Hain pusunun hesabı sorulacak

Cezaevinde görevli infaz koruma memurlarının servis aracına yönelik dün gerçekleştirilen terör saldırısında şehit olan Cengiz Yiğit gözyaşları ve dualarla uğurlandı. Şehidin tabutunu taşıyan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Ne yaparlarsa yapsınlar inlerine girmeye kararlıyız” derken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da faillerin kısa sürede yakalanıp cezalandırılacağını söyledi. 

Hain pusunun hesabı sorulacak

Bursa'da dün sabah saatlerinde ceza infaz memurlarını taşıyan servise yapılan bombalı saldırının ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Bursa'ya geldi. Soylu ve Bozdağ, olay yerinde inceleme yaptıktan sonra, saldırıda şehit olan 36 yaşındaki Cengiz Yiğit’in cenaze törenine katıldı. 


ADLİYE’DE TÖREN DÜZENLENDİ
Bursa'da cezaevi aracına yönelik bombalı saldırıda şehit olan infaz koruma memuru Cengiz Yiğit (36) Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun da katıldığı cenaze töreninin ardından son yolculuğuna uğurlandı. Şehit Yiğit’in naaşı tören alanına geldiğinde sevenler gözyaşlarını tutamadı. Şehidin eşi ve çocukları son kez tabuta sarıldı..Bursa Adliyesi önündeki törende konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, teröristlerin inlerine girmeye, yaptıklarının hesabını sormaya ve terörü bitirmeye kararlı olduklarını belirtirken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da terör örgütünün terörle mücadelede elde edilen büyük başarılardan sonra kendini ispat etmeye çalışacağını, bir çok eylemi oluşmadan engellediklerini dile getirdi.
Sabah servis otobüsüne yönelik el yapımı bombayla yapılan uzaktan kumandalı saldırıda şehit olan Bursa E Tipi Kapalı Cezaevi'nde görevli infaz koruma memuru Cengiz Yiğit için tören düzenlendi. 3 çocuk babası Yiğit için Bursa Adliyesi önündeki törene iki bakanın yanısıra, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Milletvekilleri, savcı ve hakimler, mesai arkadaşları ve yakınları katıldı. Yiğit'in yakınları al bayrağa sarılı tabutu gördüklerinde gözyaşlarını tutamadılar. Şehidin eşi ve çocukları son kez al bayrağa sarılı tabuta sarıldılar.


ŞEHİT CENGİZ YİĞİT AĞRI’DA DEFNEDİLECEK
Bursa'da cezaevi servis aracına yönelik terör saldırısında şehit olan infaz koruma memuru Cengiz Yiğit'in cenazesi toprağa verilmek üzere memleketi Ağrı'ya gönderildi. Şehidin Türk bayrağına sarılı tabutu, Bursa Adalet Sarayı bahçesinde düzenlenen törenin ardından Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve diğer katılımcılar tarafından omuzlarda taşınarak cenaze aracıyla Yenişehir Havalimanı'na götürüldü.


Havalimanındaki törende ise infaz koruma memurları, şehidin tabutunu omuzlayarak tekbirler eşliğinde askeri uçağa taşıdı. Şehidin ailesi ve yakınları, Bakanlar Bozdağ ve Soylu, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve diğer yetkililerin katıldığı tören sonrası Cengiz Yiğit'in cenazesi, defnedilmek üzere memleketi Ağrı'ya uğurlandı. Bu arada, terör saldırısının yaşandığı Mudanya Yolu Sanayi Caddesi Yeni Karaman Mahallesi mevkisinde ekiplerin çalışması sürüyor. Söz konusu otobüs, bulunduğu yerden vinç yardımıyla kaldırılarak Bursa Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.


