Karavan tutkunlarının rotası Bursa oldu

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Orhaneli Belediyesi ve Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği’nin girişimleri ile Orhaneli Karagöz Mesire Alanı’nda düzenlenen Bursa Kamp ve Karavan Festivali, Türkiye'nin farklı illerinden gelen 200'ü aşkın karavan tutkununu buluşturdu.

Karavan tutkunlarının rotası Bursa oldu

Kadir Umut PEHLİVAN

Orhaneli Karagöz Mesire Alanı, Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen 200’ü aşkın kamp ve karavancıya ev sahipliği yaptı. Uludağ'ın güney yamaçlarındaki çam ormanı içindeki alana yerleşen kamp ve karavancılar eşsiz Uludağ manzarasının keyfini yaşarken, etkinlik kapsamındaki Yöresel Ürünler Şenliği sayesinde bölgede organik olarak üretilen ürünler de konukların damağına ayrı bir lezzet sundu. 


ORHANELİ İLE BAŞLADI, HARMANCIK’LA SÜRECEK
Bursa nüfusunun sadece yüzde 1,5'unu oluşturan dağ ilçelerinin doğa turizmi için büyük bir hazine olduğunu belirten Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, bu alanda önemli yatırımlar yaptıklarını söyledi. Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla Orhaneli Belediyesi tarafından Türkiye'nin en önemli rafting parkurlarından birinin Orhaneli'ye kazandırıldığını hatırlatan Başkan Aktaş, kamp ve karavan tutkunlarını Bursa'da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını vurguladı. Aktaş, özellikle pandemi süreci ile birlikte insanların artık tatillerini otellerde değerlendirmek yerine doğaya yöneldiğini dile getirdi. Başkan Aktaş yaptığı konuşmada, doğa turizmine yönelik gelecek planlarına dair şunları söyledi: "Kamp karavan festivaline bu yıl Orhaneli'de başladık, önümüzdeki yıl Harmancık'ta olacak. Birkaç yıl içinde yapacağımız çalışmalarla bu bölgedeki değişimi her birlikte göreceğiz. Ülkemizin 81 ili de güzel ancak Bursa'mız ayrı bir güzel. Bizim turizmle ilgili derdimiz heyecanımız var. Kamp ve karavan tutkunlarını burada ağırlamak bizim için büyük bir mutluluk." 


“DAĞ İLÇELERİNİN POTANSİYELİ DÜNYAYA HİZMET VERECEK KAPASİTEDE”
Bursa Milletvekili Osman Mesten de ihracatta Türkiye'nin ilk üç kentinde biri olan, sanayi, tarım ve ticarette güçlü bir kent olan Bursa'nın turizmden halk ettiğini alamadığını hatırlattı. Bursa'nın sayısız doğal güzelliğe sahip olduğunu dile getiren Mesten, dağ ilçelerinin doğa turizminde dünyanın gözdesi olabileceğini belirterek şöyle konuştu: "Turizmde biraz daha çabaya ihtiyaç var. Geçtiğimiz aylarda açtığımız rafting parkuru Türkiye'nin en önemli alanlarından biri haline geldi. Keles, Orhaneli, Büyükorhan ve Harmancık dört dağ ilçemiz kırsal turizm anlamında ülkemize hatta dünyaya hizmet edebilecek potansiyele sahip. Bu konuda Büyükşehir Belediyemiz ve ilçe belediyelerimizin önemli çalışmaları var. Bu nedenle  geleceğe umutla bakıyoruz." 


AYKURT: “FESTİVALİ GELENEKSELLEŞTİRMEK İSTİYORUZ”
Festivalin yapıldığı Karagöz Piknik Alanı'nın doğal bir cazibe merkezi olduğunu hatırlatan Orhaneli Belediye Başkanı Ali Aykurt da Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan restoran ve bungalov evlerin tamamlanmak üzere olduğunu, yine bu kış yapacakları alandaki hizmet birimlerinin yenilenmesi çalışmalarıyla bölgenin tam bir çekim merkezi haline geleceğini kaydetti. Büyükşehir Belediyesi'nin destekleriyle Haziran ayında hizmete açtıkları rafting parkuruna bu kadar kısa sürede 1000'i aşkın yabancı turist geldiğini söyleyen Başkan Aykurt, festivale ve ilçenin doğa turizmi alanındaki potansiyeline dair şunları söyledi: “Raftingten sonra ilçemizi doğa turizmiyle buluşturmak için yaptığımız icraatlardan birini daha gerçekleştirdik, önümüzdeki günlerde de doğa turizmi adına yapılması gereken tüm faaliyetler Orhaneli’mizde can bulacak. 3 milyon 100 bine ulaşan Bursa nüfusunu nefes alan doğal güzellikleriyle ilçemizde buluşturmaya devam edeceğiz. Orhaneli Belediyesi olarak artık her yıl eylül ayının ilk haftasını Karavan Kamp Festivali olarak düzenleyeceğiz, böylece festivalimizi gelenekselleştireceğiz. Festivale yurt içi ve yurtdışından gelen konuklarımız yöresel ürünleri tatma ve bu lezzetleri üreten köylülerimizi tanıma fırsatı buldu. Buraya gelenlerin memnuniyetle ayrılması önümüzdeki yıl için en güzel bir tanıtım olacak.”


Bir Tutkudur Kamp ve Karavan Derneği Başkanı Hayriye Yıldız, Bursa Kamp ve Karavan Derneği Başkanı Eray Çakın ile Ulusal Kamp Karavan Federasyonu Başkanı Leyla Özdağ da böyle bir etkinlikle kamp ve karavancıları buluşturdukları için Büyükşehir ve Orhaneli Belediyesi'ne teşekkür etti. Başkan Aktaş, söyleşi programlarıyla festivale ayrı bir renk katan sosyal medya fenomenleri Letsgokaravan, ZOE Bus Lıfe ve Hikmet Dayı, Rotasız Baran ile Hello People'a teşekkür plaketi verdi. Başkan Aktaş, açılış töreninin ardından protokol üyeleriyle birlikte yöresel ürün stantlarını gezdi. Başkan Aktaş, ayrıca Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nca kurulan stantta davetlilere meyve fidanı dağıttı.


ORGANİK KENT LEZZETLERİ TANITILDI
Organik Ürünler Şenliği kapsamında Bursa’da gıda üretimi yapan kadın kooperatifleri ile Orhaneli, Harmancık, Büyükorhan ve Keles bölgelerinde yetiştirilen tarım ürünlerinin de tanıtımı yapıldı. Festival kapsamında oluşturulan gıda alanında festivale katılan kamp ve karavancılar yemek ve içecek ihtiyaçlarını organik ürünlerle temin etme imkanı buldu. Şenliğin açılış törende ise Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nun Yok Yere Temaşa ekibi gösterileriyle doğa tutkunlarına keyifli anlar yaşattı. Bursa Kamp ve Karavan Festivali'nin açılış törenine Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın yanı sıra Bursa Milletvekili Osman Mesten, Orhaneli Belediye Başkanı Ali Aykurt, Büyükorhan Belediye Başkanı Ahmet Korkmaz ve Harmancık Belediye Başkanı Yılmaz Ataş da katıldı.
 

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2021, 20:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24