İslam’da birlik ve beraberliğin önemi

06.12.2018

Önemli olan kalıpların değil, kalplerin birliğidir. Musa Aleyhisselam’a Cenabı Hak benim en çok sevdiğim ibadet hangisidir bilir misin? Diye sormuş. Musa As. Yarabbi en doğrusunu sen bilirsin sen söyler misin diye cevap vermiş, Cenabı Hak’ta benim en çok sevdiğim ibadet benim sevdiklerimi sevmek ve benim sevmediklerimi sevmemektir buyurmuştur. Biz Müslümanlar birbirimizi sevmez, desteklemez ve korumazsak bizi kimse korumaz. Bu sevgi fertler arasında olduğu gibi cemiyetler, cemaatler hatta İslam ülkeleri arasında tesis edilmelidir. Aksi halde fertler de, cemiyetler de, cemaatler de, İslam ülkeleri de huzur bulamazlar.

Cemaatler de, her cemaat mensubu mensup olduğu cemaatin en faydalı cemaat olduğunu söylemesi hakkıdır fakat diğer cemaatleri ve cemiyetleri kötülemesi hatta tekfir etmesi çok büyük bir yanlışlıktır.  Müslümanlardaki bazı başıbozukluk hilafetin kalkmasıyla zirveye ulaşmıştır. Bu durum sadece İslam düşmanlarının işine yaramaktadır.

Sevgili Peygamberimiz ‘’El küfrü milletün vahide’’ yani küfür bir millettir buyurmuştur. Ayeti Celile’de de şöyle buyruluyor; ‘’ Habibim Yahudi ve Nasara ne şimdi ne de gelecekte kesinlikle senden razı olmayacaklardır. Ta ki onlara tabi olmadıkça, Habibim onlara söyle ki Allah’ın yolu en doğru yoldur Allah katında hak din de sadece İslam dinidir. Bu hak yolu bırakır onların batıl ve sapık yollarına tabi olursan Allah senin dostun ve yardımcın olmaz.’’ (Bakara/120)

Bu ayet hareket tarzımızı açıkça ortaya koymasına rağmen yukarda zikrettiğim tehlikeler maalesef devam etmektedir. İslam dininin kebesi olarak bilinen Mekke ve Medine’nin idaresi tamamen gayri Müslimlerin eline geçmiş Müslümanlardan toplanan paralar maalesef Amerika’ya ve diğer Hıristiyan ülkelere oluk oluk akıyor.

Melun Selman Bin Muhammet ve birçok İslam ülkesinin idarecileri Müslümanların kanıyla beslenmektedir ve taht kavgası içindedirler.  Arakan da Müslüman kanı oluk oluk akarken, çocuklar açlıktan ölürken Arabistan’ın öncülüğündeki kuvvetler Yemen’de Müslümanlara kan kusturmaktadır. Bütün bu feci olaylar olurken Türkiye hariç İslam ülkelerinden ses çıkmamaktadır. Bu gidişin sonu ilgisiz kalan İslam ülkelerinin de yok olmasına sebep olacaktır. Cemiyetler ve cemaatler arasında birlik beraberlik hatta fertler arasında insani ve İslami bir dayanışma maalesef yok.

Cami cemaatinin ekseriyeti, İslami şuurdan mahrum durumda. Birçok sakallı hacı efendiler faizi kemali afiyetle yiyorlar, siyasi alanda da İslam düşmanları ile iş birliği yapmaktan çekinmiyorlar. Allah akıl, fikir her şeyden önce de İslami şuur ihsan eylesin. Şuursuzca kılınan bin rekât namazdan şuurluca kılınan iki rekât namaz daha hayırlıdır.

Bir ayet meali ile yazımı sonlandırmış olayım. Cenabı Hak şöyle buyuruyor; ‘’Ey müminler Allah’ın ipine (Kuran’a) toptan sarılın asla tefrikaya düşmeyin. Allah’ın sizin üzerinizde olan nimetlerini düşünün çünkü siz düşman iken Allah kalplerinizi birleştirdi artık siz kardeş oldunuz. Cehennem çukurunun tam kenarına gelmişken Allah sizi kurtardı Allah size ayetlerini böylece beyan ediyor. Umulur ki hidayete erersiniz’’ (Ali İmran/103)

Ayetlerden anlaşılan mana mümin olarak birbirimizi sevmemiz yardımlaşmamız Allah ve Kuran düşmanları ile beraber olmamamızdır.

Selam Hakka Tabi olanlara…

İlginizi Çekebilir

Bursa’da zehir tacirlerine operasyon!

Bursa’da narkotik ekiplerinin yaptığı operasyonda 3 kişi gözaltına alınırken, yüklü miktarda uyuşturucu ele geçirildi.  Bursa ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir