'Darbeci 789 sanık cezaya çarptırıldı'

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, "Terör yargılamalarıyla ilgili 41 kamu davası a

'Darbeci 789 sanık cezaya çarptırıldı'

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, "Terör yargılamalarıyla ilgili 41 kamu davası açılmış, çoğunluğu üst rütbeli 789 sanık ağırlaştırılmış müebbet hapis, müebbet hapis ve diğer hürriyeti bağlayıcı cezalara çarptırılmışlardır." dedi.


İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, "Terör yargılamalarıyla ilgili 41 kamu davası açılmıştır. Açılan bu kamu davalarından 34'ü yetkili ağır ceza mahkemelerimiz tarafından karara bağlanmış, çoğunluğu üst rütbeli 789 sanık ağırlaştırılmış müebbet hapis, müebbet hapis ve diğer hürriyeti bağlayıcı cezalara çarptırılmışlardır." dedi.Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda yeni adli yıl açılış töreni, C kapısı girişindeki Atrium alanında gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşan İstanbul Valisi Vasip Şahin, hiçbir adliye mensubu ve vatandaşın üzülmediği, sıkıntıya düşmediği bir yıl olmasını temenni etti.


Vali Şahin, şöyle devam etti: "Adalet çok klasik tanımıyla her şeyi yerli yerine koymaktır. Bir başka tanımıyla herkese hak ettiğiyle muamele etmektir. Yani adalet eşit davranmak değil, insanlara hak ettiği şekilde muamele etmektir. Haklıya hakkını vermek, haksıza da haksız olduğunu bildirmek, suçluya cezasını vermek, mağdurun hakkını korumak adaletin temel ilkelerindendir. Biz İstanbul Valiliği olarak adliyemizle çok yakın işbirliği içerisindeyiz. Şahitliğimiz odur ki adaletin tahakkuku noktasında bütün adliye mensubu arkadaşlarımız ile birlikte görev yaptığımız dostlarımız müthiş bir hassasiyet ve dikkat içerisindeler. İstanbul Adliyesi derken sadece burayı kast etmiyorum. İstanbul'daki tüm adliyelerde çalışma görevi olan tüm dostlarımız için söylüyorum. Bizler de adaletin tahakkuku noktasında üzerimize düşenin, hangi noktada olursa olsun en iyisini yapmaya çalışıyoruz.


"Gözümüz gibi bakmamız gibi gereken kurumların en başında adalet mekanizması ve müessesi gelmektedir" diyen Şahin, emniyetin, jandarmanın ve sahil güvenliğin, adli kolluk olmanın ötesinde idari kolluk görevini yaparken de adliyelerin işini hafifletme, kolaylaştırma yönünde çaba gösterdiğini vurguladı. Vali Şahin, zaman zaman eksiklik ve yanlışların olabileceğini ifade ederek, "Bunlar da gerek adli kararlarla gerekse de zaman zaman gayrıresmi görüşmelerle en kısa zamanda ve süratle düzeltilmeye çalışılıyor. Bu konuda her iki tarafta hem anlayış hem de iyi niyet ortaklığı var. Sizlere hayırlı bir yıl diliyor, Allah'ın size yardımının sürekli olmasını Cenabıhak'tan temenni ediyorum. Bizlere düşen ne olursa bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da adaletin tahakkuku noktasında elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağımızı belirtiyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum." dedi.Sanıkların çoğunluğu üst rütbeli 


İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan da açılış töreninde yaptığı konuşmada, yeni adli yılın toplumsal barış getirmesini temenni ettiğini dile getirerek, 16 Temmuz'da HSK kararıyla Yargıtay'a seçilen meslektaşlarına da yeni görevlerinde başarılar diledi.


İstanbul adliyesine yeni atanan hakim ve savcılara da başarı dileklerini sunan Fidan, şunları söyledi: "Türkiye genelinde olduğu gibi İstanbul'da da cumhuriyet savcıları, devletin ulusal ve uluslararası yararlarına, milli güvenliğine ve anayasal düzenine yönelik her türlü girişimin soruşturmasını emniyet ve jandarma birimleriyle koordine halinde ve etkin biçimde yürütmekte, sorumlularını mahkeme önüne çıkartmaktadır. Bu kapsamda, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin anayasal düzeninin, siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün hedef alındığı 15 temmuz darbe girişimi nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığımız nezdinde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, Tuzla Orhanlı Gişeleri'nin, Tuzla Mehmetçik Vakfı'nın, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün, İstanbul Borsası'nın, Vatan Caddesi'nin, TRT İstanbul Radyo Binası'nın, Bayrampaşa Çevik Kuvvet Yerleşkesi'nin, Acıbadem Türk Telekom Binası işgali davaları olmak üzere terör yargılamalarıyla ilgili 41 kamu davası açılmıştır. Açılan bu kamu davalarından 34'ü yetkili ağır ceza mahkemelerimiz tarafından karara bağlanmış, çoğunluğu üst rütbeli 789 sanık ağırlaştırılmış müebbet hapis, müebbet hapis ve diğer hürriyeti bağlayıcı cezalara çarptırılmışlardır." (AA)
Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2018, 14:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24