Kuzey Kıbrıs için karar vakti

Pazar günü sandık başına gidecek olan KKTC’de Cumhurbaşkanlığı için iki aday yarışacak. Biri ‘federasyoncuların’ temsilcisi Mustafa Akıncı diğeri ise Türkiye ile yol arkadaşlığı yapan Ersin Tatar.

Geçen Pazar yapılan ilk tur seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) adayı Ersin Tatar 35 bin 825 (yüzde 32,35), bağımsız aday Mustafa Akıncı ise 33 bin 53 (yüzde 29,84) oy alarak ikinci tura kalmıştı.

İki adayın da yüksek oy potansiyeli var. Ama Kuzey Kıbrıs halkının Türkiye düşmanı Mustafa Akıncı’ya bu kadar büyük bir destek vermesi ise düşündürücü. Her fırsatta Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile birleşme fikrini ortaya koyan, Türkiye alehine yaptığı açıklamalarla gündem olan Akıncı’nın önceki seçimlerde Cumhurbaşkanı seçilmesi zaten bir skandaldı.

Şimdi ise yine yüksek bir oy alarak ikinci turda aday olmaya hak kazandı. Doğu Akdeniz ateşten gömlek olmuşken Mustafa Akıncı’nın Cumhurbaşkanlığı’nı kazanması Kıbrıslı Türkler için felaketin başlangıcı olur.

Her fırsatta hakları gasp edilen Kuzey Kıbrıs’ın geleceği tehlikeye girebilir. Yavru vatan olarak burayı hiçbir zaman ayırmayan ve her fırsatta burası için elini taşın altına koyan Türkiye’nin, Rumlar ve Yunanlılara karşı elinin güçlenmesi için Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi şart.

Her ne kadar Mustafa Akıncı ikinci tura kalsa da anketlere göre seçimi Ersin Tatar kazanacak. Yüzde 54 gibi bir oyla Tatar’ın zafere ulaşması ön görülüyor. Ama hiçbir şey garanti değil. Bu yüzden özellikle kararsız seçmenlerin Ersin Tatar için sandığa gitmesi gerek.

Seçimde kritik bir eşiğe girilirken Mustafa Akıncı’nın 2015 yılında bir röportajda kullandığı ifadeler gündem oldu.

Akıncı'nın CNN’de yaptığı "Kıbrıs'ta çözüm için topraklarımızdan bir kısmını Rumlara geri vermeliyiz" açıklaması büyük tepki çekti.

İşte bir Cumhurbaşkanı düşünün ülkesinin toprağını en büyük düşmana vermeyi planlıyor. 1974 yılında Türkiye bölgeye harekat düzenlemese belki bugün Kuzey Kıbrıs diye bir devlet olmayacaktı.

O dönemde yapılanla Mustafa Akıncı’nın açıklamasında ne fark var? Savaş ile kan ile kazanılan toprağı masada vermeyi teklif ediyor Akıncı.

Hiçbir Türk, vatanından bir parça toprağın düşmana gitmesine izin vermez. Bizim için vatan da toprak da bayrak da kutsaldır. İnşallah Kıbrıslı Türkler, Mustafa Akıncı’ya gerekli dersi yarın sandıkta verir.

YORUM EKLE

banner19

banner24