İkinci el otomobil fiyatları neden arttı?


Son dönemin en çok konuşulan konularından biri de Türkiye’deki ikinci el otomotiv piyasasının durdurulamaz yükselişi. Fiyat olarak sıfır arabalardan farklı kalmayan ikinci el otomobiller, alıcıları korkutuyor. Aslında her ne kadar fiyatlar yüksek olsa da satışlar bir o kadar düşük. Çünkü birkaç yıl önceye kadar sıfır otomobil alınan paraya kimse düşük modelde yıpranmış bir araba almak istemiyor.
Ama satışlar düşük olsa da fiyatlardaki pahalılık devam ediyor. Tabii bunun başlıca nedenleri var. Öncelikli neden ise, ‘Yerine koymama korkusu.’ Hem bireysel satıcılar hem de bu işi ticari olarak yapan işletmeler, sattıkları arabaları düşük fiyattan vermek istemiyor. Çünkü ellerinden çıkardıkları araç için yeniden bir araba almak ve bunu yaparken de kar etmek zorundalar. Yani sattıkları arabanın emsalini aynı paradan alamamaktan korktukları için fiyat politikalarını buna göre belirliyorlar. 
Bir de araç satış sitelerinin devreye girmesiyle piyasa tabiriyle ‘şişirilmiş fiyat politikası’ var. Örneğin arabası olan biri aracı satmadan önce bu siteler aracılığıyla fiyat araştırması yapıyor. Kendi arabasının emsalindeki arabalara bakarak fiyat beliyor. Ancak burada satıcıları yanıltan bir konu var. Bazı araçlar sitelere sırf ‘laf’ olsun diye koyuluyor. Mesela 45 bin TL’den yeni bir araç alan kişi ertesi gün aynı aracı 50 bin TL’ye satışa koyuyor. Belki müşteri çıkar ve araçtan bir gün içinde yüksek kar elde ederim diye. Bunu gören diğer satıcılar da arabanın piyasasının bu olduğunu düşünüyor ve fiyatı ona göre belirliyor. Böyle olunca da araç fiyatları ‘şişiyor.’
Bunların yanında yükselen dolar kuru da araç fiyatlarını çok etkiledi. Sıfır araç fiyatları arttıkça rakamlar ikinci el araç fiyatlarına da fazlasıyla yansıyor. Bugün boş paket dediğimiz benzinli araç almaya bile kalksanız ortala vereceğiniz fiyat 100 bin TL civarı. Bu da araç almak için büyük bir para. Sıfır araç fiyatları yüksek olduğu için insanlar otomobilini değiştirmeye yanaşmıyor. Herkes elindeki arabayla idare ediyor. Malum Türkiye şartlarında araç kullanmak eper bir maliyet gerektiriyor. (Yakıt, vergi, sigorta, kasko, bakım maiyeti) Bir de aracınızın modeli ne kadar yüksekse giderler de bir o kadar artıyor. Araç değişimi olmadığı içinde piyasada günden güne daralıyor. Her sektörde olduğu gibi piyasa daraldıkça fiyatlar da artıyor.  
Görünen o ki önümüzdeki günlerde araç fiyatları daha da artacak. Özellikle yaz ayının gelmesi fiyatların düşmesindeki en büyük engel. Araç fiyatlarının düşmesi için sadece iki seçenek var. Ya dolar kuru epey bir aşağıya düşmeli ya da ÖTV vergisi kaldırılmalı. Sıfır araç fiyatları düşürse, ikinci eldeki fahiş artışın önüne geçilebilir. 

YORUM EKLE

banner19