Altın Karagöz Kosova'ya gitti

Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 27.’si düzenlenen ‘Uluslararası Altın Karag

Altın Karagöz Kosova'ya gitti
Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 27.’si düzenlenen ‘Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nda 1. olan Kosova ‘Altın Karagöz’ü kazanırken, Gürcistan 2. ve Çin Halk Cumhuriyeti de 3.’lük ödüllerinin sahibi oldu.


Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) koordinasyonunda, ‘52. Uluslararası Bursa Festivali’ kapsamında gerçekleştirilen ‘27. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nın finali, renkli görüntülere imza attı. Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda coşkulu bir kapanış töreniyle sona eren yarışmada başarılı performanslarıyla dikkati çeken Kosova ekibi birinciliğe hak kazanarak ‘Altın Karagöz’ ödülünün sahibi oldu.
'ALTIN KARAGÖZ'E 5 BİN EURO ÖDÜL
Bursa’ya 21 farklı ülkeden gelen halk dansları ekiplerini aynı sahnede buluşturan ‘27. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’, tüm dünyaya dostluk, barış sevgi ve kardeşlik mesajları gönderdi. Finalde 5’er dakikalık gösterilerini sergileyen gruplardan Kosova ekibi birinci ve Gürcistan ekibi ikinci olurken; üçüncülüğü de Çin ekibi kazandı. Birincilik ödülünü, Kosova ekibine Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Atilla Ödünç takdim etti. Yarışmanın birincisi olan Kosova ekibi ‘Altın Karagöz’ ile 5 bin Euro para ödülü, 2. olan Gürcistan ekibi ‘Gümüş Karagöz’ ile 3 bin Euro para ödülünü ve Çin ekibi de üçüncülük ödülü olan ‘Bronz Karagöz’ ile 2 bin Euro para ödülünü almanın sevincini yaşadı. Yarışmada 2. olan Gürcistan ekibine de ödülünü BKSTV Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Durmaz Yılbirlik verdi.

VATANDAŞLAR YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ
Yarışmada dereceye giren ekiplerle performanslarını sergileyen Arnavutluk, Rusya Federasyonu Başkırt Cumhuriyeti, Bosna Hersek, Bulgaristan, Gambiya, İspanya, İtalya, KKTC, Karadağ, Macaristan, Makedonya, Mısır, Moldova, Rusya Federasyonu Kuzey Osetya Cumhuriyeti, Senegal, Sierra Leone, Rusya Federasyonu Yakutistan Cumhuriyeti ve Yunanistan ekiplerine katılım belgeleri verildi. Tüm halk dansları ekiplerinin sahne performanslarını vatandaşlar yoğun ilgiyle izledi.
Ödül töreninin ardından Kosova ekibi büyük ilgi gören gösterisini bir kez daha sahneledi. Bursalılar da yarışmanın şampiyonu olan dansçıları ayakta alkışladı.
Yarışmanın final gecesinde sahneye çıkan Büyükşehir Belediyesi Karagöz Halk Dansları Topluluğu ise özel gösterisiyle programa renk kattı. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması Genel Koordinatörü ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Sanatçısı Şinasi Pala’nın koordinasyonunda gerçekleştirilen ve heyecanlı anların yaşandığı finalde, ekiplerin performanslarını, Türkiye’den Devlet Sanatçısı Mustafa Turan’ın jüri başkanlığında, Kazakistan’dan Arman Nurmakhamatuly, Yunanistan’dan Vassilis Dimitropoulos, Norveç’ten Randi Thorgersen ve Finlandiya’dan Ikka Kongas’tan oluşan uzman jüri tarafından değerlendirdi.
Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2013, 11:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19