Haklı çıkmaktan yorulduk! Faizsiz konut şirketleri patladı!

Faizsiz kredisiz ev araba vaadiyle on binlerce kişinin umutlarını istismar eden tasarruf finans firmalarından 29’u için BDDK tasfiye kararı verdi. Bu firmalara para kaptıran mağdurların sayısı ise henüz belli değil. Bursa Şehir Gazetesi yıllardır bu firmalarla ilgili yaptığı haberlerle büyük tehlikeyi yazdı ancak felaket bağıra bağıra yine umutları istismar edilen insanları buldu. 

Haklı çıkmaktan yorulduk! Faizsiz konut şirketleri patladı!


Yıllardır kredisiz faizsiz kira öder gibi ev sahibi yapmayı vaad eden ve son yıllarda mantar gibi türeyen katılım finans kuruluşlarından 29’u tasfiye ediliyor. Şu anda sadece 6 firma BDDK’dan geçer not aldı. Ve ne yazık ki yine on binlerce mağdur insan ortaya çıkacak. Bu firmalara güvenerek para yatıran vatandaşların paralarını geri alıp alamayacağı şimdilik belirsizliğini koruyor. Sektörde Emin Evim, Fuzul Ev, Sinpaş, İmece, Katılımevim, Çözüm ve Birevim devam edecek. 


BDDK’DAN ÜST ÜSTE AÇIKLAMALAR
BDDK dün sabah saatlerinde yaptığı açıklama ile 21 şirketin intibak taleplerinin reddedildiğini açıkladı.  Sonrasında BDDK ikinci bir açıklama daha yaparak intibak başvurusunda bulunan tasarruf finansman şirketlerinden 6'sının intibak sürecinin devam ettirilmesine, 8'inin ise iradi tasfiyeye yönlendirilmesine karar verildiğini duyurdu.  Söz konusu 21 şirketin listesinin Resmi Gazete'nin dünkü mükerrer sayısında yayımlandığı aktarılan açıklamada, "Kurumumuza intibak başvurusunda bulunan diğer şirketlerden 6'sının intibak sürecinin devam ettirilmesine, 8'inin ise iradi tasfiyeye yönlendirilmesine karar verilmiştir. Söz konusu kararlar titizlikle yapılan intibak incelemesi kapsamında kurumumuzca ulaşılan tespitler ışığında alınmış olup devam eden süreçte tasarruf sahiplerinin hak ve menfaatlerinin korunması için gerekli tüm işlemler ilgisine göre tasfiye komisyonu ve kurumumuzca ivedilikle alınacaktır." ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, intibak incelemesi süren şirketler bakımından BDDK değerlendirmelerinin devam ettiği, bu şirketlerin faaliyetleri noktasında bir kısıtlama bulunmadığı vurgulandı.


GÜNDEME BOMBA GİBİ DÜŞTÜ
Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman ve Tasarruf Finansman Şirketleri Kanununda yapılan değişiklik ile tasarruf finansman şirketlerinin denetim ve gözetiminin BDDK tarafından yapılacağının hüküm altına alınması üzerine Kurul vatandaşların hak ve menfaatlerinin korunması için denetimler gerçekleştirdi. BDDK'nın yaptığı denetimler sonucu intibak taleplerinin reddi ve tasfiyelerine karar verilen tasarruf finansman şirketlerinin listesi, Resmi Gazete'nin bugünkü mükerrer sayısında yayımlandı. Buna göre Kurul, intibak şartlarını sağlamayan 21 şirketin tasfiyesine karar kıldı. İntibak şartlarını taşımayan ve tasfiyesine karar verilen şirketlere BDDK ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından Tasfiye Komisyonu atanacak. BDDK'dan yapılan açıklamada, süresi içinde intibak talebinde bulunan diğer 14 şirketin intibak taleplerine ilişkin değerlendirme sürecinin devam ettiği belirtilerek, intibak sürecindeki bu şirketlerin tasarruf finansman faaliyetlerine devam edebileceği vurgulandı. BDDK, daha önce yaptığı açıklamalar ile halihazırda tasarruf finansman faaliyeti yürüten şirketlerin 7 Nisan 2021'e kadar BDDK'ya başvuruda bulunmalarının zorunlu olduğunu, başvuruda bulunmayanlar hakkında "izinsiz faaliyette bulunmak" suçundan işlem tesis edileceğini bildirmişti. Kurum ayrıca, 7 Nisan'dan önce BDDK'ya intibak talebiyle başvuruda bulunup intibak talebi onaylanarak faaliyetlerine devamı uygun görülen şirketlerin sektörde faaliyetlerine devam edeceğini, buna karşılık intibak talebi reddedilen şirketlerin ise ret kararından itibaren yeni bir yükümlülük altına giremeyeceğini duyurmuştu.