SOYLU: "GÜVENLİK GÜÇLERİMİZ HUZUR VE İSTİKRAR İÇİN ÇALIŞIYOR"
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "İnfaz koruma memurlarımızı taşıyan cezaevi aracına Bursa Mudanya Yolu'nda direğin dibine yerleştirilmiş EYP ile saldırı gerçekleşti. EYP'nin uzaktan kumandalı olduğunu değerlendiriyoruz. Bu terör eylemini gerçekleştirenlerle ilgili savcılık, valilik koordinasyonumuzda emniyet teşkilatımız gerekli çalışmaları gerçekleştiriyorlar. Yakın bir zamanda failler ele geçecektir. Umudumuz o yöndedir. Aynı zamanda bu eylemin sonunda bir infaz koruma memuru şehit oldu. Allah rahmet eylesin. Ailesine, ülkemize başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Burada Şehir Hastanesi'nde 5 hastamız var. 4'ü bugün taburcu olabilecek niteliktedir. Zaten 2 tanesi olaydan çok sonra patlamanın etkisi ile müracaatçı oldular. Yine Çekirge Hastanesinde ve Gemlik Devlet Hastanesinde müracaat var. Onlar da bugün itibariyle zannediyorum İl Sağlık Müdürümüzün verdiği bilgi çerçevesinde taburcu olacaklar. Burada bir hastamız var, diz kapağından yaralandı. Bir ameliyat oldu. Diğer tedavileri gerçekleşiyor. Hem şehidimize rahmet diliyoruz. Yaralılarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz" dedi.


"Terör örgütü fırsat kollar. Eğer rehavet içinde olursak bu fırsatı bulduğu andan itibaren de eylem yapmaya çalışır. Birçok eylemi oluşmadan engelliyoruz. Bu eylemle ilgili de yakın zamanda failler bulunacak ve cezalandırılacaktır" diyen Bakan Soylu, "İnanıyorum ki arkadaşlarımızın savcılık, emniyetin soruşturması yakın zamanda netice bulacaktır. Yakın zamanda kamuoyuna bunun bilgisini vermek nasip olur. Etrafımızdaki coğrafya elbette ki Türkiye'nin için de bu riskle her zaman karşı karşıya olduğumuzu söylememiz gerekir. Terör örgütü özellikle terörle mücadelede elde edilen büyük başarılardan sonra kendini ispat etmeye çalışacaktır. Önümüzdeki dönemde özellikle Türkiye'nin iç istikrar ve huzurunu bozmaya yönelik birçok eylem beklentisi bize istihbari olarak sürekli iletiliyor. Ancak bu konuda Türkiye'de milletimiz emin olsun tüm güvenlik güçlerimizle huzur ve istikrarın devamı için bu tip eylemlerin de oluşmadan engellenmesi için gayret ve çalışmalar yürütmektedir. Teröre hiçbir şekilde fırsat verilmeyecek. Ufak hücrelerinde tamamen kökünün kazınacağını bu vesile aziz milletimize bildirmek isterim. Allah terörle mücadele eden tüm birimlerimizi korusun" diye konuştu.


BOZDAĞ: "YAKALANACAKLAR VE YARGIYA TESLİM EDİLECEKLERDİR"
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise, "Sabah meydana gelen patlama sonucu bir infaz koruma memuru şehit oldu. 7 memur yaralandı. Bakanımızla beraber önce olay yeri ve yaralıları ziyaret ettik. Şehit olan infaz koruma memurumuz Cengiz Yiğit'e Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun. İlk elde edilen verilen bu saldırının bir terör saldırısı olduğunu gösteriyor. Hem güvenlik güçlerimiz hem adli birimler gerekli tahkikatı enine boyuna yapıyorlar. Bunun sonucunda da detaylı açıklamalar kamuoyu ile paylaşılacaktır. Ancak şu kadarını ifade etmek gerekirse bunlar nereye giderse gitsinler en kısa sürede güvenlik güçleri tarafından yakalanacak ve yargıya teslim edileceklerdir. Ben bu olayın da kısa süre içinde aydınlatılacağını yürekten inanıyorum. Devletimizin ilgili birimleri bu olayın gerçekleştirilen failler veya faillerle ilgili tahkikat içindedir. Bunu yapanların yakalandıklarına dair haberleri kamuoyu ile paylaşacağız diye temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.


