kayda giriyor. Vatandaş internetten girdiğinde bunu görebiliyor. Eskiden vatandaşlar tebliğnamesini dosya daireye gidip inceleme sırası aldığı zaman öğreniyordu. Şimdi hazırlanan tebliğnamenin bozma ya da onama istemli olup olmadığını görebiliyor. Tebliğname bağlayıcı değil ama dairelerde zaten yüzde 95 tebliğnameyle aynı görüşte karar çıkıyor.''

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2013, 13:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8