Bulgaristan seçimleri için soydaşlar seferber!

Türkiye'de faaliyetlerini sürdüren Balkan dernekleri, 14 Kasım'daki Bulgaristan seçimlerinde Türkiye'deki çifte vatandaşların da oy kullanımının yüksek olması için çalışırken cumhurbaşkanı adayı olan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayı'ya destek çağrıları yapılıyor.

Bulgaristan seçimleri için soydaşlar seferber!

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu (BRTK) Genel Başkanı Sabri Mutlu, Bulgaristan'da bu yıl içinde 3. seçimlerin gerçekleşeceğini söyledi. Konfederasyon olarak Türkiye çapındaki 10 federasyon ve 300 dernekle birçok bölgede bu seçimlerle ilgili aktif çalışmalar yaptıklarını belirten Mutlu, hem orada yaşayanlar hem de buradaki çifte vatandaşların oy kullanması için lojistik destek verdiklerini anlattı. Mutlu, Türkiye'de 100'ü aşkın sandık kurulacağını anlatarak, "Dolayısıyla sandık konusunda sıkıntımız yok. Eğer bizim insanımız Bulgaristan'da yaşayan insanlarımızı desteklemek isterse ya da buradaki çifte vatandaşlar oradaki hısmını, akrabasını düşünüyorsa onlar için mutlaka ve mutlaka gidip oy kullanmamız gerekiyor. O kardeşlerimize destek vermeliyiz." ifadelerini kullandı. Oy kullanma hakkına sahip herkesi pazar günkü seçimlere katılmaya davet eden Mutlu, şöyle devam etti: "Seçimlerde bir Türk cumhurbaşkanı adayımız var. Ayrıca birçok milletvekili adayımız var. Adaylarımıza destek vermemiz kesinlikle şart."


"İNSANLARIMIZ BU SEÇİMLERDE BİRAZ DAHA DUYARLI DAVRANACAKLAR"
Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-GÖÇ) Genel Başkanı Veli Öztürk de Bulgaristan'daki bu seçimlerde parlamento seçimleriyle cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birleştirildiğini söyledi. Öztürk, "Seçimlerde Türk adayımız var, Mustafa Karadayı. İnsanlarımızın Sofya'daki temsiliyet gücümüzün artması için 'bir oy, bir oydur' sloganıyla sandığa giderek Mustafa Karadayı'yı desteklemelerini istiyoruz. Bir Türk'ün Bulgaristan'da cumhurbaşkanı olmasını arzu ediyoruz." diye konuştu. Öztürk, "Bu seçimlerde oy potansiyelinin katlanarak artmasını ümit ediyoruz. Tüm çifte vatandaşlarımızı oy kullanmaya davet ediyoruz." dedi.


"OYUNU KULLAN, GELECEĞİNE SAHİP ÇIK"
Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (BALKANTÜRKSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Şakir de Bulgaristan'da bu hafta sonu gerçekleştirilecek cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerinin, Bulgaristan'da yaşayan Türkler açısından da büyük önem taşıdığını vurguladı. Şakir, : "Bulgaristan dışında yaşayan seçmenlerin bulundukları ülkelerde oy kullanabilmelerine yönelik olarak Türkiye'de de başta Bursa olmak üzere çeşitli kentlerde sandıklar kurulacaktır. Demokrasinin bir gereği olarak Bulgaristan seçimlerinde oy kullanma hakkına sahip olan herkese 'Oyunu kullan, geleceğine sahip çık' çağrısında bulunuyor, sandık başına giderek, soydaşlarımıza destek vermeye davet ediyoruz" dedi.


"HERKES SANDIĞA GİTSİN BİR OY BİR OYDUR"
Kayıt yaptırmayanların Pazar günü sandık başında dahi dilekçe doldurarak oy verebileceğini belirten BAL-GÖÇ BGF Federasyonu ve BRTK Konfederasyonu Onursal Başkanı Turhan Gençoğlu, "Bu pazar Bulgaristan’da hem bizlerin, hem çocuklarımızın, hem de oradaki kardeşlerimizin geleceği açısından çok önemli bir seçim var. Gün, birlik ve beraberlik günüdür. Bir oy bir oydur, anlayışıyla hepimiz gayret ederek pazar günü katılımı en yüksek seviyeye taşımalıyız. Bu seçimlere katılınması son derece önem arz etmektedir. Bu sayede oradaki kardeşlerimizi, eskiden olduğu gibi bu seçimlerde de koalisyonun büyük ortağı olarak yönetime taşıyacak oy çoğunluğuna ulaşmalıyız. Yönetimlere ortak olabildiğimiz zaman sosyal haklar dahil birçok sorunlar çok daha kolay çözümlenebilecektir. Bizler çok zahmetler çektik ama çok büyük işler de başardık. İnşallah el birliğiyle bunu da başaracağız" diye konuştu.


