Çini ve seramikte tarihi zenginlik bu sergide

Sadberk Hanım Müzesi'ndeki 'Kütahya Çini ve Seramik Koleksiyonu', Osmanlı döneminde Kütahya'da 18. ve 20. yüzyıllar arasında çini ve seramik

Çini ve seramikte tarihi zenginlik bu sergide
Sadberk Hanım Müzesi'ndeki 'Kütahya Çini ve Seramik Koleksiyonu', Osmanlı döneminde Kütahya'da 18. ve 20. yüzyıllar arasında çini ve seramik üretimlerinin yansımasını gösteriyor.

Sadberk Hanım Müzesi, 8 Mart – 25 Kasım 2018 tarihleri arasında yine önemli bir koleksiyonu ziyaretçilerle buluşturacak. ‘Kütahya Çini ve Seramik Koleksiyonu’ sergisinde, eski çağlardan günümüze kadar seramik üretimini kesintisiz olarak sürdüren ve Osmanlı döneminde İznik'ten sonra ikinci önemli çini üretim merkezi olan Kütahya'da üretilmiş çini ve seramik örneklerine yer veriliyor. Kronolojik bir düzende üslup özelliklerine göre sergilenen ‘Sadberk Hanım Müzesi Kütahya Çini Ve Seramik Koleksiyonu’, Osmanlı döneminde Kütahya'da 18. ve 20. yüzyıllar arasında yapılan üretimin bir yansımasını gösteriyor. Kütahya'daki çini ve seramik üretimlerinin gelişiminin hem sanatsal hem de zanaat olarak anlaşılmasına imkân tanıyan zenginlikte olan eserler aracılığıyla dönemin çini ve seramiklerinin desen ve form çeşitliliği, hamur ve sır kalitesindeki değişim takip edilebiliyor.

AYAKTA KALMAYI BAŞARMIŞ BİR SANAT DALI

1979 yılında Kütahya merkezde yapılan altyapı çalışması sırasında çıkan seramik buluntuları Kütahya'da üretimin İznik ile paralel devam etmiş olduğunu gösteriyor. Kütahya'da erken Osmanlı döneminden itibaren yüzyıllar boyu direnerek ayakta kalmayı başarmış olan bu sanat dalı, her dönem farklı bir yaratıcılık ve üslupla karşımıza çıkıyor. Kütahyalı ustaların eserleri, her daim halkın ihtiyacını karşılamaya devam etmiş, aynı zamanda çinileri ile önemli tarihi yapıların duvarlarını süslemiştir. 19. yüzyılda müzelerde ve özel koleksiyonlarda çoktan yerlerini almış olan Kütahya çini ve seramikleri, koleksiyon değeri bakımından bugün de önemini arttırarak sürdürmektedir. 274 eserin yer aldığı sergi, 8 Mart-25 Kasım 2018 tarihleri arasında, Çarşamba günleri hariç her gün 10:00-17:00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak.

CUMHURİYET
Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2018, 14:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24