Erdoğan: “Devletimiz tüm imkanlarıyla vatandaşının yanındadır”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Daha önce yaşanan sel ve deprem felaketlerinde vatandaşlarımızı nasıl sahipsiz bırakmadıysak Rize ve Artvin’deki kardeşlerimizin yaralarını en kısa sürede saracağız” dedi.

Erdoğan: “Devletimiz tüm imkanlarıyla vatandaşının yanındadır”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçmişte plansızlığın, programsızlığın, öngörüsüzlüğün faturasını çok ağır ödemiş bir ülke olduğumuzu hatırlatarak “Ne olur şurada şu yamaçlarda 5 kat, 10 kat binalar yapmayın. Görüyorsunuz bu çaylıklar azot gübresi ile beraber toprağı ne yapıyor ? eritiyor eritiyor ve o bir balçığa dönüşüyor o balçığa dönüştükten sonra o binalar her an kayma ile karşı karşıya kalıyor” dedi. Şiddetli yağışlar nedeniyle sel felaketinin yaşandığı Rize ve Artvin’de incelemelerde bulunmak üzere bugün öğle saatlerinde memleketi Rize’nin Güneysu ilçesine gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güneysu Merkez Camisi’ndeki Cuma Namazı sonrası hemşehrilerinin cami çıkışında sıkıntılarını dinledi, ”Geçmiş olsun” dileklerini iletti.


Erdoğan, daha sonra Cumhurbaşkanlığı’na ait otobüsün üzerinden ilçe merkezinde vatandaşlara seslendi. Sözlerine vatandaşların Kurban Bayramı’nı ve Cuma gününü tebrik ederek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, afet haberini aldıkları andan itibaren devletin tüm imkanlarını seferber ettiklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rizeli ve Artvinli kardeşlerimiz bölgemizde yaşanan afetler sebebiyle buruk bir bayram geçiriyor. Dün Artvin Arhavi’de dere taşkını nedeniyle maddi hasarlar oluştu. Geçen hafta Güneysu ve Çayeli başta olmak üzere Rizemizin genelinde çok ciddi tahribata yol açtı. Bu afet su baskınlarına, sele ve heyelana sebep oldu. Sele kapılan 8 vatandaşımız kaybolurken, 5 vatandaşımız da yaralandı. Kaybolan kardeşlerimizden 6’sının cansız bedenlerine ulaşılırken, diğer 2 kardeşimizin bulunması için tüm birimlerimiz yoğun gayret gösteriyorlar. Murgul’da kayıp 1 vatandaşımızı arama çalışmalarımız sürüyor. Arhavi’deki afette herhangi bir can kaybının yaşanmaması en büyük tesellimiz olmuştur. Bugüne kadar sel felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Sizlere ve sizlerin şahsında tüm Rizeli hemşehrilerime bir kez daha geçmiş olsun diyorum. Artvin ve Arhavi’deki kardeşlerime geçmiş olsun diyorum” diye konuştu.


