Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, Bangladeş'in başkenti Dakka'da

İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI (İİT) 10. TURİZM BAKANLARI KONFERANSI'NA KATILMAK ÜZERE DAKKA'DA BULUNAN BAKAN NUMAN KURTULMUŞ, GÖRÜŞME ÖNCESİNDE LALBAGH KALESİ, AHSEN MENZİL MÜZESİ VE YILDIZ MESCİDİ GİBİ DAKKA'NIN ÖNEMLİ TARİHİ TURİSTİK YERLERİNİ ZİYARET ETTİ. (İHA/ANKARA-İHA)

Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, Bangladeş'in başkenti Dakka'da
İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 10. Turizm Bakanları Konferansı’na katılmak üzere Dakka’da bulunan Bakan Numan Kurtulmuş, Bangladeş Sivil Havacılık ve Turizm Bakanı A. Şahcihan Kemal ile bir araya geldi. 
Bangladeş’in Arakan (Rohingya) mağdurlarına karşı sergilediği kucaklayıcı tavrı takdir ettiklerini belirten Bakan Kurtulmuş, Arakanlı Müslümanların göçmen konumuna gelmesi ile beraber ortak çalışmaların daha da geliştiğini aktardı.  Bangladeş ile Türkiye arasında bir turizm işbirliği anlaşması imzalanacağı bilgisini de veren Bakan Numan Kutulmuş, ülkenin Cox Bazaar gibi turistik yerleşim birimlerinde tesisleşme gibi konularda yardım istediklerini, çeşitli eğitim çalışmalarıyla ülkede turizm sektörünün gelişimine katkı sağlayacaklarını, Bangladeş’in kültürel mirasının imarı konusunda da destek vereceklerini söyledi. Bakan Kurtulmuş, Bangladeşli mevkidaşını İstanbul’da gerçekleştirilecek Dünya Turizm Örgütü ile UNESCO’nun ortak yıllık toplantısına davet etti. Bangladeş Sivil Havacılık ve Turizm Bakanı A. Şahcihan Kemal ise Arakanlı Müslümanlar konusunda Türkiye’nin çalışmalarına müteşekkir olduklarını belirtti. Bakan Numan Kurtulmuş, görüşme öncesinde Lalbagh Kalesi, Ahsen Menzil Müzesi ve Yıldız Mescidi gibi Dakka’nın önemli tarihi turistik yerlerini ziyaret etti, karşılaştığı öğrencilerle ve vatandaşlarla sohbet etti, hatıra fotoğrafı çektirdi.

İHA
Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2018, 14:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24