Hani oyuncu kazanacaktın Yalçın Hoca?

Geçtiğimiz hafta ligde Adana Demirspor maçında hüsrana uğrayan Bursaspor sahadan 4-1’lik skorla mağlup ayrışmıştı. Alınan bu trajik yenilgiden sonra önceki gün Ziraat Türkiye Kupası’nda Muğlaspor ile karşılaşan Bursaspor, ilk yarıda zorlansa da rakibini elemeyi başardı.

Yeşil-Beyazlılar Muğla maçına farklı bir diziliş ve bambaşka bir kadroyla çıktı. Bazı futbolcular ilk kez resmi bir maçta Bursaspor forması giydi. BB Erzurumspor mücadelesi için önemli bir sınav verdi Bursaspor.

Her ne kadar Yeşil-Beyazlılar bu maçta turu geçse de bana göre Yalçın Hoca sınıfta kaldı. Gerçi kendisi eleştirilmeyi fazla sevmiyor. ‘Oyuncu tercihlerini konuşmayalım’ diyor ama futbolun da en önemli gerçeklerinden biri oyuncu tercihleri. Bazen bir futbolcu size maç kazandırır bazen de maç kaybettirir.

Ya da antrenörün tercihleri, futbol camiasına yeni oyuncular kazandırır. Bunun birçok örneği vardır. Şimdi saymaya kalksak satırlar yetmez.

Her neyse… Dünkü maçta gözlerim açıkçası Sedat Dursun, Ali Akman ve Ataberk Dadakdeniz’i aradı. Bursaspor alt yapısından yetişmiş, transferler yokken de aslanlar gibi performans sergilemiş bu oyuncuların oynatılmasını isterdim.

Burada tabii ki benim ne istediğimden çok Yalçın Hoca’nın ne istediği önemli. Ama biz de elimizden geldiğince bu gençlerin arkasında durmakla yükümlüyüz. Çünkü bir futbolcu kolay yetişmiyor.

Geçtiğimiz haftalarda Yalçın Koşukavak, Ali Akman ile ilgili “Kurda kuşa yedirtmem” demişti. Ama görüyoruz ki kurdun kuşun yemesine gerek kalmayacak. Bu gidişle kendisi yiyecek çocuğu.

Yalçın Hoca’ya göre Ali Akman çok genç ve fizik kalitesi ligi kaldırmaya yetmiyor. Bunda haklı olabilir belki… Ama Muğlaspor maçını da kaldıramayacak seviyede olduğunu düşünmüyorum. Ki öyleyse, Bu oyuncunun A Takım da ne işi var? diye sorarlar adama. Dakika 85’te Ali Akman’ı oyuna almak, seni de unutmadım mesajı verse de bana göre yeterli değildi.

Dünya futbolunu düşündüğümüzde yıldız olan çoğu oyuncu futbol piyasasında adını 17-18 yaşında duyurmaya başlamıştır. Yani Ali Akman’ın aslında artık ben buradayım deme vakti geldi, futbol dünyası için. Ama teknik direktörü böyle düşünmüyor. Ne diyelim vardır bir bildiği!

Diğer taraftan Ataberk konusuna da değinmek istiyorum. Onurcan Piri’ye haksızlık yapmak istemiyorum ama şu ana kadar Fenerbahçe ve Muğlaspor maçında izlediğimiz kadarıyla Onurcan’ın iyi bir kaleci olduğunu düşünmüyorum. Muğla maçında kullanılan köşe vuruşunda boşa çıkması tam anlamıyla bir faciaydı.

Oyuncular hata yapabilir evet ama sizin elinizde gelecekte yıldız olabilecek isim varken, hata yapan futbolcuya forma vermek de biraz adaletsizce geliyor bana.

Yani kısacası Yalçın Koşukavak bundan önceki açıklamalarında hem başarı yakalamak hem de oyuncu kazanmak istediğini söylemişti. Üzgünüm görünen o ki oyuncu kazanma adına pek başarılı değil! Başarı yakalama konusunu da zaman gösterecek….
YORUM EKLE

banner19

banner8