“İLK ETAPTA 550 KONUT İNŞA EDECEĞİZ”
Afet haberinin ardından devletimizin tüm imkanlarını seferber ederek kurumlarla birlikte çalışmaları yerinde koordine etmek üzere Bakanların hemen bölgeye geldiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “AFAD’dan Kızılay’a, Jandarma’dan Sahil Güvenliğe kadar diğer kurumlarımızın süratle bölgeye intikalini sağladık. Bu süreçte mücavir illerden 127 personel ve 39 araçtan oluşan toplam 8 ekibi de ilimize sevk ettik. Şuana kadar ilimizde 328’i arama kurtarma personeli olmak üzere toplam 2 bin 860 personel ve 705 araç görev yapmıştır. Afetten dolayı kapanan 426 yolun tamamı ulaşıma açılmıştır. Afet bölgesinin tamamınsa su verilmiş olup elektrik ve haberleşme de sıkıntı yoktur. Kızılayımız selden etkilenen vatandaşlarımıza evlerinin bulunduğu bölgelerde ve mahallelerde sıcak kumanya ve içecek ikram etmiştir. Gerek AFAD gerek Sosyal Yardımlaşma Vakfı aracılığıyla selden zarar gören vatandaşlarımıza kira ve diğer ilgili yardımlar yapılmaya başlanmıştır. Bu kapsamda acil ihtiyaçlar için ilimize tahsis edilen 18 milyonluk kaynaktan 3 milyonu vatandaşlarımıza ulaşmıştır. Binaların hasar tespitleri 50 ayrı ekip tarafından 7/24 esasına göre çalışılarak 2 gün içerisinde tamamlanmıştır. 4 bölgede toplam 1207 bina, 3 bin 118 bağımsız bölümde hasar tespit çalışmaları yapıldı. Bunlardan ağır hasarlı acil yıkılması gereken ve yıkılmış olan 47 bina ve 99 bağımsız bölüm vardır. Rize’de dere güzergahlarında yapılan çalışmalarda taşkın riski altında olduğu 665 yapı tespit edildi. Bir taraftan bu riskli bölgelerin hızlıca boşaltılmasını sağlarken diğer taraftan yaraların süratle sarılması için tedbirlerimizi alıyoruz. TOKİ ile selden en fazla etkilenen 4 ilçede proje çalışmalarını başlattık. Köylerde yöresel köy evlerimiz, merkezde ise zemin artı 3-4 katı geçmeyecek konutlarımızı inşa edeceğiz. İlk etapta Rize genelinde 15 Temmuz’daki sel felaketinden etkilenen toplam 550 konut inşa edeceğiz. Köylerde altında ahır olan 50 adet köy evi yapacağız. Vatandaşlarımızın ihtiyacı doğrultusunda 5 adet çay evi yapmaya karar verdik. Bir yıl içinde konutlarımızı tamamlayarak vatandaşlarımızı güvenli yuvalarımıza kavuşturacağız. Evleri taşkın riski altındaki vatandaşlarımızı da inşa ettiğimiz konutlara taşıyacağız. Salarha tünelinin de açılışını yapacağız. Rize’de hayatı en kısa sürede normale döndürecek adımları atacağız” dedi.


“ESKİSİNDEN DAHA GÜZEL, KONFORLU VE GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE İMAR EDECEĞİZ”
Selden etkilenen Rizeli, Artvinli vatandaşların müsterih olmalarını isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Devletimiz tüm imkanlarıyla, aracıyla, gereciyle, personeliyle vatandaşının yanındadır. Daha önce yaşanan sel ve deprem felaketinde vatandaşlarımızı sahipsiz bırakmadıysak Rize ve Artvin’deki kardeşlerimizin yaralarını en kısa sürede saracağız. Selden zarar gören tüm ilçe ve köylerimizi eskisinden daha güzel, konforlu ve güvenli bir şekilde imar edeceğiz” şeklinde konuştu.
Konuşmasında küresel ısınma nedeniyle dünyanın dengesinin ve mevsimlerin değiştiğine de vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Allah dünyayı bir mizan yani ölçü ve denge üzerine yaratmıştır. Bu ilahi ölçü korunduğu müddetçe insan huzur, emniyet ve esenlik bulur. Bu dengenin kaybolması halinde de sıkıntılar kaçınılmaz olur. Son yıllarda artan küresel ısınmayla birlikte dengenin bozulmaya başladığına şahit oluyoruz. Pek çok alanda bu bozulmanın etkilerini bizde hissediyoruz. Sadece ülkemizde değil dünyanın hemen her bölgesinde son zamanlarda neler olduğunu izliyorsunuz. 20-25 yıl öncesinin mevsimleriyle günümüzdeki mevsimler arasında dağlar kadar fark var. Ne yazlar eski yaz ne eski kışlar kış” diye konuştu.


“PLANSIZLIĞIN FATURASINI DA ÇOK AĞIR ÖDEMİŞ BİR ÜLKEYİZ”
“Plansızlığın, programsızlığın, öngörüsüzlüğün faturasını da çok ağır ödemiş bir ülkeyiz” diyen Erdoğan, “Geçmişteki iyi örneklerin önderliğinde acı tecrübelerden ders çıkartarak artık kendimize yeni bir yol çizmemiz gerektiğine inanıyorum...Ne olur şurada şu yamaçlarda 5 kat, 10 kat binalar yapmayın. Görüyorsunuz bu çaylıklar azot gübresi ile beraber toprağı ne yapıyor ? eritiyor eritiyor ve o bir balçığa dönüşüyor o balçığa dönüştükten sonra o binalar her an kayma ile karşı karşıya kalıyor. Yaylarımızın, dere yataklarımızın, sahillerimizin, dağlarımızın nehirlerimizin çarpık yapılar ve zihniyet tarafından istila edilmesine göz yummadık. Millet bahçeleri gibi yenilikçi projelerimizle insanlarımıza şehir içinde adeta vahalar oluşturduk” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını ardından Güneysu ilçesinde incelemelerde bulunup Afet Koordinasyon Merkezi’nde brifing aldıktan sonra selin en fazla hasara yol açtığı bir diğer nokta olan Çayeli ilçesinin Büyükköy beldesinde ve son olarak Artvin’in Arhavi ilçesinde havadan ve karadan sel bölgesini gezecek.