TÜRKİYE’DE 126 SANDIK KURULACAK
Türkiye genelinde kurulacak 126 sandıkta 60 binin üzerinde soydaşın Bulgaristan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanması bekleniyor. Okulların kapanması dolayısıyla çok sayıda Türk vatandaşının da Bulgaristan'a gitmesi bekleniyor. Hem parlamento hem de yeni Cumhurbaşkanı seçilecek bu seçimlerde ilk kez bir Türk, parti lideri vasfıyla Cumhurbaşkanı adayı olarak seçimlere katılacak. Bulgaristan tarihinde en son 10 yıl önce Şaban Sali isimli bir Türk, tek başına aday adayı olmuş o yıl ki seçimlerde hiç bir siyasi partinin desteği olmadan 41 bin oy almıştı. Pazar günü yapılacak seçimlerde Mustafa Karadayı, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinin Cumhurbaşkanı adayı olarak yarışacak. Bu sene 3. kez seçim görecek olan Bulgaristan'da Temmuz ayındaki son seçimlerde 6 milyon 668 bin 540 kayıtlı seçmenden 2 milyon 731 bin 225'i oy kullandı. Yüzde 40'lık gibi az bir katılımın olması Pazar günü yapılacak olan seçimlerde çifte vatandaş soydaşların sandığa eksiksiz gitmesi halinde Türk adayın şansını bir kez daha ortaya çıkardı.


TÜRKİYE'DE SEÇİM HEYECANI
Türkiye’de bu seçimlerde oy kullanma hakkına sahip yaklaşık 350 bin ‘çifte vatandaş’ bulunuyor. Türkiye’de 14 Kasım Pazar günü (Yarın) sabah 07.00 itibarıyla Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Edirne, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Manisa, Mersin, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova’da merkez ve ilçelerde birden çok noktada sandıklar kurulacak. Oy verme işlemi 21.00’e kadar devam edecek. Sadece kimlik belgesi ile oy kullanılabilecek, ehliyet geçerli olmayacak. 


EN FAZLA SANDIK BURSA'DA
Türkiye genelinde 19 ilde kurulan 126 sandıktan 30'u Bursa'da bulunuyor. En fazla çifte vatandaşın ikamet ettiği Bursa'da 25 ile 30 bin arası oy kullanılması bekleniyor. Sandık sayısına göre İstanbul 27 sandıkla ikinci, Tekirdağ 18 sandıkla üçüncü, 12 sandıkla İzmir dördüncü sırada yer alıyor. "Nilüfer ilçesi: Görükle/Ali Durmaz Ortaokulu, Görükle/Hazinedaroğlu Özkan İlkokulu, Karaman/Cavit Çağlar Ortaokulu, Minareliçavuş/Alara Ortaokulu,Üçevler/Abdurrahman Vardar İlkokulu, Yüzüncüyıl/Meral-Muammer Ağım Ortaokulu, Osmangazi ilçesi: Altınova/Dr. Ayten Bozkaya İlkokulu, Bağlarbaşı/İnönü Ortaokulu, Demirtaş/Gevher Sönmez İlkokulu, Demirtaş/Üftade İmam Hatip Ortaokulu, Hürriyet/Bulgaristan Konsolosluğu, İstiklal/Şehit Bakımcı Onbaşı Tolga Taşdan İlkokulu, Ovakça/Tarık Şara Anadolu Lisesi, Yenibağlar/Ali Hadi Türkay İlkokulu, Yunuseli/Şahin Yılmaz İlkokulu, Yıldırım ilçesi: Duaçınarı/Mümin Gençoğlu 2 İlkokulu, Demetevler/Şehit Ufuk Bülent Yavuz İlkokulu, Ertuğrulgazi/Ali Rıza Bey İlkokulu, Millet/Mehmet Akif İnan İmam Hatip Lisesi, Yeşilyayla/Yeşilyayla Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Yunusemre/Kaşgarlı Mahmut Anadolu Lisesi, Kestel/Yenimahalle İlkokulu, İnegöl/Akhisar İlkokulu, Yenice/Perihan Coşkun İlkokulu, Orhangazi/Tuna İlkokulu, Mustafakemalpaşa/Nilüfer Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Karacabey/Şehit Bahadır Tayfur İlkokulu"


MUSTAFA KARADAYI KİMDİR?
Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin Genel Başkanı Mustafa Karadayı (51), Sofya’daki Uluslararası Ekonomi Üniversitesi’nden mezun. Üniversite yıllarından beri siyasi faaliyetlerin içinde. 1998-2003 arasında partisinin gençlik kolları başkanlığını yaptı. Bir süre Bulgaristan Özelleştirme Ajansı’nda çalıştı. 2010 yılında partinin teşkilatlanmasından sorumlu genel sekreteri oldu. 2013’te de milletvekili seçildi. 2016’da ise partinin genel başkanı oldu.


(İHA-AA)
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24