'Cengiz Aytmatov Heykeli' açıldı

Dünyaca ünlü öykülerin yazarı Cengiz Aytmatov'un doğumunun 89. yılında açılan heykelde, yazarın ünlü eserlerinin isimleri yer alıyor.

'Cengiz Aytmatov Heykeli' açıldı
Dünyaca ünlü öykülerin yazarı Cengiz Aytmatov'un doğumunun 89. yılında açılan heykelde, yazarın ünlü eserlerinin isimleri yer alıyor.

Orhangazi Parkı'ndaki heykelin açılış töreninde, saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. Törende konuşan Kırgız yazar Aytmatov'un oğlu Asgar Aytmatov, babasının doğumunun 89. yılı olduğunu belirterek, "Bu anıtın açılmasının sembolik bir anlamı da var. Babam Kırgız Türküydü, onu unutmuyor olmanızdan dolayı çok mutluyum." ifadelerini kullandı. Aytmatov, heykelin yapılmasında emeği geçenlere de teşekkür etti.


Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç da Cengiz Aytmatov'un, Yaşar Kemal gibi Anadolu'yu ilmik ilmik dolaşarak kitaplarında yazdığını aktararak, "Türkiye'de çekilen 'Al Yazmalım Selvi Boylum' filmini izlemişizdir ama Aytmatov'un eseri olduğunu bilmeyiz... Aytmatov'un bu parka isminin verilmesinde tüm parti meclis üyelerinin katkısı olduğunu belirtmek isterim. Onlara da çok teşekkür ediyorum." diye konuştu. Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan ise Cengiz Aytmatov'un kültür adamlarından biri olduğunu belirterek, "O eserleriyle dünyaya mal olmuş, klasikleşmiş insandır. Bir eleştirmen diyor ki 'Cemile' gibi aşk romanını dünyada hiçbir sanatçı yazamamıştır. Onun tüm eserlerini okudum. O, sadece Kırgızistan'ı anlatmıyor, Anadolu bozkırlarını da anlatıyor. Daha önemlisi insanı anlatıyor.'' değerlendirmesinde bulundu. Konuşmaların ardından Azeri heykel sanatçısı Senan Eynullayev'in yaptığı heykel açıldı. Yapımı 3 ay süren heykelin çevresinde yazarın ünlü eserlerinin isimleri yer alıyor. (AA)

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2017, 11:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24