Mevlana'yı İslam dairesinin dışında göstermek en büyük hakarettir

Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, "Hazreti Mevlana'yı sanki İslam dairesinin dışında, hüman

Mevlana'yı İslam dairesinin dışında göstermek en büyük hakarettir

Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, "Hazreti Mevlana'yı sanki İslam dairesinin dışında, hümanist bir ekolün temsilcisi gibi göstermek Mevlana'ya yapılacak en büyük hakarettir." dedi.


Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Hz. Mevlana’nın 744. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma törenleriyle ilgili Konya Diamond Otel'de düzenlenen tanıtım toplantısında, Hazreti Mevlana'nın geleneğine hizmet etmekten memnuniyet ve sevinç duyduğunu söyledi.


Şeb-i Arus törenlerinin bu seneki temasının "Kardeşlik Vakti" olduğunu belirten Kurtulmuş, "Günümüz dünyasında her şeyden daha fazla ihtiyacımız olan bir meselenin bir motto olarak ortaya çıkarılması, Hazreti Mevlana'nın hepimizin bildiği o kardeşliği eksenine alan öğretisinden hareketle, böyle bir slogan etrafında etkinliklerin düzenlenecek olması anlamlıdır." diye konuştu."Her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var"


Kurtulmuş, Hazreti Mevlana ve onun geleneğinin, sürekli çeşmesinden pınar akan, soğuk, buz gibi, zemzem gibi su akıtan bir irfan çeşmesi olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:


"İşte onun için insanlar hala dünyanın her yerinde Hazreti Mevlana'nın görüşlerini dinliyor, çok sayıda insan Konya'ya geliyor. Bu büyük değerin farkında olmamız, Konya olarak bu büyük hazinemizin bize vermiş olduğu zenginliklerden istifade etmemiz, akıllı ve inançlı olmamızın gereklerinden birisidir. Günümüzde, kendisinin İslam dairesi içerisinde olduğunu iddia eden bazı çevrelerin, ayrıştırıcı, ötekileştirici ve dışlayıcı üsluplarına karşı, bunlar üzerinden insanlara hayatı neredeyse yaşanmaz hale getiren, baskılarına, zorbalıklarına karşı, Hazreti Mevlana'nın ötekileştirmeyen, ayrıştırmayan, birleştirici, insanların hepsini derleyici, toparlayıcı sözlerine her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var.""Konya'daki Şeb-i Arus, tek Şeb-i Arus töreni olacak"


Şeb-i Arus törenlerinin amacı dışında sadece turistik bir gösteri haline dönüştürülmemesi gerektiğine işaret eden Numan Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:


"3-5 tane üzerine Mevlevi kıyafeti giyen kişinin, hem de bazı uygunsuz yerlerde, 'Biz sema yapıyoruz' diyerek ortaya çıkması, Mevlana'yı en çok rencide edecek hususlardan biridir. Şeb-i Arus törelerinin bir şekilde marka haline getirilmesi için süreç tamamlanmıştır. Konya'daki Şeb-i Arus, tek Şeb-i Arus töreni olacak. Bu anlamda Kültür Bakanlığımızın gözetimi altında, mevlevi geleneklerine uygun bir şekilde Şeb-i Arus törenleri sürdürülecek."Türkiye'den kaçırılan tarihi eserler


Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Kurtulmuş, bir gazetecinin tarihi eser kaçakçılığına ilişkin sorusuna şu yanıtı verdi:


"Türkiye'nin kaçırılan tarihi eserleriyle ilgili Bakanlığımız aktif şekilde çalışıyor. Türkiye'den daha evvel kaçırılan eserleri hafiye gibi izliyoruz. Şu anda takip ettiğimiz, farklı ülkelerde bulunan, 56 dosyamız var. Bu hukuki bir süreç. Hemen kolaylıkla bir günde alınamıyor. Bu süreçlerin sonunda eserlerin bir kısmının Türkiye'ye iade edildiğini biliyorsunuz. Çok sayıda eserin yurt dışına kaçırıldığını biliyoruz. Koca koca ülkelerin anlı şanlı müzelerinde sergilenen birçok eserin Türkiye'den çalınarak götürüldüğü de aşikardır. Bunların hepsiyle ilgili çalışmalarımız yapıyoruz.""Mevlana'nın tanıtılmasında etki yapacak projeleri destekleriz"


Bir gazetecinin Hazreti Mevlana'nın hayatını anlatan bir sinema filmi çalışmasının olup olmadığını sorması üzerine Kurtulmuş, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın sinema sektörüne ciddi destekleri olduğuna dikkati çekti.


Bu destekler sayesinde de Türkiye'de 2002 yılında 9, 2016 yılında da 135 film üretildiğini aktaran Numan Kurtulmuş, "Buradan açık çağrıdır, Hazreti Mevlana'yla ilgili film yapmak isteyen arkadaşlarımız, gelsinler, projelendirsinler, Bakanlığımıza müracaat etsinler. Biz Bakanlık olarak, doğru projelerin, gerçekten ses getirecek, dünya çapında Mevlana'nın tanıtılmasında etki yapacak projeleri destekleriz." ifadelerini kullandı. (AA)Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2017, 17:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24