İnternetten hastalık seçmek mi?

Son zamanlarda eğitim, iş, alışveriş ve daha pek çok şey için interneti kullanıyoruz, daha sağlıklı olmak da buna dahil. Gideceğimiz doktoru, gittiğimiz doktorun verdiği ilaçların etkisini, ilaçlara destek olarak neler kullanabileceğimizi ve daha bir çok şey…
Peki, internetten kendinize hastalık seçer misiniz? 
Bu durum sandığımızdan daha yaygın ve hatta bir tanımı da var; siberkondri.
Siberkondrinin ne olduğunu daha iyi anlamak için de gelin tanımına bir bakalım; “Bireylerin internet ortamında hastalıklarla ilgili araştırma yapması, sonrasında kendilerine tanı koyup tedavi etme çabası.” 
Sanal ortamlardaki bilgi kirliliğinin riskli sonuçlara yol açabileceği uyarısında bulunan Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr Alptekin Çetin, sağlıkla ilgili şikayetler için uzmanlara başvurulması gerektiğini vurguluyor. Yrd. Doç. Dr Alptekin Çetin’in siberkondriyi daha detaylı anlattığı şu cümleleri paylaşayım sizlerle: “Bireylerin kendilerinde olduğunu düşündükleri hastalık ya da hastalıklar hakkında internet ortamında bilgi ve belgeleri araştırmaları, bu araştırmalar sonrasında kendilerine tanı koymaya çalışmaları ardından da kendilerini tedavi etme çabası.” 
Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr Alptekin Çetin, bu araştırma ve çabaların kişide anksiyeteye (kaygı) neden olduğunu kaydederek şu bilgileri aktarıyor: “İnternetin neredeyse her haneye girdiği günümüz teknoloji çağında bilgiye kolay ulaşılması fakat ulaşılan bilginin kalitesi ve güvenilirliğinin bilinmesi pek çok konuda risklere neden olmaktadır.”
Sağlık ve hastalık kavramlarının da günümüzde dijital ortamda en fazla konuşulan ve tartışılan konuların başında geldiğini kaydeden Dr. Öğretim Üyesi Alptekin Çetin’in uyarılarını dikkate almalıyız diye düşünüyorum: “Hastalıklarla ilgili yapılan paylaşımlar, yorumlar, farklı tedavi seçenekleri, bu tedavi seçeneklerinin sonuçları internet ortamında kolayca ulaşılabilir hale gelmiştir. Bu kolaylıkla beraber ulaşılan bu bilginin kalitesi ise sorgulanmamakta ve bu nedenle de bilgiye ulaşan kişinin uygunsuz bir şekilde kaygısını artırmaktadır. Mide yanması için internet arama motorlarının başına geçen bir kişi gün sonunda kendisine mide kanseri tanısını koyabilecek duruma gelmektedir.” 
Henüz sağlık otoriteleri tarafından bir hastalık olarak kabul edilmese de üzerine pek çok araştırma yapılıyor bu konunun: “Bu araştırmalarda siberkondri belirtileri gösteren kişilerin kaygı düzeyi yüksek kişiler olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda bu kişilerin sağlık okur-yazarlığı düzeyleri de düşük bulunmuştur. Kendisinde olduğunu düşündüğü bir hastalık ilgili profesyonel yardım almayan ya da almayı tercih etmeyen kişiler internet ortamındaki bilimsel olmayan, sadece kişisel deneyimlere dayanan yorumlar üzerinden kendilerinde farklı sağlık sorunlarına olduğuna inanmaktadır.” 
Kişilerin kendi kendine teşhis koymasının son derece riskli durumlar ortaya çıkarabileceği uyarısında bulunan Yrd. Doç. Dr Alptekin Çetin, herhangi bir şikayetle ilgili doktora başvurulması gerektiğini belirterek sözlerini şöyle tamamladı: “Hastalık olarak tanımlanmasa da siberkondri durumunu ortadan kaldırmak için en uygun yöntem kişilerin yaşamış oldukları herhangi bir hastalık halinde bunu profesyonel bir sağlık çalışanına danışmaları, tedavi konusunda da farklı seçenekleri yine profesyonel kişilerle tartışmalarıdır. Gereği halinde internet ortamında hastalıkları ile ilgili farklı bilgi ya da tedavi yöntemlerini kendi doktorlarına danışmaları gerekmektedir.”
 

YORUM EKLE

banner19

banner24