İntibak talepleri reddedilen ve tasfiyelerine karar verilen şirketlerin listesi şöyle:
1  
 İktisatevim Gayrimenkul AŞ
2    Vizyonevim Gayrimenkul Otomotiv İletişim Pazarlama San. Tic. AŞ
3    Doğruevim Gayrimenkul Organizasyon AŞ
4    Finansevim Gayrimenkul Otomotiv İletişim Organizasyon Paz. San. ve Tic. AŞ
5    Birikimevim Gayrimenkul Organizasyon AŞ
   Finalevim Gayrimenkul Otomotiv Organizasyon AŞ
7    Yaşamevim Gayrimenkul AŞ
8    HH Aydın Yatırım Holding AŞ
9    İhtiyaçevim Gayrimenkul Oto. İlet. Org. Paz. San. ve Tic. AŞ
10    Varlıkevim Gayrimenkul AŞ
11    İstek Evim Gayrimenkul Oto. Paz. ve Tic. AŞ
12    İkizlerevim Yatırım Gayrimenkul AŞ
13    Destekevim Gayrimenkul İnşaat Taahhüt Otomotiv Organizasyon Sanayi Ticaret AŞ
14    Gerçekevim Gayrimenkul Oto. İlet. Org. Paz. San. ve Tic. AŞ
15    Değer Tasarruf Gayrimenkul AŞ
16    Önceevim Gayrimenkul Oto. Paz. San. Tic. AŞ
17    Morevim Tasarruf Gayrimenkul Oto. Ener. Org. Ve Paz. Tic. AŞ
18    Hedefevim Gayrimenkul Otomotiv ve Tic. AŞ
19    Gelecek Tasarruf Gayrimenkul Oto. Ve Org. AŞ
20    Birlikbirikim Gayrimenkul Org. İlet. Oto. Paz. San. Ve Tic. AŞ
21    Tasarruf Organizasyon ve Gayrimenkul Paz. AŞ

İradi tasfiyeye yönlendirilen 8 tasarruf finansman şirketi de şöyle:
1-Güvence Tasarruf Gayrimenkul Otomotiv Organizasyon Pazarlama Ticaret AŞ    İradi tasfiye
2-Benimevim Gayrimenkul ve Menkul Değerler Alım Satım Organizasyonlar AŞ    İradi tasfiye
3-Yenievim Tasarrufu Gayrimenkul Otomotiv İletişim Organizasyon Pazarlama Sanayi Ticaret. AŞ    İradi tasfiye
4-Gayrimenkul Otomotiv İletişim Organizasyon Pazarlama ve Ticaret AŞ    İradi tasfiye
5-Kumbaraevim Organisyon ve Gayrimenkul Pazarlama Sanayi ve Ticaret AŞ    İradi tasfiye
6-Umutevim Yatırım Organizasyon AŞ    İradi tasfiye
7-Ezogelin Tasarruf Gayrimenkul Yatırım Sanayi ve Ticaret AŞ    İradi tasfiye
8-Pamuk Evim Organizasyon Gayrimenkul Oto. İnş. Müh. Mimarlık Turz. Katılım İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret AŞ

Deniz AKIN
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24