"TUTUKLU VE HÜKÜMLÜLER DEVLETİMİZE EMANETTİR"
Bozdağ konuşmasına şöyle devam etti: "Son zamanlarda Türkiye'de ceza ve tevkif evlerinde işkence ve kötü muamele olduğuna dair iftiraları kamuoyunda bol bol dillendiren çevreler var. O çevreleri Bursa medyası da Türk halkı da iyi tanıyor. Biz buradan bir kez daha ifade edelim Türkiye Cumhuriyeti Devleti cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlüleri devletimize emanettir. Onların yaşamından, sağlığından, barınmasından devlet olarak sorumluyuz. Gardiyanlarımız, infaz koruma memurları da onların güvenliği ve ihtiyaçlarını gidermek için görev yapmaktadır. Zaman zaman uluslararası bazı raporlarda ve en son ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yayınladığı raporda maalesef terör örgütlerinin iftiraları hakikat gibi raporlara yazılıyor ve kamuoyu ile paylaşılıyor. Biz çok net söylüyoruz. Türkiye cezaevlerinde işkence yoktur. Türkiye cezaevlerinde kötü muamele yoktur. Vardır diyen isim versin, cezaevi adı versin, biz tahkikatını yapalım. Hükümet olarak AK Parti iktidarları döneminde geçmişte, 2005 döneminde bize ceza kanuna koyduğumuz düzenleme ile işkence ve kötü muamelede zaman aşımını kaldırmış bir ülkeyiz. Şu demek bu, 10-20-50 sene de geçse işkence ve kötü muamele hakkında soruşturmaya muhatap olan zaman aşımından yararlanamaz. Eğer öyle bir şey varsa da yargılanır ve cezasını Türk adaleti verir. Türkiye bu konuda şeffaf ve nettir."


"PKK, FETÖ, DHKP-C TERÖR ÖRGÜTLERİ SON BİR AYDIR İFTİRA PROPAGANDASI YAPIYOR"
"Terör örgütleri son zamanda sosyal medya ve bazı siyasi partilerin konuşmacıları vasıtasıyla yoğun bir şekilde böyle iftiraları tekrar söylemektedirler. Buradan bir kez daha söylüyoruz şeffaf, açık ve netiz" diyerek sözlerine devam eden Bakan Bozdağ, "Bunu söyleyenler bunu ispat etmelidir. Yoksa iftiralarla Türkiye'yi karalamaktan vazgeçmelidirler. Biz bu olaylarla ilgili açıklamalarımızı her yerde yapıyoruz. Bizim cezaevindeki infaz sistemi dünyanın en iyi sistemlerinden bir tanesidir. Şeffaflık, netlik, denetlenebilirlik, insan hakları ve hukuka riayet edilirlik ve diğer tüm imkanlar bakımından hem uluslararası denetime hem de kamuoyu denetimine açıktır. İzleme kurulları tarafından ayrıca denetimler yapılmaktadır. Bu olay üzerinden cezaevlerinde işkence ve kötü muamele olduğunu bunun neticesinde bu olayları yaptığını söyleyen bir takım hesapları da görüyorsunuz. Bu terör örgütlerinin propagandasıdır. Özellikle PKK, FETÖ, DHKP-C terör örgütleri son bir aydır cezaevleri üzerine yoğun bir iftira kampanyası sürdürmektedirler. Onlar iftiradan usanmadılar, biz de onların iftira olduklarını anlatmaktan geri kalmadık. Şehidimize tekrar Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifa diliyorum. İnşallah böyle bir olay bir daha yaşanmaz" şeklinde konuştu.


 (AA-İHA)
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24