Dolandırıcıların yeni taktiği; 'Yarasalar'

Son günlerde dolandırıcıların yeni bir taktiği olan yarasalar üzerinden dolandırıcılığına dikkat çeken Çankırı Karatekin Üniversi

Dolandırıcıların yeni taktiği; 'Yarasalar'

Son günlerde dolandırıcıların yeni bir taktiği olan yarasalar üzerinden dolandırıcılığına dikkat çeken Çankırı Karatekin Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Tarkan Yorulmaz vatandaşları uyardı.


Çankırı Karatekin Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Tarkan Yorulmaz, vatandaşların ekmek parasında gözü olan dolandırıcıların yeni yönteminin yarasalar olduğunu ifade ederken, "Dolandırıcılık şebekeleri, sosyal paylaşım sitelerinde paylaştıkları uydurma videolarla vatandaşlara ulaşarak mağaralarda yarasa kozası ve yarasa kesesi bulunduğunu, bunlarda ilaç sanayisinde kullanılan çok önemli bir sıvı olduğunu iddia ediyor." dedi. Öğretim Üyesi Tarkan Yorulmaz, İran, Irak, Azerbaycan, Cezayir ve Suriye gibi ülkelerde yaygın olan bu dolandırıcılığın yakın zamanda Türkiye'de de görülmeye başladığını söyledi. Kariyerinin 18 yılını yarasalar üzerinde çalışarak geçiren Öğretim Üyesi Tarkan Yorulmaz şöyle devam etti; "Son dönemde dolandırıcılık şebekeleri, sosyal paylaşım sitelerinde paylaştıkları uydurma videolarla vatandaşlara ulaşarak mağaralarda yarasa kozası ve yarasa kesesi bulunduğunu, bunlarda ilaç sanayisinde kullanılan çok önemli bir sıvı olduğunu iddia ediyor. Vatandaşlar bu kozaları görmek için kendi yörelerinde, köylerinde bulunan mağaralara girerek savunmasız olan yarasaları kovuyor ya da öldürebiliyor. Oysa yarasalar memeli hayvandır, kesesi ya da kozası olmaz. Doğururlar ve yavrularını anne sütü ile beslerler."

Sosyal medyadan dolandırıyorlar


Yarasa dolandırıcılarının birbirinden habersizmiş gibi sosyal medyadan ağlarına düşürdükleri kişilerle irtibata geçtiğini ifade eden Öğretim Üyesi Dr. Tarkan Yorulmaz, sözlerine şöyle devam etti: "Kimisi koza uzmanı olurken kimisi koza satıcısı, kimisi de koza alıcısı oluyor. Videoların altına çeşitli yorumlar yaparak insanları etkilemeye çalışıyorlar. Sosyal paylaşım siteleri üzerinden videoları izleyen vatandaş, çevresinde yarasaların bulunduğu mağaralarda koza aramaya başlıyor. Bulamayınca sosyal medya üzerinden videoları yayanlarla irtibata geçmeye çalışıyor. Vatandaşla irtibata geçen şebeke, daha önce hazırladıkları bir mağaraya bu kişiyi götürüyor. Önceden yerleştirilen kozayı gören ve sözde uzmanı dinleyen kişi şebekenin ağına düşüyor. Uzman, kozanın yeterince olgunlaşmadığını, biraz daha beklemesi gerektiğini söylüyor. Şebeke, vatandaşa kozaya sahip çıkması gerektiğini söyleyip masraflar için bir şekilde para alıyor. Bir daha da gelen olmuyor. "Dolandırıcılık Şebekesinin insanları çeşitli taktiklerle ağına düşürdüğünü anlatan Öğretim Üyesi Dr. Tarkan Yorulmaz, "Sosyal medyadan kozanın içindeki sıvının yüksek meblağlara satıldığını öğrenen kişi çevresindeki mağaralarda bir şey bulamayınca arayışa geçiyor. O sırada elinde bulunan kozayı uygun fiyata satmaya çalışan bir kişi, bu vatandaşla irtibata geçiyor. Bu kişiden kozayı alan vatandaş, satmaya kalktığında daha önce yüksek fiyata alabileceğini söyleyen kişileri bulamayınca dolandırıldığını anlıyor." ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2018, 12:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19