İmamoğlu ve ulaşım zammı…

CHP’nin İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, biliyorsunuz son günlerde gündemden hiç düşmüyor. Özellikle Elazığ depreminden sonra bölgeyi ziyaret edip, Erzurum’a kayağa gitmesi kamuoyunda büyük bir tartışma konusu oldu. Bunun üzerine yaptığı açıklamalarla tekrardan gündeme gelen İmamoğlu’na hem parti içinden hem de diğer partilerden eleştiriler gelmişti.

İmamoğlu şimdi de İstanbul’da ulaşıma gelen yüzde 35’lik zamla gündemde. Ulaşıma zam yapan her belediye gibi İstanbul Belediyesi de ağır şekilde eleştiriliyor. Bu eleştirilere İmamoğlu’dan cevap geldi. CNR 7. Uluslararası Kitap Fuarı’nın açılışına katılan İmamoğlu ulaşım zammıyla ilgili şöyle bir açıklama yaptı: “Vatandaşlar zam tepkisi konusunda sonuna kadar haklı. Türkiye’de yaşamanın, yaşam koşullarının, ekonomik zorlukların farkındayız. Bunu biliyoruz. 3 yıldır; 2017’nin Mayıs ayından beri zam yapmayan bir İstanbul ulaşımı var. Otobüslerimiz 3 yıldır zam yapmıyor. Ama Türkiye’deki bu zam fırtınasına bizim dayanma şansımız yok. Bütün maliyetlerle ilgili bizim yaptığımız zammın en az 2 katı bir artışla mücadele ediyoruz. Bizi şu an yaptığımız; hizmetimizi sürdürebilme çabası.”

Gelen eleştirilere İmamoğlu her belediyenin yaptığı türden bir açıklamayla cevap vermiş. O da ekonomik giderlerin ağır olduğundan bahsetmiş. Ama açıklamasının içinde açık itiraflar da var. İmamoğlu İstanbul’da ulaşıma 2017’den beri zam yapılmadığını söylüyor. Biliyorsunuz İstanbul’da İmamoğlu ikinci defa yapılan seçimlerle göreve gelmişti. Yani 23 Haziran’dan bu yana İstanbul Belediye Başkanlığı koltuğunda oturuyor. Yaklaşık 7 aylık bir süredir görevde.  

İstanbul’da İmamoğlu’nun söylemiyle 2017’den buyana yapılmayan zam kendi göreve geldikten kısa bir süre sonra yapıldı. Oysaki İmamoğlu göreve gelmeden önce tam tersi söylemlerde bulunmuştu. İstanbul’un parasını İstanbullular için kullanacağını açıklamış. Hatta öğrenciye yaptığı ulaşım indirimiyle takdir toplamıştı.

Peki şimdi ne oldu? Sadece İmamoğlu için geçerli değil bu söylediklerim. Seçimlerden önce vaat vermek çok kolaydır. Çünkü bir sorumluluğu ya da bir karşılığı yoktur. Önemli olan seçimler geçtikten sonra bu vaatlerin ne kadar yerine getirildiğidir. İmamoğlu’nun 7 aydır İstanbul için elle tutulur yaptığı bir icraatı yok. Oysaki seçimden önce kısa bir süre içinde verilen vaatlerin yerine getirileceği söylenmişti. Mesela her mahalleye kreş sözü vermişti İmamoğlu. Ama henüz İstanbul’da kreş açılan bir mahalle görmedik.

Bizler çok iye biliyoruz seçilir seçilmez makam kapılarını kırdıran ‘herkesin ulaşabileceği başkan olacağım’ naraları atanları. Ancak iş icraata gelince eylemlerle söylemler birbirini tutmuyor. Görünen o ki İmamoğlu yaptıkları ya da yapamadıklarıyla gündemden hiç düşmeyecek. CHP’nin de ‘sözde karizmatik lider’ hayalleri başka bir bahara kalacak.

YORUM EKLE

banner19

banner8