İstanbul seçim bilmecesi

Yazıyı yazmaya başladığımda YSK toplantı halindeydi. İstanbul seçimleri hakkında yapılan itirazları karara bağlayıp açıklama yapmasını bekliyoruz. Neticede mutlaka bir karar verecek.  Ne karar verirse saygımız var.  Hukukun üstünlüğünü hangi görüşte olursak olalım kabul edeceğiz. Aksi olursa kargaşa olur, anarşi olur. Böyle bir durumu ülkesini seven, milletini seven hiç kimse istemez.

Şahsi fikrimizi söylemek gerekirse ben şahsen buradan İstanbul Seçimlerinin yenilenmesi kararının çıkmasını bekliyorum. Bunu istememin nedeni çok az bir farkla hangi taraf olursa olsun kazansa dahi bu tartışmanın süreceği ve İstanbul Belediye Başkanlığı makamının tartışmalı hale geleceğini ve bunun da ciddi yönetim bunalımı oluşturacağı kanısındayım. Sanırım böyle bir sonuçla Belediye yönetmek kazanan belediye Başkanları içinde hayli zorluklar oluşturur.

Bunun böyle olması akla şunu getirebilir. Böyle çok az fark ile seçim sonuçlandığında bu gibi tartışmaların olmaması için arada oluşacak fark miktarını seçim sisteminde yapılacak bir düzenleme ile bir orana mı bağlamak gerekir diye düşünüyorum.  Mesela “seçimi kazananın en yakın rakibi ile arasında %2’lik bir fark olması gerekir, bu fark olmadığında seçimin tekrarında bu fark aranmaz ” denilebilir. Böyle bir durumda seçim tekrarı yapıldığında bir oyun dahi zayi olmaması için hem seçmenin hem de seçim, sandık kurulu ve müşahitlerin son derece titiz davranacağı ve seçimin daha sıhhatle son bulacağı kanısındayım.

Hal böyle olunca, bu sisteme göre bir oy fazla alan dahi seçimi kazanacağından, İstanbul gibi 10 milyondan fazla seçmenin oy kullandığı bir yerde bilerek veya bilmeyerek yapılan hataların hepsi meydana mutlaka çıkacaktır, çıkıyor. Şaibeler çok, maddi hataların olduğuna dair ciddi deliller var. Özellikle Büyükçekmece’de tasarlanmış organize işlerin varlığını savcılık ve polis kovuşturuyor.  Daha geçersiz oylar sayılıyor. Oyların % 6 sı sayıldı fark 28 binden 14 bine indi.  Aynı oranla bir hesap yaptım. Oyların tamamı sayılsa Binali Yıldırım 200 bin farkla seçimi kazanır.

İşte bu şartlar altında CHP’nin adayı daha mazbatasını almadan kendini Belediye Başkanı olarak ilan ediverdi. Anıtkabir defterine yazdı ama herhalde oradan da onay gelmedi ki defter ortadan kaldırıldı. Acemilik işte. İstanbul gibi bir metropole Başkan olmaya çıkmışsın hukuki süreci beklemeden hareket ediyorsun. Herhalde fiili durum oluşturunca oldu bitti ile Başkanlığı alacağı sanıyor. Bu daha çocuk da bunun kılavuzları bu işlere alışık. Hile ile hurda ile açık oy gizli tasnif yöntemiyle iktidar olmayı iyi bilirler. Mevcut iktidarları darbe ile indirmeyi iyi bilirler. Kendilerine oy vermeyenleri insandan dahi saymazlar.  Bakmayın onların hukuktan, demokrasiden söz ettiğinden. Onlar için demokrasi de hukuk da kendileri haklı olduklarında veya seçildiklerinde önemlidir. Aksi olursa ilga ederler. Yok sayarlar. Onlar için Demokrasi, seçkinlerin kendi aralarında iktidarı paylaşımıdır. Sebataycı Karakaşiler gider Yakubiler, Kapaniler gelir. Bunların dışına çıkılırsa darbeyi kafana yersin.

Şimdi 15 Temmuz da istediklerini yapamadılar. Milletin tokadını yediler. (ilk defa). Yenildiler. Deliriyorlar. Yapmadıklarını bırakmıyorlar. Açığa düştüler “Vadedilmiş toprakları Türkler işgal etti” diye dahi açıkça söyleyebiliyorlar. DHPKK bunların maşası, istediklerini yaptırıyorlar. Akılları sıra İstanbul’u alıp buradan Türkiye’ye sahip çıkacaklar. Olası kalkışmada Belediye unsurlarını da darbeye destek vererek önce İstanbul’u buradan Türkiye’yi düşürecekler. Sakın bir daha denemeye kalkmayın.

 

Bekleyip göreceğiz.  Hukuka saygılıyız. Kargaşa istemiyoruz. Bu ülkeyi ve bu milleti seviyoruz. REİS’imiz başımızda,  ülkenin yönetimine bu Millet %52 oy vererek yeni seçmiş olduğu Başkanını bir daha tescilledi. 2023 e kadar ülkemizin önü açık. İstanbul’u yakından takip ediyoruz. Hangi sonuç olursa olsun daha dikkatli olacağız. Attığımız adımı biliyoruz. Teyakkuzdayız. Gözümüz REİS’te.

Mevla’m neyler, neylerse güzel eyler.

Selam, sevgi ve dua ile..

NOT: YSK Karar açıkladı. Büyükçekmece sonraya kaldı. 51 sandık yeniden sayılacak. Süreç işliyor.

 

 

 
YORUM EKLE

banner19

banner8