Yılmaz'ın kaleminden Mudanya'da yaşanan 'Hayri felaketi'

Gazete Bursa köşe yazarı Mehmet Ali Yılmaz, bugün yayınlanan Mudanya’da “Hayri felaketi” yaşanıyor başlıklı yazısında, başkanın icraatler

Yılmaz'ın kaleminden Mudanya'da yaşanan 'Hayri felaketi'

Gazete Bursa köşe yazarı Mehmet Ali Yılmaz, bugün yayınlanan Mudanya’da “Hayri felaketi” yaşanıyor başlıklı yazısında, başkanın icraatlerini değerlendirdi. Yılmaz, yazısında şu ifadeleri kullandı:“O mezarlıktaki yaşlı kadın ne oldu sonra” diye soruyorum dün Mudanya Esnaf sanatkarlar Odası ve Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Emir Ali Usta’ya?

Cin gibi bir insandır Emir Ali Usta, tam bir halk adamı ve usta bir siyaset erbabı aynı zamanda; kimi, neyi kastettiğimi derhal o saniye anlıyor!

“Ne olacak” diye yanıt veriyor, “Aynı mezarlıkta sürünüp duruyor işte”!..

CHP’den aday yapılıp da Mudanya’dan belediye başkanı seçilen Hayri Türkyılmaz ne kadar halkçı, ne kadar solcu, ne kadar hümanist ve de ne kadar da minimalist olduğunu ispat edebilmek için eski başkan Hasan Aktürk döneminde kiralanmış Mercedes marka makam aracına binmeyi reddederek, süresi dolana dek mezarlıkta bahşiş alarak yaşamını sürdüren yaşlı ve yoksul bir kadına tahsis etmişti de bunu da basına sunmakla üzerine tüy dikmişti ya hani, anımsar mısınız?

İşte o kadın gerçek halkçılığın ve sosyal belediyeciliğin bir sonucu olarak başkaca ne bir yardım görmüş, ne de bir barınma evine konmuş; tek lüksü yaşamında bir kez Mercedes marka araca binmek olan bu yaşlı hanım, bir reklam malzemesi olarak hala mezarlıklarda sürünmeye devam ediyormuş.

Hayri Türkyılmaz bu kafayla görev süresini tamamlayabilir mi onu bilmiyoruz ama Mudanya Belediyesi’nin lastiğinin patlatıp, arabayı da tez zamanda Yıldız Tepe’den aşağıya, uçuruma sürükleyeceğini çok iyi biliyoruz.

“Belediye’yi Hayri Türkyılmaz değil, Mehmet Kartal yönetiyor” demekte Mudanyalılar. Mehmet Kartal, CHP’li Bursa Milletvekili Kemal Ekinci tarafından Nilüfer Belediyesi’nden alınıp, yine “solcu kontenjanından” Mudanya Belediyesi’ne danışman yapılan bir isim.

Zaten muhtemelen sırf “halkçı görünebilmek için” o mezarlıktaki teyzeyi Mercedes’e bindirip, bu muhteşem olayı (!) medyaya servis etme fikri de Kartal’dan çıkmış olmalı, “dal sarkar kartal kalkar, kartal kalkar dal sarkar” tekerlemesinde olduğu gibi yani, daha açık eski solcu jargonuyla “halkçı adam Mercedes’e binmez, olsa olsa halkı Mercedes’e bindirir” meselesi sizin anlayacağınız!..

Lenin bile bu durumu görse burnuyla güler, Nazım Hikmet’se “Ey Lenin çocuklar, Ey Lenin” diye şiir yazardı!

Stalin mi?

Alayını Mudanya’dan denize dökerdi vallahi!

Oysa Ford’a biniyor şimdi Hayri Türkyılmaz, Trilye Belediyesi’nden devrolan son teknolojiye sahip yine lüks bir araca üstelik.

Şöyle 5-6 milyara toplattığı yerli bir Murat 124’e binip, horoz sesi çıkaran havalı da bir korna taktırsaydı daha solcu olurdu halbuki!

Yılların siyasetçisi Emir Ali Usta dün Mudanya’da düzenlediği basın toplantısında çok güzel konuştu.

