Diyarbakır annelerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a:  “Senin sayende bu gücü buluyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Diyarbakır ziyaretinde, HDP Diyarbakır İl Binası önünde evlat nöbeti tutan anneleri de ziyaret ederek, onlarla sohbet etti. Ziyaretin ardından dün Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, Diyarbakır annelerini ziyareti sırasında Erdoğan'ın, kızı terör örgütü tarafından kaçırılan Türkan Mutlu'yla sohbet ettiği anların videosunu paylaştı.

Diyarbakır annelerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a:  “Senin sayende bu gücü buluyoruz”

Bölücü terör örgütü PKK tarafından kaçırılan evlatları için HDP il binası önünde oturma eylemi yapan Diyarbakır annelerinden Türkan Mutlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la sohbetinde, "Biz bugün senin sayende bu gücü buluyoruz. Bu gücü 30 sene önce görseydik, belki bu kadar anne bugünkü gibi ağlamazdı Türkiye'de." dedi. 


SOSYAL MEDYA HESABINDAN PAYLAŞTI
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önceki gün HDP il binası önünde evlat nöbetini sürdüren Diyarbakır annelerini ziyaretinde kızı terör örgütü PKK tarafından kaçırılan Türkan Mutlu ile sohbet ettiği anların görüntülerini sosyal medya hesabından paylaştı. Türkan Mutlu, ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hitaben "Biz bugün senin sayende bu gücü buluyoruz. Bu gücü 30 sene önce görseydik, belki bu kadar anne bugünkü gibi ağlamazdı Türkiye'de." ifadelerini kullandı.


KIZININ ACISINI 8 YILDIR YÜREĞİNDE TAŞIYOR
Kızı Ceylan'ın acısını 8 senedir yaşadığını belirten Mutlu, "Bir HDP milletvekili diyor ki 'Diyarbakır annelerininki timsah gözyaşı.' Allah aşkına burada hangi anne çocuğu için timsah gözyaşı döküyor? Sen 8 senedir benim evladımı elimden almışsın. Ölü mü, diri mi, nerede yaşıyor, var mı, yok mu, bana söylemiyorsun. Bir anne olarak evladımı bir dakikalık görmeye benim hakkım yok. Ama ben bugün evladımı senin kapında istiyorum ve haksızım öyle mi?" diye konuştu.


"KIZIM İÇİN PKK VE HDP İLE MÜCADELE EDİYORUM"
Diyarbakır'da 2 senedir eylem yaptıklarını ancak 7 senedir Diyarbakır'a geldiğini belirten Mutlu, sağlığının olumsuz etkilendiğini, ayakta en fazla 10 dakika durabildiğini söyledi. Mutlu, "Ben kızım için 8 senedir PKK ve HDP ile mücadele ediyorum. Ben tek başıma dağa kadar gittim. Çocuğumu bir dakika görmek için bile bana annelik hakkımı tanımadılar. Benim Ceylan'ım ceylan gibiydi. Onu ve bütün annelerin evlatlarını o zalimlerin elinden kurtar." dedi.


ALTUN: "BU YÜREKLİ KADINLARLA HERKES TANIŞMALI"
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, paylaşımında, "Cumhurbaşkanımız, çocuklarını yeniden görmek için 689 gündür protesto düzenleyen Diyarbakır annelerini ziyaret etti. Manşetlerin ardında gerçek insanlar ve gerçek acılar var. Terör örgütü PKK hakkında görüş beyan eden herkesin bu yürekli kadınlarla tanışması gerekir." mesajına yer verdi.


"DİCLE KENARINDA AŞIRILAN BİR KUZUNUN HESABI "
Cumhurbaşkanı Erdoğan önceki gfün gerçekleştirdiği Diyarbakır ziyaretinde annelerle buluşmuştu. Erdoğan burada, "Kandil'de taciz, onlar için bir sorun değil. Oradaki 13, 14, 15, 16, 17 yaşındaki kızların taciz edilmesi bunlar için sorun değil. Daha ileri gidiyorum, oranın yöneticileri konumunda olanların evlat diye bir sorunu yok, onlar taciz nedir, böyle bir dertleri yok. Çünkü onlar taciz terörünün üzerinden beslenerek bugünlere geldiler. İnanıyorum ki; kesinlikle Diyarbakır annelerinin bedduası bunları vuracaktır, hiç endişeniz olmasın." ifadelerini kullanmış ve bu işin takibinde olduklarını bildirmişti. Erdoğan, "İçişleri Bakanlığı, silahlı kuvvetlerimiz, bütün bunların üzerine gidiyor ve hiçbir zaman bu takibi bırakmayacağız, sonuna kadar bu işi kovalayacağız. 'Kenar-ı Dicle'de bir kurt aşırsa bir koyunu gelir adl-i ilahi sorar Ömer'den onu.' Şair böyle buyuruyor. Öyleyse Dicle burada mı burada. Dicle kenarında aşırılan bir kuzunun hesabını biz de vermek durumundayız. Şu an Parlamentoda yoğun bir şekilde bunun takibindeyiz ve bu takibi devam ettireceğiz." İfadelerini kullanmıştı. Ailelerin oturma eyleminin 700 güne yaklaştığına işaret eden Erdoğan, ailelerin gösterdiği sabrı bundan sonra da sürdüreceğine inandığını aktarmıştı.

Anadolu Ajansı ( AA )

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24