Şair Zarifoğlu'nun vefatının 29. yılı

"Şiirin Zarif Prensi" olarak anılan Cahit Zarifoğlu, vefatının 29. yılı dolayısıyla bugü

Şair Zarifoğlu'nun vefatının 29. yılı
"Şiirin Zarif Prensi" olarak anılan Cahit Zarifoğlu, vefatının 29. yılı dolayısıyla bugün İstanbul'daki kabri başında anılacak. 
AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, nüfustaki adı Abdurrahman Cahit Zarifoğlu olan Kahramanmaraşlı şair, 1 Temmuz 1940'ta Ankara'da doğdu. 7 Haziran 1987'de, 47 yaşında kanser hastalığı nedeniyle İstanbul'da yaşama veda etti.

Çocukluğu Ankara, Siirt-Baykam, Şanlıurfa-Siverek ve Maraş'ta geçti. Maraş Lisesi'nden sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı'nı bitirdi.

Necip Fazıl Kısakürek'in "artist" hitabesiyle bilinen şairin şiirleri Türk Dili, Soyut, Papirüs, Yeni Dergi, Diriliş, Edebiyat ve Mavera dergilerinde yayımladı. Mavera dergisi ve Akabe Yayınları'nın kuruluşunda bulundu ve yöneticiliğini yaptı.

Bazı yazılarını Abdurrahman Cem, Ahmet Sağlam, Vedat Can gibi müstear isimlerle yayımlayan ZarifoğluSezai Karakoç, Nuri Pakdil, Mehmet Akif İnan, Rasim Özdenören, Erdem Bayazıt ve Alaeddin Özdenören'in yer aldığı, edebiyat tarihine "Yedi Güzel Adam" olarak kaydolan şairler arasında anıldı.

"Yaşamak" adlı günlüğündeki "Ne çok acı var" ifadesiyle de bilinen şair, Yedi Güzel Adam'dan Nuri Pakdil'in ifadesiyle "bizim artistimiz", Rasim Özdenören'in ifadesiyle "hep gülümseyen" bir şair olarak tanınır.

Enis Batur'un "bir gün keşfedilecek bir ada" dediği, Selim İleri'ye göre ise "şiiri bir gün çok daha aydınlık bir ortamda sesini asıl okuruna iletecek" bir şair olarak nitelenen Zarifoğlu'nun, uzun hastalık evresinde kendisini ziyarete gelenlere "Bana bir fıkra anlatsana..." dediği rivayet olunur.

Abdulhakim Arvasi'nin soyundan Kasım Arvas'ın kızı Berat Hanımla evlenen şairin, bu evlilikten Fatma Betül, Ahmet, Ayşe Hicret, Arife adlı çocukları bulunmaktadır.

Mezarı, Üsküdar Beylerbeyi'ndeki Küplüce Mezarlığı'nda, kayınpederi Kasım Arvas ile yan yanadır.

 

Yayımlanmış eserleri ise şöyledir:

Romanları "Savaş ve Ritimleri", "Ana", şiir kitapları "İşaret Çocukları", "Yedi Güzel Adam", "Menziller", "Korku ve Yakarış", günlükleri "Yaşamak", hikayeleri "İns", "Hikayeler", çocuk kitapları "Serçe Kuş", "Katıraslan", "Ağaçkakanlar", "Yürekdede ile Padişah", "Motorlu Kuş", "Gülücük", "Ağaç Okul", "Küçük Şehzade", "Kuşların Dili", denemeleri "Bir Değirmendir Bu Dünya", "Zengin Hayaller Peşinde", söyleşileri "Konuşmalar", mektupları "Okuyucularla" ve "Mektuplar" ve tiyatro oyunu "Sütçü İmam" adıyla yayımlandı.


Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2016, 11:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24