Abdülhamit Han'ın değeri kaybedince anlaşıldı 

“Osmanlı’dan 15 Temmuz’a Türkiye’nin Darbelerle İmtihanı” konulu söyleşide İnegöl Belediyesi’nin konuğu olan Pelin Çift ve Prof. D

Abdülhamit Han'ın değeri kaybedince anlaşıldı 
“Osmanlı’dan 15 Temmuz’a Türkiye’nin Darbelerle İmtihanı” konulu söyleşide İnegöl Belediyesi’nin konuğu olan Pelin Çift ve Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil İnegöllülerle buluştu. Ahmet Şimşirgil “Abdülhamit Han gidince Türk milleti mukayeseyi gördü. Gidince değeri anlaşıldı” dedi.

İnegöl Belediyesi,yazar ve televizyon programcısı Pelin Çift ile Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’in konuşmacı olarak katıldığı “Osmanlı’dan 15 Temmuz’a Türkiye’nin Darbelerle İmtihanı” konulu söyleşiye ev sahipliği yaptı. Pelin Çift ve Ahmet Şimşirgil, Cumartesi günü 14.00’da Modef Fuar Alanında gerçekleştirilen imza gününde İnegöl halkıyla buluştu. Yüzlerce kişinin kitabını imzalayan Çift ve Şimşirgil, akşam 20.00’da da Beşinci Mevsim Kültür Sanat Merkezinde düzenlenen söyleşi ile ilçe halkının karşısına çıktı.

Pelin Çift ve Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’in sohbet havasında soru cevap şeklinde gerçekleşen söyleşisinde, Osmanlı döneminden günümüze darbeler konu alındı. Özellikle Abdülhamit Han dönemine dikkat çekilirken, Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil Afrin’de devam eden Zeytin Dalı operasyonuna da değindi. Harekatın amacının vatan savunması olduğunu ifade ederek Amerika’ya da gönderme yapan Şimşirgil; “Abdülhamit Han vatanını korumak için mücadele veriyordu. Biz şuanda Afrin harekatı yapıyoruz ama buraları alalım diye yapmıyoruz. Vatanımızı korumak için yapıyoruz. Bu çok önemli. Amerika gibi olsan, buraları alayım diye yaparsın” dedi.

“ABDÜLHAMİT HAN GİDİNCE DEĞERİ ANLAŞILDI”

Abdülhamit Han’ın tahttan indirilmesi ve vefatına ilişkin de konuşan, o dönemlerde Türk halkının yaşadığı yıkımı anlatan Şimşirgil; “Allah mukayeseyi yaptırmasın. Abdülhamit Han gidince Türk milleti mukayeseyi gördü. Gidince değeri anlaşıldı. Abdülhamit Han düşmanları, sen değil tabutun gelse elyaktır bize dedi. Sen değil tabutun gelip burada hükümdarlık yapsa elyaktır bize dedi. Bu sözü söyletir” diye konuştu.

“BİZİMLE GÜÇLENEREK BİZİ YENDİLER”

Abdülhamit Han’ın vatanın birlik ve bütünlüğünü sağlamak adına kendisine karşı yapılan saldırılara yönelik bir takım hamleler yaptığını kaydeden Şimşirgil,şunları söyledi: “Abdülhamit Han’da aslında boş durmuyor. İngiltere’de gazeteler, dergiler yayınlatıp asıl zulmü İngiltere’nin yaptığını anlatıyor. Pekin’de üniversite açıyor, Afrika elinin altında. Japonya’ya gemi gönderiyor. Müthiş bir hareket. O da durmuyor ama maalesef bizsiz bize yetmezdi güçleri, bizimle güçlenerek yettiler bize. İçimizdekilerle vurdular bize. İçimizdeki hainler olmasa bize güçleri yetmezdi.”

ESKİSİ GİBİ OLMAZDI

Konuşmasında Cumhuriyet döneminde yaşanan darbelere de değinen Şimşirgil; “Cumhuriyet döneminde ilk darbe 1960 darbesi. Ben o zamanlar 2 yaşındaydım. Ama büyüklerimizden defalarca dinledik. Dedelerimiz, babalarımız bu darbeyi çok iyi biliyorlar. Darbeler Türkiye’de çok sistemli yapılıyor. 15 Temmuz darbe girişiminde de bizi bölüp işgal edeceklerdi. Sayın Cumhurbaşkanımız o gün davet etmese de eskisi gibi olacağını düşünmüyorum. Fakat korkunç bir kan gölü olurdu bu ülkede. Çünkü eskisi gibi o şey yok. Neden? Cumhurbaşkanımız 3 yıldır milletin gözünü açtı. O 3 yıl olmasa tehlikeydi” dedi.

“İNSANLAR VEFATINDAN SONRA ONU ANLADILAR”

Televizyon programcısı ve yazar Pelin Çift ise Abdülhamit Han döneminden bahsetti. O dönemde muazzam bir Abdülhamit Han düşmanlığı propagandası söz konusu olduğunu ifade eden Çift, “Kahvehanelere giriyorlar, karikatürlerini çiziyorlar, dışarıdan zaten bu işler için paralar geliyor. Her türlü algı yönetimine açık bir durum. Bir taraftan da hakikaten memleket elden gidiyor. Dışarıdan güçler parçalıyor memleketi. Orada da bir günah keçisi bulmuşlar. Sultan Abdülhamit aslında tahttan indirildiğinde normalde sokakların çok karışmasını bekleriz Sultanımız gidiyor diye. Öyle olmamış fakat aradan seneler geçip de Sultan Abdülhamit Han geri geldiğinde, cenazesinde İstanbul sokaklara akmış nereye gidiyorsun Sultanım bizleri bırakıp diye. İnsanlar aslında oyuna gelmişler ama birkaç sene sonra ne oldu demişler ve ağlamışlar arkasından” dedi.

 
Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2018, 18:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24