Bakan Koca’dan Sinovac’a yatırım daveti

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Çinli Sinovac firması yetkilileriyle video konferans yöntemiyle gerçekleştirdiği görüşmede, “İş birliğimizi bir adım ileri götürmek istiyor, sizi ve firmanızı aşı üretimi konusunda Türkiye’de yatırım yapmaya davet ediyorum.” dedi. Sinovac teknik ekibi bugün Türkiye’de olacak.

Bakan Koca’dan Sinovac’a yatırım daveti

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Çinli Sinovac firması yetkilileriyle video konferans yöntemiyle bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Çinli firmayı Türkiye’de yatırım yapmaya davet eden Koca, aşı üretimini ortak gerçekleştirme önerisinde bulundu. Firma yetkilileri bu teklifi memnuniyetle karşıladıklarını, yatırım için ön inceleme yapacak teknik ekibi Türkiye’ye yönlendireceklerini bildirdi. Konuşmasına, 2020 yılının ilk günlerinden itibaren tüm dünyanın pandemi ile mücadele ettiğini hatırlatarak başlayan Bakan Koca, “Türkiye, bu süreçte Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde başarılı bir salgın yönetimi gerçekleştirdi. Güçlü sağlık altyapımız ve kendini görevine adamış sağlık personelimiz, bu süreçte bizim en büyük güvencelerimiz oldu” dedi.


“FİRMANIZI AŞI ÜRETİMİ KONUSUNDA TÜRKİYE’DE YATIRIM YAPMAYA DAVET EDİYORUM”
COVID-19 pandemisinin, küresel düzeyde iş birliğinin önemini bir kez daha gösterdiğini, ülkeler arası ilişkiler için büyük bir sınama olduğunu vurgulayan Sağlık Bakanı Koca sözlerini şöyle sürdürdü: "Şimdi bu iş birliğimizi bir adım ileri götürmek istiyor, sizi ve firmanızı aşı üretimi konusunda Türkiye’de yatırım yapmaya davet ediyorum. Sağlık Bakanlığı olarak, ülkemize yapacağınız yatırımlarda her türlü desteğe hazır olduğumuzu ayrıca ifade etmek istiyorum. Başta Covid-19 aşısı olmak üzere influenza ve Hepatit A gibi aşıların Türkiye’de ortak üretimi konularını önemsiyoruz. Bunun yanı sıra, 3. Faz çalışmaları devam eden yerli inaktif Covid-19 aşımızın ülkemizde üretilmesi için verimli bir iş birliği modeli geliştirebileceğimize inanıyorum. Bu sayede hem şirketinizin uluslararası pazar payı artarken, aynı zamanda Türkiye olarak biz de teknoloji transferini gerçekleştirmiş olacağız."


"TÜRK BİLİM İNSANLARIYLA İŞ BİRLİĞİ KAPASİTEMİZİ DAHA DA GELİŞTİRMEK DİLEĞİNDEYİZ"
Sinovac Şirketi yetkilileri ise şunları kaydetti: “Üretim ve dağıtım kapasitesini nasıl yerelleştirebileceğimiz konusunda görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Sinovac’ın isteği yalnızca Türkiye’de yerel bir üretim kapasitesinin oluşturulması ve tesislerin kurulması için yatırım yapmak değil, buna ek olarak aynı zamanda yeni ortaya çıkan varyantların ve suşların takip edilmesi, incelenebilmesi için virüsün takip çalışmalarına da destek sağlamak istiyor. Bu yüzden de Türk bilim insanlarıyla iş birliği kapasitemizi daha da geliştirmek dileğindeyiz. Özellikle yerel bir üretim tesisinin kurulması için faaliyetlerimizi hızlandıracağız. Bu konuda size taahhüt verebiliriz. Aynı zamanda daha fazla Sinovac aşısının da Türkiye’ye teslim edilmesini istiyoruz ki daha fazla insan Sinovac aşısını kullanabilsin ki pandeminin sonuna biraz daha yaklaşabilelim. Bir teknik ekip oluşturacağız ve Türkiye’ye göndereceğiz.” İlgili teknik ekibin bugün Türkiye'de olacağı öğrenildi. En kısa sürede yatırım kararı alınması ve imzaların atılması bekleniyor. 


Koca: “Aşı temininde düzenlilik sağlandı”  

Koronavirüs Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri doğrultusunda Sağlık Bakanlığınca belirlenen "Kovid-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi" kapsamında aşılama süreci devam ediyor. Bakanlığın aşılama takvimine göre sisteme tanımlanan 30 yaş ve üzeri vatandaşlar, dünden itibaren randevu oluşturdukları sağlık kuruluşlarında aşılarını yaptırmaya başladı. Sağlık Bakanı Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, “Aşı temininde düzenlilik sağlandı. Aşı yapan sağlık personeli sayısından yana da sorunumuz yok. Günde 1 buçuk milyon dozu aşıyoruz. Aşınızı randevu alarak yaptırın.” çağrısında bulundu.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24