Koronavirüs ruhumuzu da yıpratıyor

Pandemiyle birlikte dengeli beslenme, bağışıklığımızı güçlendirme, maskeyle yaşamayı öğrenme gibi kavramlar hayatımzda yer edindi.

Peki, sosyal mesafe ve izolasyonla daha da perçinlenen koronavirüs korkusu, bizleri sadece fiziksel olarak mı yıpratıyor?

Pandemi döneminde stres ve kaygının artması birçok psikolojik problemi de beraberinde getirdiğini dile getiren Bilinçaltı Uzmanı Lily Lale Yılmaz ‘’Koronavirüs tedavisini atlatan kişilerde sıklıkla gördüğümüz stres bozukluğu, koronavirüse yakanlanmayan kişilerde de kaygı ve stres durumu yaşamımızı olumsuz etkiliyor. Bu durum kişilerde gerginliğe, dalgınlığa, dikkat kayıplarına sebebiyet veriyor. Oysa ki bilinçaltımıza işleyen başta ‘’korku’’ olmak üzere olumsuz düşünceleri silmek, bu problemi atlatmanın en kolay çözüm yolu’’ ifadelerinde bulundu.


Kendimiz ve çoğu zaman çevremizde gözlemlediğimiz hissettiğimiz bu durum, global ölçekte ciddi olarak ruh yorgunluğu doğuruyor. İngiltere’de yapılan bir araştırmada koronavirüs atlatan kişilerin yüzde 41’ inin stres bozukluğuna yakalandığı görüldü. Ruhsal ve duygusal olarak da etkilendiğimiz bu süreç, psikolojik olarak da insanları etkisi altına aldığını gösterdi. Koronavirüsün birçok can kaybına yol açması, korkuya sebep oldu. 


Travmatik olayların ardından oluşan stres bozukluğu, kişilerin bilinçaltında oluşturduğu korku duygusunu temel alıyor. Travma sonrası zihinde ve vücutta oluşan stres duygusu, yorgunluğa, isteksizliğe de sebep oluyor. Stres bozukluğu yaşayan kişiler yaşamlarını artık eskisi gibi idame ettiremiyorlar. Büyük kayıplar yaşadıkları için enerjik bir şekilde çalışamıyorlar, bazı şeyleri hatırlamakta ve de işlerine konsantre olmakta güçlük çekiyorlar. 


Uzmanlar, koronavirüse karşı sadece fiziksel değil ruhsal olarak da korunmak gerektiğini anlatıyor. 

YORUM EKLE

banner19

banner24