“BİZ ÇOK DAHA BÜYÜK FELAKETLERİN ALTINDAN KALKTIK”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin çok büyük felaketlerin üstesinden geldiğini belirterek “Elazığ’da, Van’da burayla mukayese edilemeyecek felaketleri telafi ettik ve burayı haydi haydi hallederiz; Yeter ki cana gelmesin” dedi. Şiddetli yağışlar nedeniyle sel felaketinin yaşandığı Rize ve Artvin’de incelemelerde bulunmak üzere bugün öğle saatlerinde memleketi Rize’nin Güneysu ilçesine gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güneysu ilçesindeki incelemelerinin ardından İl Afet Koordinasyon Merkezi’nde afetle ilgili brifing aldı. Brifing sonrası Erdoğan, helikopterle dün sel felaketi yaşanan Artvin’in Arhavi ilçesine geçti. Havadan incelemelerde bulunan Erdoğan, ardından Yeni Camii balkonundan meydandaki ilçe halkına hitap etti.


“Bugün gördüm ki burada felaketin boyutu çok ileri derecede” diyen Erdoğan “Fakat ne olursa olsun şuanda zarar tespit heyetlerimiz çalışmalarını yaptı ve yapıyorlar. Bu tespitlerle beraber en kısa zamanda sizlere gerekli olan ödemeleri yapmak suretiyle bu zarar tespitinden sizleri kurtarmanın gayreti içerisinde olacağız. Biz çok daha büyük felaketlerin altından kalktık. Elazığ’da, Van’da burayla mukayese edilemeyecek felaketleri telafi ettik ve burayı haydi haydi hallederiz. Yeter ki cana gelmesin” diye konuştu.


“EN UFAK BİR BURADA ÇILGINLIK GÖSTERMEDİLER; DEDİLER Kİ SABIR”
Felaket karşısında Arhavi halkının gösterdiği sabrı takdir eden Erdoğan “Ben Arhavi’nin bu duruşunu canı gönülden alkışlıyorum. Az önce İçişleri Bakanım da onu söyledi. İlk andan itibaren Arhavi hep böyle dimdik durdu. En ufak bir burada çılgınlık göstermediler. Dediler ki sabır ve siz sabrettiniz. Sizin sabrettiğiniz bu yerde idarecileriniz olarak bize düşen de biz de bu sabreden vatandaşlarımıza karşı ne gerekiyorsa elimizden geleni yapacağız. Konut noktasında pek ciddi bir fatura çıkmadı. Daha çok esnaflarımızın nakdi sıkıntıları var. Onları biran önce gidereceğiz. İçişleri, AFAD hep birlikte takip ederek ödemelerini en kısa zaman yaparak sizlere ulaştıracağız” şeklinde konuştu.


“FELAKET İMTİHANDIR”
“Felaket imtihandır. Ona sabretmek o da ayrı bir imtihandır. Arhavi bunu gösterdi” ifadelerini kullanan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şunu bilesiniz ki bu kardeşleriniz de bu tür felaketler karşısında biz pes etmeyiz. İmkanımız ve gücümüz var. Türkiye eski Türkiye değil. Şuanda güçlü bir Türkiye var. Ve bu güçlü Türkiye esnafını darda, yolda bırakmaz bunu böyle biliniz. Şuanda bakanlarım, milletvekillerimiz, valimiz, kaymakamımız, belediye başkanımız hepsi yanımızda. Hep birlikte düze çıkana kadar bu işi halledeceğiz, bu işi bitireceğiz ve böylece de benim Arhavili kardeşlerim Allah devletimizden razı olsun diyene kadar devam edeceğiz. Tekrar ölenlere Allah’tan rahmet, aranmakta olan 2 kardeşimizi de bulmak suretiyle ailelerini huzura kavuştuklarını hep beraber görelim istiyorum. Sağolun, var olun.”

(AA-İHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24