Kahraman doktorları ekrana taşıyalım

Her çocuğun hayalindeki meslekten biridir doktorluk; büyüyünce olmak istediğimiz mesleğimizdir. Belki de bu nedenle doktorları anlatan dizileri severek izliyoruz. Bu alanda uzun yıllar sezon sezon gösterimi yapılan ve halen tekrarları da olan meşhur diziyi elbette hepiniz biliyorsunuz, Doktorlar. Çocukluğumuzda benzer başka diziler daha olduğunu bizim kuşak hatırlayacaktır belki de; Pamuk Hemşire ve Hastane bu anlamdaki öncü yapımlardandı. 

Şimdilerdeyse, uyarlama dizilerle kanallar reyting telaşında; Mucize Doktor ve Hekimoğlu ülkemizde orijinal yapımları da seyirci çeken projelerdendi. Şimdilerde de 2 farklı doktor profili ile seyirci ekran karşısında. 

Oysa, insanların bu kadar izlemeyi sevdiği doktorluk mesleğinin ilgi çekecek karakterlerini bulmak için hastaneleri ziyaret etmek, orijinal karakterler tespit etmek ve sunmak için daha faydalı olacaktır. 

Mesela, biri size saldırdığında yapacağınız şey önce kendinizi savunmak ve belki de o kişiye zarar vererek öcünüzü almaktır; ama bir doktor için bu mümkün değil. Birkaç gün evvel haberlerde de kısacık görünüp geçen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökhan Gönen’in yaşadıkları gibi. Gönen, kendisine saldıra kişiye zarar vermek bir yana, saldırganın eşinin tedavisini sağladıktan sonra ancak kendi tedavisini yaptırabildi. 

Olayın nasıl olduğunu hatırlayalım dilerseniz; Osmaniye’de, hamile eşinin kanaması başlayınca hastaneye götüren M.B., önce hasta kaydı yaptırmayı reddetti ve ardından da muayene sırasında eşinin yanına girmek istedi. Kadın doğum kliniğindeki diğer hastaların mahremiyeti açısından talebi reddedilen M. B., Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Gökhan Gönen'e saldırıp burnunu kırarak darp etti. 

M.B. polis tarafından gözaltına alındı ve mahkemece tutuklandı. 

Ya doktorun durumu ne oldu. 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Gökhan Gönen, önce saldırganın eşini muayene etti ve tedavisi için gerekli müdahalede bulundu. Ardından sırada bekleyen başka bir anne adayının sezaryenle doğum yapmasını sağladı. Daha sonra acile giderek kendi durumuna bakılması için zaman ayırdı. Dr. Gönen'in burnunda kırık tespit edilince kulak, burun, boğaz doktoru tarafından yatışı yapıldı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Osmaniye İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Öznavruz, olay sonrası 'Beyaz Kod' verildiğini, tutanak altına alındığını belirtti ve şunları söyledi: “Hekimimize yönelik gösterilen bu çirkin saldırı müdürlüğümüz tarafından büyük bir üzüntüyle karşılanmıştır. Çok daha vahim sonuçlar doğurabilecek bu olay sonrası hastanede tedavi altına alınan meslektaşımıza acil şifalar diliyor, sağlık çalışanlarına yapılan her türlü şiddet olayını kınıyoruz. İl Sağlık Müdürlüğü olarak sağlık çalışanlarımızın yanında olduğumuzu ve olayın takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz. İnsana insan olduğu için değer verilmesi, saygı duyulması, sağlık çalışanlarına ve toplumda yaşanan şiddetin hiçbir türüne geçit verilmemesi hususunda siz basın mensupları vasıtasıyla halkımızın her bir bireyinden destek bekliyoruz.”

Böyle bir doktor profilini ekranlara taşımak, mesleki onurunu her şeyin üstünde tutanları insanlarla buluşturmak, hem iyi örneklerin gölgede kalmamasını sağlayacaktır hem de saldırganların aldığı cezalara dikkat çekecektir. 

Sağlıcakla kalın. 

YORUM EKLE

banner19

banner8