Sofralık zeytine zam yok!

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, sofralık zeytin fiyatlarında rekora ulaşan artış haberlerinin gerçeği yansıtmadığını belirterek

Sofralık zeytine zam yok!

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, sofralık zeytin fiyatlarında rekora ulaşan artış haberlerinin gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Ramazan sofralarımızın vazgeçilmezi olan zeytinde fiyat artışı olmayacak. Tüketicilerimiz Marmarabirlik ürünlerini uygun fiyatlarla alarak güvenle tüketebilirler” dedi.
Başkan Asa, Marmarabirlik’in planlı ürün alımları, düzenli stoklar ve yeni pazarlarla birlikte ürün alım ve satış rakamlarını rekor düzeylere çıkardığını belirterek, “2014’te rekor satış rakamlarına ulaşarak 36 bin 200 ton zeytin sattık. 2015 yıl sonu satış hedefimizi ise 40 bin ton olarak belirledik. Belirlediğimiz satış stratejileri çerçevesinde sofralık zeytinde fiyat artışı olmayacaktır. Özellikle gıda fiyatlarının arttığı Ramazan ayında Marmarabirlik ürünlerini aynı fiyatlardan tüketiciye sunmaya devam edeceğiz. Tüketiciler, sahur ve iftar sofralarının vazgeçilmezi olan zeytini uygun fiyatlarla bulabilir, Marmarabirlik ürünlerini güvenle tüketebilirler” diye konuştu.
5 YILDA YÜZDE 25 BÜYÜME
Zeytin ve zeytinyağı ihracatının çakıldığı yönündeki haberleri de değerlendiren Asa, Marmarabirlik’in son 5 yılda yeşil ve siyah zeytinde yapılan toplam ihracatın yüzde 10’luk büyüme oranını geride bırakarak, yüzde 25’lik büyüme gerçekleştirdiğini söyledi. Başkan Asa, Marmarabirlik’in 2009 yılında 13 milyon dolar ihracat yaparken, 2014 yılında 25 milyon dolar seviyesinde ihracat gerçekleştirdiğini, 2015 yılında ise bu rakamın 30 milyon dolara ulaşmasını beklediklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:
“2009 yılında ortalama 4 bin ton olan ihracatımız bugün itibariyle 5 bin 500 tonlara ulaşırken, 2015 sonunda ise Avrupa’ya yapılacak ihracatla birlikte 6 bin tonun üzerinde ihracat yapmayı hedefliyoruz. 2010 yılından itibaren Türkiye genelinde yeşil ve siyah zeytin ihracatında yüzde 10 büyüme görülürken, Marmarabirlik’te bu oran yüzde 25’lere ulaşmıştır. Bu da göstermektedir ki geçen 5 yılda her alanda olduğu gibi ihracatta da istikrarlı büyümeyi sürdüren Marmarabirlik, sağlıklı ve doğal ürünlerini uygun fiyatlarla tüketiciye sunmaya devam edecektir.”
İHRACATIN YÜZDE 94’Ü AMBALAJLI
Ülke genelinde yeşil ve siyah zeytin ihracatının yüzde 27’sinin dökme, yüzde 73’ünün ambalajlı olarak yapıldığını vurgulayan Asa, Marmarabirlik’in ihracatının yüzde 94’ünün ambalajlı ürün satışlarından oluştuğunu kaydetti. Asa, ihracatın azalmasındaki en büyük etkenin merdiven altı üretimin artması ve kalitenin azalması olduğuna dikkat çekerek, sağlıklı, doğal ve ambalajlı ürün satan Marmarabirlik’in, hem yurtiçi hem de yurtdışında satış rakamlarını artırdığını kaydetti.
ARTIŞIN NEDENİ DÜŞÜK REKOLTE
Asa, zeytinyağı fiyatlarındaki artışın ise geçtiğimiz yıl rekoltenin düşük seviyelerde gerçekleşmesinden kaynaklandığına işaret ederek, “Sezon başında Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nin rekolte tahmini 190 bin ton olarak açıklanmış ancak üretim rakamları beklentinin oldukça altında kalmıştır. TSE sınıflandırmasına göre zeytinyağı, içerdiği asit oranına göre sınıflara ayrılmaktadır. Rekoltenin tahminlerin altında kalması nedeniyle asit oranı 0.8’e kadar olan naturel sızma ve naturel birinci zeytinyağının üretimi az olmuş, az olan üretime talep fazla olmuş ve dolayısıyla fiyat artışı yaşanmıştır. Fiyat artışının asıl sebebi budur. Bu yıl normalin üzerinde seyreden zeytinyağı fiyatları, ekim-kasım aylarında başlayacak hasatla birlikte normal seviyeye gelecektir” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2015, 18:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19