“Biz” dedi bunu, “seçildiği zaman genel başkan vekilimiz Bahri Şarlı’yla birlikte ziyarete gittik. Tebrik ettik. Bize düşen ne varsa hazırız dedik. Fakat kendisinin ilk icraatı esnafın masa sandalyesiyle uğraşmak oldu. Biz emekten yanayız, esnaftan yanayız, yapma bunu başkan dedik. Benimle görüşmek bile istemedi. (Emir Ali Usta’nın, belediye başkan adayını belirlemek için CHP’de yapılan ön seçim sırasında Hayri Türkyılmaz’ı desteklemeyip, aleyhinde çalıştığını söylersek eğer, Türkyılmaz’ın beslediği husumetin nedeni daha iyi anlaşılır.) Az sonra anlatacağım olayda bu son yaptığının ardından başkan yardımcılarımla birlikte esnafı gönderdim kendisine. Yapma dediler! Bu durum akla, mantığa ve vicdana sığacak bir iş değil!.. Mudanya esnafı gitti görüştü. Hayri Türkyılmaz tarafından hâkir görüldüklerini, hatta kovulduklarını, kovulmaktan beter edildiklerini söylediler. Mütarekeyi kastederek Mudanya’ya “Barışın başkenti” diyor. Barışın başkentinde Türkyılmaz yüzünden kavga var!.. Meslek odalarıyla kavgalı, sivil toplum örgütleriyle kavgalı, esnaf odası, alevi dernekleri ve hatta Atatürkçü Düşünce Derneği’yle bile kavgalı kendisi! Mütareke şenliği düzenleyeceğim diye belediye kasasından eski parayla 1 trilyon 92 milyar lira para harcadı. Bu para nereye nasıl gitti bilen yok ama yeni mali yılın tahmini bütçesine esnafa yazılacak 700 milyar işgaliye, 500 milyar da para cezası çoktan kondu bile! Belediye meclis üyelerinden Metin hoca ve Mahmure hanımı hariç tutuyorum,  acaba baştan istifa dilekçeleri alınıp, kasaya kondu mu da hiç biri ses çıkaramıyor? (Evet, aynen öyle yapıldı. Yazarınız bu sakil ve yanlış durumu daha önce kaleme almış ve okurlarına duyurmuştu.) O zaman meclis neden var? Bıçak artık kemiğe dayandı. Gerekirse kepenk kapatırız, Mudanya’da miting yaparız ama bu zulmü mutlaka
engelleriz.”

Mudanya’daki esnaf CHP’nin adayı Hayri Türkyılmaz’dan çok bezmiş durumda sevgili okurlar ve dün orada görüştüğümüz herkes “Elim kırılaydı da oy vermeyeydim” modundaydı.

İnsanlarla iyi iletişim kuran, kalender bir başkan adayı göstereydi CHP orada en az 20 yıl seçimi alabilecekken bilin ki, değil 2023, 2053’e kadar bundan sonra AKP tek tabanca orayı yönetir!..

Hele bir de “Ben altı ayda bir konuşurum, yeter” dediği söylenen inşaatçı AKP İlçe başkanı Erdal Kaya görevden alınıp da üzerine ölü toprağı serpilmiş teşkilata bir can suyu verilirse eğer, 2103’e kadar bu parti Mudanya’da kesin iktidar!

Halkçı Hayri Türkyılmaz belediyenin mülklerinde kiracı olarak bulunan esnafın kiralarına zam yapıyor.

Esnaf Odası Başkanı Emir Ali Usta’nın dile getirdiği, tepki duyduğu konu bu.

Belediye başkanı kiraları arttırır mı arttırır elbette?

Geçen dönem Hasan Aktürk zamanında zaten yüzde 100 artan kira artış oranını bu yıl mesela Mudanya Hali’ndeki dükkanlarda yüzde 350 uygular mı peki?

“Hâl” deyince aklınıza sakın, Bursa Sebze Hali’ndeki kabzımallar filan gelmesin çünkü, çoğu yaklaşık 20 metrekare dükkanlarda çeşitli meslek gruplarına mensup esnafın ekmek paralarını çıkardığı mekanlar var oralarda.

Diğer taraflardan da bazı rakamlar verince, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız:

Koç Restoran, daha önce ödediği aylık kira 5 milyar 400 milyon, yeni rakam 25 milyar!

Erol Balıkçı, daha önce 3 milyar, şimdi 18 milyar!

Mudanya Balık, önce 3 milyar, şimdi 45 milyar!

Meriç Balıkçısı önce 5 milyar 140 milyon, şimdi takdir edilen 30 milyar!

Trilye’de işletmeci bir hanım demiş ki kendisine, ismini vermiyorum, “Başkan, bak ben burada kendimi satsam bu kirayı ödeyemem” diye, “işin orası beni ilgilendirmez” yanıtını vermiş Hayri Türkyılmaz!

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ya hayatı boyunca eline 30 milyar para alıp saymamış, ya da hesap bilmiyor!

Adeta müflis bir ortak olan devletin yüklediği vergilerin ardından Mudanya esnafı bırakın bu kiraları ödemeyi, her gün dükkânlarının kapısını bile zor açarlarken bir de “Hayri felaketiyle” karşı karşıyalar şimdi!

Bu nasıl bir anlayıştır, bu nasıl bir siyasettir, bu nasıl bir terazidir anlayabilmek mümkün değil?!.

CHP’nin önce ilçe, sonra İl, ardından da genel merkezine dek gitmiş durumun vahametini anlatabilmek için Emir Ali Usta. Ardından genel merkez bir müfettiş
göndermiş. Sonra müfettiş gelip demiş ki kendisine özetle, “Burdan bi cacık olmaz, umutsuz vaka”!..

Önümüzdeki pazartesi günü Mudanya’da şenlik var.

Esnaf vitrinlerine siyah bayraklar asacak, yakalarına takacakları siyah kurdelalar eşliğinde CHP’li halkçı, solcu, hümanist ve de minimalist belediye başkanı Hayri Türkyılmaz’ı protesto edecekler.

Ve oraya mezarlıkta ot yolarak hayatını kazanmaya çalışan yaşlı teyze de gelecek, “Beni bir kere Mercedes arabaya bindirdin ama bak kış geldi, çok üşüyorum, daha sonra karnın aç mı tok mu diye niye hiç arayıp sormadın” diyecek Hayri Türkyılmaz’a?


Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2015, 15:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24