Macron'dan skandal açıklama

Son zamanlarda yaptığı skandal açıklamalarla gündemden düşmeyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yeni bir gafa daha imza attı. Başörtüsüyle ilgili yaptığı konuşmada Macron şunları söyledi: "Kamuya açık alanlarda başörtüsü beni ilgilendirmez ancak kamu kurumlarında, okulda ve çocuklara eğitim verildiğinde başörtüsü meselesi beni ilgilendirir. Laiklik bunu gerektirir." ifadelerini kullanan Macron, kamu görevlilerinin ve okuldaki öğretmenlerin dini konularda tarafsız olmaları gerektiğini savundu.

Fransa'da başörtüsü konusunda ayrımcılığın da yapılmaması gerektiğini de belirten Macron, şunları söyledi: "Bugün dininden dolayı cumhuriyetin değerlerine bağlı olmadığını ifade eden kadın ve erkekler var. Bunu birçok şekilde görebiliyoruz. Çocuğumu okuldan sonra eve götürüyorum, (kız ve erkeklerin bir arada olduğu) havuza gitmesini istemiyorum, müzik öğrenmesini istemiyorum diyenler var. Bu kişilerin cumhuriyetin değerleriyle bağdaşmayan başka siyasi projeleri var. Bu benim için sorun ve bu mezhepçiliktir."

Yani Macron Laiklik kavramını tıpkı ülkemizdeki emsalleri gibi başörtüsüne sığdırmayı başardı. İslam düşmanlığıyla tanıdığımız Fransa bu açıklamalardan sonra kendini bir kez daha tescillemiş oldu.

Oysa sözde bunlar dünyanın en özgür ülkeleri olduğunu savunuyorlar. Hatta Türkiye’yi Avrupa Birliği’ne almazken özgürlükten dem vuruyorlar. Ama ne kadar samimiyetsiz olduklarını da her fırsatta gösteriyorlar.

İnsanların dini inanışlarına, kılık kıyafetlerine karışmak hangi özgürlük kitabında yazıyor merak ediyorum. Ya bize yıllarca anlattıkları özgürlük kavramında bir değişiklik var ya da her konuda olduğu gibi bu konuda da işlerine geldikleri gibi konuşuyor.
YORUM EKLE

banner19

banner8