Kabe'de 60 yıl sonra ilk!

Kabe'nin iç kiliti yaklaşık 60 yıl aradan sonra Mekke Bölge Emiri Prens Halid el-Faysal'ın katıldığı Kabe'nin içinin yıkanma merasiminin ard

Kabe'de 60 yıl sonra ilk!
Kabe'nin iç kiliti yaklaşık 60 yıl aradan sonra Mekke Bölge Emiri Prens Halid el-Faysal'ın katıldığı Kabe'nin içinin yıkanma merasiminin ardından Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz'in şahsi nafakasından özel saf altından yaptırılan kilitle değiştirildi.


Al-Eşşeybiy ailesi başkanı Abdulkadir Al-Eşşeybiy, Kabe'nin anahtarını Kabe örtüsünün yapıldığı fabrikada el ile üretilen özel bir kesede muhafaza ettiğini belirtti. Abdulkadir Al-Eşşeybiy sözlerine şöyle devam etti: "Anahtar güvenli bir yerde ve şimdiye kadar hiç kaybetmedik. Ancak bazı tarih kitaplarında birinin bu anahtarı çalmaya kalkıştığı ve yakalandığına işaret etmektedir."

Tarihi bilgilerde Abbasiler, Memlükiler ve Osmanlı dönemindeki Halife ve Padişahlar bu kilit ve anahtarları bazı münasebetlerde ve Kabe'nin onarımı için Kabe kapısının açılması ve kapanması için gönderdikleri belirtiliyor.

Osmanlı döneminde son Kabe kilit ve anahtarının yapılması emrini Sultan Abdülhamit tarafından verildi.

Osmanlı döneminde yaptırılan Kabe kilit ve anahtarı Hicri 1309 yılında Sultan Abdulhamit'in emriyle yapıldı. Bu kilit ve anahtar Suudi dönemine kadar Kabe'nin kapısında kaldı. Ancak Hicri 1398 yılında Suudi Arabistan Kralı Halid bin Abdülaziz el-Suud'un Kabe kapısının değiştirilmesini emretmesiyle birlikte kilit ve anahtar değişmiş oldu. Bu kilit ve anahtarda geçtiğimiz günlerde değiştirildi. Yeni kilit ve anahtarın özellikleri ise Sultan Abdülhamit döneminde yaptırılanla aynı olduğu belirtildi.

Mekke'den yayın yapan bir internet sitesinde Kabe anahtarlarından birinin 12. yüzyılda yapılan bir açık artırmada 18,1 milyon dolara alıcı bulmasıyla İslami Sanat eserleri arasında yeni bir rekora imza attığı ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2012, 19:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8