Sosyal belediyecilik böyle olur: Kestel’de ekmek 2,5 yıldır 1 lira!

Kestel Belediyesi bünyesindeki modern üretim tesisinde hazırlanarak 1 liraya satılan 400 gram ekmek, artan ham madde fiyatlarına rağmen yine zamsız bir şekilde sofralara ulaşıyor. Kestel Belediyesi sadece ekmekle değil tüm sosyal projeleri ile örnek bir belediye modeli haline geliyor. 

Sosyal belediyecilik böyle olur: Kestel’de ekmek 2,5 yıldır 1 lira!

Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, 400 gram ekmeği artan ham madde fiyatlarına rağmen 1 liradan satarak, Türkiye’nin en ucuz ekmeğini satan ilçe olmanın özelliğini koruyacaklarını belirtirken, bir çok ilçe sakininin ekmeğe zam istediğinin altını çizdi.


GÜNLÜK 5 BİN EKMEK ÜRETİLİYOR
Kestel Belediyesi bünyesindeki üretim tesisinde hazırlanan 400 gramlık ekmekler, vatandaşların sofrasına 2,5 yıldır 1 liradan sunuluyor. Ekmekler, yenilenen üretim tesisinde temizlik ve hijyen kurallarına uygun şekilde hazırlanırken, fırın ve üretim tesisi çalışanlarının da düzenli olarak sağlık muayeneleri gerçekleştiriliyor. Günlük 5 bin ekmek üretiminin yapıldığı tesiste, 9 farklı çeşit ekmek vatandaşlara sunuluyor. Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, Kestellilere 2,5 yıldır 1 liradan satılan 400 gram ekmeğin, artan ham madde fiyatlarına rağmen zamsız ve aynı gramajda satılmaya devam edileceğinin müjdesini verdi. Konuya ilişkin konuşan Başkan Tanır, ‘’Geçtiğimiz seçim döneminde ekmek fiyatlarını düşüreceğimizi hemşehrilerimize duyurmuştuk. Göreve geldik, gerekli alt yapı çalışmalarımızı yaptık ve 400 gram ekmeği 1 liraya düşürme kararı aldık. Gramajından, kalitesinden hiçbir şekilde ödün vermedik. Türkiye'nin en ucuz ekmeğini vatandaşlarımız ile buluşturuyoruz. Bu durum bizi çok mutlu ediyor. Biz, Kestel Belediyesi olarak hemşehrilerimizin sofrasına, bütçesine katkı sunmak için her zaman en düşük fiyat garantisi veriyoruz. Hedefimiz, dönem sonuna kadar 400 gram ekmeği 1 liradan hemşehrilerimiz ile buluşturarak, Türkiye’nin en ucuz ekmeğini sofralara ulaştırma özelliğini korumak’’ dedi.

‘’EKMEĞE ZAM YAPMAMIZI İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ VAR’’
Günlük ortalama 2 bin 500 ailenin sofrasına ekmek ulaştığının altını çizen Başkan Tanır, ‘’Günlük 5 bin ekmek üretimi yapıyoruz, bu ekmeklerimiz 5 farklı satış noktasında satışa sunuluyor. Vatandaşlarımız ekmek sayısının arttırılmasını, yetmediğini söylüyor. Ancak ilçemizde fırıncı esnaflarımız var. Bizler, bu fırıncı esnaflarımızı da korumak, kollamak zorundayız. Günlük üretim sayımızı arttırdığımızda fırıncı esnafımız mağdur olacak. Bu yola çıktığımızda, onlarla istişare edip sayıyı düşük ve sabit tutacağımızın sözünü vermiştik. Hemşehrilerimizden özür diliyoruz, yoğunluktan dolayı zaman zaman kuyruklar yaşanıyor. Vatandaşlarımızın bu fiyat politikamız hakkında düşünceleri genel manada çok güzel. Ancak bazı vatandaşlarımız rağbetin azaltılması için ekmeğe zam yapmamızı istiyor. Enteresandır ki ekmeğe zam isteyen vatandaşlarımız var’’ diye konuştu.


KESTEL’DE SOSYAL YARDIMLAR
Kestel Belediyesi sosyal yardımlar noktasında da örnek oluyor. Belediye ihtiyaç sahiplerine 7 bin paket erzak yardımında bulundu. Her ay 230 aileye 175 TL olmak üzere Sevgi Kart projesi ile 700 bin liralık gıda yardımında bulundu. Her gün yine 45 aileye 250 kişilik sıcak yemek ulaştırılıyor. Tam bin 947vatandaşın 497.670,34 TL tutarındaki elektrik faturası, bin 686 vatandaşın da 255.604, 50 TL tutarındaki su faturası belediye tarafından ödendi. Ve belediye geçtiğimiz aylarda ihtiyaç sahibi vatandaşların 19 bakkala olan 150 bin liralık borcunu da kapattı. 12 sınıf öğrencilerine yönelik başlatılan proje ile bin 60 gence 4 GB internet yüklenirken, bin 500 bebeğe de hoş geldin bebek kiti hediye edildi. 60 aileye soba, 500 öğrenciye okul forması yaptırılırken 12 bin kalemlik seti öğrencilere dağıtıldı. Cenaze ve taziyelere 54 bin cantık gönderilirken, vatandaşlardın özel gün ve cemiyetleri için de masa sandalye desteği veriliyor. 83 öksüz ve yetin çocuğun istekleri karşılanırken, 150 çocuğa bayramlık15 aileye de askeri dönene kadar asker aile aylığı ödendi. Kestel’de düğün salonu vatandaşlara 3 bin lira gibi sembolik bir ücretle veriliyor. Vatandaşlar sosyal yardımlardan belediyeye direk gelerek başvurmanın yanı sıra sosyal medya, Sevgi Bankası, Çağrı Merkezi, mail ve saha ekibi aracılığı ile ulaşabiliyor. 


 (Deniz AKIN)
 

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2021, 19:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
Selim Ali
Selim Ali - 7 ay Önce

Bizim ailemiz Kestel belediyesine ve çevresine ekmeğe göre çok çok teşekkür
ederiz

SIRADAKİ HABER

banner19

banner24